Nepodceňujte slovenské hory, oblečte sa na ne

 

Vysoké Tatry a ďalšie pohoria patria k tomu najcennejšiemu z prírodného bohatstva Slovenska. Ich krása priláka každoročne státisíce návštevníkov. Hory ale neradno podceňovať, zvlášť v zime sa nedostatočne vybavený turista vystavujte zbytočnému riziku. Ako sa na zimnú horskú túru obliecť?

 

Najlepší systém obliekania na hory funguje na princípe niekoľkých vrstiev oblečenia. Ako množstvo ďalších dobre fungujúcich vecí sa inšpiruje v prírode – hovoríme mu tzv. cibuľový systém.

Každá vrstva plní iný účel a navzájom tvoria funkčný celok, ktorý nás ochráni proti všetkým poveternostným podmienkam. Vďaka viacero vrstvám sa tiež lepšie prispôsobíme zmenám počasia aj rôznym typom fyzickej aktivity.

 

Prvá vrstva je základ

Táto vrstva je v priamom kontakte s pokožkou. Zmyslom je udržanie komfortnej teploty a odvod prebytočnej vlhkosti (a zamedzenie poteniu) k ďalším vrstvám, ktoré ich postupne prepúšťajú do okolia.

Konkrétne hovoríme o ponožkách, pánskych spodkoch a tričku či roláku. Z pohľadu materiálu určite vylúčime bavlnu, ktorá síce zahreje, ale saje pot a dlho schne.

Do úvahy potom pripadajú materiály syntetické – napríklad od pomerne známych značiek ako Craft či českej Moiry. Ich výhodou je dobrý odvod vlhkosti od tela a rýchle schnutie, samozrejme pri dobrom udržaní komfortnej teploty.

Ďalším variantom je ovčie merino vlna, ktorá je v posledných rokoch veľkým hitom. Ide o prírodný materiál, ktorý skvele reaguje na zmeny teplôt. Dá sa povedať, že v lete chladí, v zime hreje. Jej jedinou nevýhodou je slabší odvod vlhkosti, ale aj ten príroda vyriešila. Vlna dáva pocit tepla, hoci obsahuje vlhkosť.

 

Stredná vrstva odolá mrazu a vetru

Najdôležitejšie je – udržať človeka v teple. Pre tento účel existuje celý rad materiálov. Môže to byť mikina či bunda z fleecu alebo jeho modernejšej varianty – Polartecu. Ak ste zimomravý, siahnite rovno po perovej bunde alebo jej syntetickej napodobenine – Primaloftu.

Rozdiel medzi Primaloftom a perím spočíva v odolnosti voči vlhkosti a v teplotnom komforte. Perie je teplejšie, ale keď navlhne, dočasne stráca časť svojich izolačných schopností. Primaloft vlhku lepšie odoláva (a tiež rýchlejšie schne), ale nedosahuje izolačných kvalít peria.

Strednú vrstvu je dobré zdvojiť, a tú hrejivú doplniť ďalšou, ktorá odolá vetru a čiastočne vode. Tieto bundy sa vyrábajú z materiálu zvaného softshell. Vystačíme si s nimi takmer za každého počasia s výnimkou silného vetra či sneženia / dažďa. Na tento materiál sa možno spoľahnúť aj pri výbere nohavíc.

 

Membrána ako štít proti tomu najhoršiemu

Hoci máme softshellovú bundu, bez membrány sa v zime nezaobídeme. Membrána je inteligentná syntetická textília, ktorá nevpúšťa vodu dovnútra a zároveň odvádza vlhkosť von.

Ochráni nás proti sneženiu, vetru i prípadnému mokrému snehu či dážďu pri zostupe do nižších polôh. Perfektný článok o membránach vznikol na webe Aventuro a vrelo ho odporúčame.

Nepremokavá membrána je pri výbere nohavíc alternatívou softshellu.

 

Topánky a podstatné doplnky

Na zimné túry jednoznačne voľte vysoké členkové, ideálne kožené, topánky. Alternatívnym materiálom je, samozrejme, aj kombinácia kože a textilu, v tom prípade však trvajte na vodeodolnej membráne.

Určite nezabudnite na kvalitnú čiapku, aspoň dva páry rukavíc – tenšie fleecové alebo softshellové a teplejšie membránové. Ak sa budete brodiť vo väčšom množstve snehu, hodia sa návleky, ktoré zabránia premoknutiu topánok aj nohavíc. Nie je od veci mať so sebou náhradné ponožky.

 

Magické 4 vrstvy

Vždy je lepšie mať viac vrstiev a kombinovať ich podľa situácie. Ide predovšetkým o tieto štyri: základná, zatepľovacia, softshellová a vodeodolná. Jednotlivé oblečenie by nemalo byť príliš silné – aby vám nebolo príliš teplo a neobmedzovalo v pohybe. A že už všetko máte? Tak smelo do hôr!