Nevšední miláčikovia

Túžba po originalite, ako aj prirodzená ľudská zvedavosť, sa začínajú prejavovať aj v chove domácich zvieracích spoločníkov. Domácimi maznáčikmi sa tak stávajú aj druhy, ktoré by sme skôr čakali niekde v ZOO.

 

animal 5

 

Domáce zvieratá nám odnepamäti robia spoločnosť – história domestikácie siaha podľa odhadov vedcov až niekam do roku 33.000 p.n.l., kedy si ku sebe začali nachádzať cestu človek a vlk, predchodca psa. Ten je z hľadiska popularity medzi chovateľmi stále neohrozeným kráľom a v tesnom závese za ním – mačka. Mnohí excentrickí chovatelia, či milovníci exotiky však majú vlastnú definíciu domestikácie a domácich miláčikov si vyberajú zásadne z radov divo žijúcich zvierat. Osobitnú kapitolu predstavujú chovatelia, ktorí si za maznáčikov volia úžitkové zvieratá, zvyčajne žijúce v chlieve alebo stajni. Tak či onak, pohľad na svinku na vôdzke, či na tigra, nežne objímajúceho svojho gazdu, je vždy prinajmenšom úsmevný, nevšedný a neraz šokujúci.

 

Snake StenchRodinný maznáčik

Čoraz väčšiu popularitu si celosvetovo získavajú rôzne plazy, hady, jaštery, korytnačky, v extrémnych prípadoch dokonca i krokodíly a kajmany. Popri obľúbených korytnačkách, či stále bežnejšej teráriovej exotike typu menších jašterov (chameleón, leguán…) sa o priazeň chovateľov uchádzajú aj zriedkavejší obyvatelia domácností. K extravagantným chovateľom s tendenciou šokovať patrí aj Američan Jamie Guarino. Tento 34-ročný milovník hadov z Michiganu si pred desiatimi rokmi dožičil pytóna, ktorý sa mu medzitým natiahol do dĺžky hrozivých štyroch metrov. Pozornosť, ale aj značné pohoršenie, verejnosti vzbudil začiatkom roka, keď na internet zavesil video, na ktorom sa jeho 14-mesačná dcérka hrá s Nay-Nay, ako znie meno zdomácneného veľhada. Pytón sa po dievčatku plazil a pomaly sa okolo neho obmotával, čo v mnohých divákoch vyvolalo strach a pobúrenie. Guarino však trvá na svojom, podľa neho majú hady (preňho nepochopiteľne) iba zlú reputáciu a v skutočnosti môžu byť takými istými rodinnými maznáčikmi ako ktorékoľvek bežné domáce zviera. Chovateľ, ktorý sa hadom venuje už od šestnástich rokov, dokonca tvrdí, že ľudia sú „vymletí“ a naočkovaní strachom, a tak video spravil práve preto, aby nabúral ich vžité predstavy.

 

Paraguay Zoo

Hlodavec veľkosti dogy

Manželia Typaldosovci chovajú zviera z trochu iného súdka. Texasania Melanie a Richard sa starajú o hlodavca, na čom by nebolo nič zvláštne, keďže hlodavce patria medzi najbežnejšie domáce zvieratá. V ich prípade však nejde o žiadneho obyčajného hlodavca, ale o najväčšieho zástupcu tohto radu – kapybaru. Tá dosahuje úctyhodnú veľkosť a vzrastom sa približuje najväčším psím plemenám. Gary, ako svoju kapybaru manželia familiárne volajú, váži 51 kg, pritom však zďaleka nepatrí medzi najväčších jedincov, zástupcovia tohto druhu totiž môžu vážiť až neuveriteľných 80 kg! Melanie a Richard si spoločnosť Garyho nevedia vynachváliť: „Je učenlivý, naučili sme ho na rôzne povely. Rád s nami pozerá TV a niekedy s nami dokonca aj spí. Výborne vychádza aj s ostatnými našimi zvieratami – mačkou, psom a morským prasiatkom. Najviac miluje plávanie v našom bazéne.“ Kapybara prirodzene inklinuje k vode, výborne pláva a pod hladinou dokáže stráviť až 10 minút bez nadýchnutia.

 

Austria Daily LifePrasa v domácnosti

Prasa bežne vnímame ako zviera, ktoré zo všetkého najviac obľubuje váľanie v špine, len málokto si ho teda dokáže predstaviť ako súčasť domácnosti. Avšak chovatelia, ktorí si namiesto psa či mačky zaobstarali svinky, sa zaprisahávajú, že sú nielen prekvapujúco inteligentné, ale aj čistotné a priateľské. Svoje o tom vie aj Francúz Christophe Lutz a jeho manželka Chloe – spolu sa starajú o Marcela, kríženca domácej a divej svine, ktorého matka odvrhla vo veku troch mesiacov. Nejde však o ojedinelý prípad a zdá sa, že trend chovu prasiatka v domácnosti sa šíri čoraz viac. Dorazil už aj na Slovensko, len v Bratislave by sme údajne našli vyše desiatky rodín, ktoré prasiatko chovajú priamo v byte. Medzi ich milovníkov patria aj mnohé celebrity, vrátane slávnej dedičky hotelového impéria Paris Hilton či speváčky Miley Cyrus. Najslávnejším prasiatkom však bol nepochybne Max, miláčik Georga Clooneyho, o ktorom sa so štipkou škodoradosti hovorievalo, že je dôvodom neschopnosti známeho lámača ženských sŕdc vybudovať si trvalejší vzťah. Nech je to akokoľvek, Max po 18 rokoch prežitých s Clooneym zomrel v roku 2006 a herec sa v uplynulom roku konečne oženil.

 

American bison bulls

Tona živej váhy

Aj Kanaďan Jim Sautner si zadovážil impozantné domáce zvieratko – takmer tonu vážiaceho bizóna Baileyho. Jim v objemnosti tohto legendárneho obyvateľa severoamerických prérií problém nevidí, jeho správanie prirovnáva ku psovi a jeho chov dokonca ani nepovažuje za náročný. Čo sa týka stravy, postačí mu seno a ovos a problém nerobí ani bujný kožuch – stačí ho raz za čas vyfénovať. Jima Sautnera možno s dávkou nadhľadu považovať za odborníka na domestikáciu bizónov, keďže Bailey je už druhým bizóním obyvateľom jeho rodinného domu.

 

Tomáš Bóka

foto SITA, archív

 

Celý článok si prečítate v letnom dvojčísle GOLDMAN (2015)