Najslávnejšie obraty v dejinách

Fantastický obrat, ktorý v osemfinálovom dvojzápase Ligy majstrov proti Parížu St. Germain dosiahli futbalisti FC Barcelona, pripomenul platnosť tvrdenia, že v športe je potrebné bojovať až do konca aj pri nepriaznivom vývoji. Ak totiž prehrávajúci tím či športovec v sebe nájde dostatok vôle na zvrat, vznikajú mimoriadne inšpiratívne príbehy.

Medzi najpamätnejšie comebacky patrí ten v podaní futbalistov FC Liverpool proti AC Miláno v Lige majstrov v sezóne 2004/2005. Nevídaný zvrat bol o to cennejší, že sa uskutočnil v ostro sledovanom finálovom zápase v istanbulskom stánku Atatürk.

Nepoddajný Liverpool

Talianski Rossoneri sa pred úvodným výkopom považovali za miernych favoritov, čo potvrdil expresným gólom už v prvej minúte veterán Paolo Maldini. Keď strelecky disponovaný Argentínčan Hernán Crespo pridal ďalšie dva presné zásahy, tímy odchádzali do šatní za jednoznačného trojgólového vedenia talianskeho veľkoklubu. V tej chvíli nik netušil, aký hurikán spustia ich anglickí rivali v druhom polčase… Liverpool upustil od prehnane opatrného rozostavenia 4-4-1-1 z úvodu stretnutia, radikálne preskupil rady na ofenzívny systém 3-5-2 a pustil sa do urputnej snahy o zázrak. Do útoku zavelil hlavičkovým gólom kapitán Steven Gerrard a keď čoskoro nato prekvapil Vladimír Šmicer brazílskeho gólmana Didu strelou spoza šestnástky, z jasného zápasu sa začínala rysovať dráma. Povzbudení Liverpoolčania sa vrhli do útoku a keď aktívneho kapitána Gerrarda v pokutovom území stiahol na trávnik Gennaro Gattuso, získali skvelú možnosť na vyrovnanie. Xabi Alonso najsamprv nedôrazným pokusom k ľavej žrdi nechal vyniknúť brankára Didu, lopta sa však odrazila naspäť k nemu a keďže mal dostatok času aj priestoru na zakončenie, z dorážky už nezaváhal – 3:3! Hoci sa Liverpoolu podarilo vyrovnať s dostatočnou rezervou pred záverečným hvizdom, z ďalších šancí už nezapršalo. Nasledovalo predĺženie. Rossoneri mohli infarktový zápas ešte predsa len zvrátiť vo svoj prospech, no ukrajinský kanonier Andrij Ševčenko svojho zamestnávateľa nespasil, keďže Jerzy Dudek v liverpoolskej bráne čaroval. Predĺženie neprinieslo gólové rozuzlenie, a tak magický istanbulský večer vyvrcholí jedenástkovou drámou. Za Miláno ako prvý strieľal Serginho, ten sa však nechal rozptýliť Dudekovým šaškovaním v bráne (čím poľský gólman pripomenul podobný kúsok brankára Grobbelaara pri poslednom víťazstve Liverpoolu v roku 1984) a zaváhal. Dietmar Hamann svoj pokus premenil a získal pre svoj tím psychologickú výhodu. Zlyhal aj roztrasený Andrea Pirlo, na druhej strane sa pomýlil Riise. V piatej sérii, za stavu 2:3, bol Ševčenko pod ohromným tlakom, a ten neustál, keď jeho „panenku“ stihol Dudek zlikvidovať aj v protipohybe. Obrat dokonaný! Nasledovala obrovská liverpoolska eufória. Zápas vošiel do dejín ako Istanbulský zázrak, ktorý dramatickosťou prekonal aj nevídaný obrat Manchestru United v závere finále Ligy majstrov v roku 1999 proti Bayernu Mníchov.

Zázračný Super Bowl

Vo februári 2017 sa celý športový svet stal svedkom málo vídaného obratu počas najsledovanejšej športovej udalosti roka, v Super Bowl (finále ligy amerického futbalu NFL). V ňom sa proti sebe postavili šampióni oboch konferencií: New England Patriots z AFC a Atlanta Falcons z NFC. Prvá „oťukávacia“ štvrtina skončila zmierlivo, bez bodu. Do druhej štvrtiny však Atlanta vstúpila nesmierne nabudená, na ich neuveriteľnú sériu 21 bodov dokázali Patrioti odpovedať až dve sekundy pred polčasom znížením stavu na 3 – 21. V tretej štvrtine sa im už aspoň podarilo ako-tak zastaviť z reťazí utrhnutého súpera, ale Falcons stále ťažili zo svojho astronomického náskoku. V istom momente vyhrávali dokonca 28 : 3! Super Bowl pripomínal jasnú záležitosť, no hráči Patriots sa dokázali zmobilizovať a zomknúť. Ešte v predposlednej štvrtine sa im podarilo znížiť, pred poslednou štvrtinou svietil na ukazovateli stav 9 : 28. Do poslednej časti nastúpil tím Patriotov ako vymenený – hráči zrazu vyhrávali každý súboj, prihrávky šli z ruky do ruky a lepili sa na rukavice príjemcov ako zmagnetizované. Líder tímu, fenomenálny quarterback Tom Brady, umne režíroval hru a celému tímu vytrvalo vlieval nádej. Patrioti z obrovského náskoku súpera postupne ukrajovali, pričom Falcons si za celú štvrtinu ani len nepípli! Do poslednej minútky riadneho hracieho času tímy vstúpili za najtesnejšieho vedenia Falcons, pričom zelektrizované hľadisko v NRG Stadium v Houstone oduševnene reagovalo na skutočnosť, že sa stáva súčasťou dejín športu. A 57 sekúnd pred koncom sa neuveriteľné stalo skutočnosťou, z 3 : 28 bolo zrazu 28 : 28! Prvýkrát v histórii sa o držiteľovi prestížneho titulu muselo rozhodnúť v predĺžení. V ňom Patrioti získali výhodu rozohrávky, keď vyhrali hodenie mincou. Lopta sa dostala k Jamesovi Whiteovi, ktorý šikovnými klamlivými pohybmi zmiatol obranu Falcons, aby vzápätí našiel a chladnokrvne využil jedinú skulinku – tesne za postrannou čiarou, ktorá delila realitu od fantázie. Obrat dokonaný! 34 : 28. Diváci na štadióne i pred televíznymi obrazovkami si len nechápavo pretierali oči a štípali sa, či nesnívajú. Nie, nesnívali, hoci obrat sa udial ako z ríše snov. Bradyho dych vyrážajúce výkony mu okrem piateho titulu víťaza Super Bowl (čím sa na 1. mieste historickej tabuľky postavil na roveň legendárnemu Charlesovi Haleymu) priniesli jeho už štvrtú cenu pre MVP Super Bowlu. Na začiatku kariéry podceňovaný (dnes už 39-ročný) hráč si tak zaknihoval ďalší zo svojich fenomenálnych úspechov. Pre tím Patriots šlo o piate víťazstvo v histórii NFL a toto chutilo zrejme najviac. Obrat, ktorý sa podaril, totiž výrazne presahuje hranice amerického futbalu ako športovej disciplíny, nezlomná vôľa a túžba po víťazstve za akéhokoľvek stavu výrazne rezonuje a inšpiruje aj v mimošportových sférach.