Martin Tomori: Výtvarník a tattoo artist

final

Ceruzku som prvý raz chytil do ruky a nakreslil som…

Som ročník 85 takže som si naplno zažil éru videopožičovní. Prvé kresby boli spojené s filmami Mladý Mistr, Americký samuraj a celou akčnou estetikou 90.tych rokov. Celkovo jedna z najrannejších spomienok ktoré mám, sú komiksy Barbar Conan, ktoré to asi celé odštartovali. Začali sme s kamarátmi kresliť, neskôr na základnej škole vymýšľať vlastné postavy a vlastné hry. Dôvod prečo som začal kresliť bola práve fascinácia týmito príbehmi.

Najradšej som kreslil…

V detstve bolo fascinácii veľa a často sa striedali: Ninja korytnačky, Jurský park, upíri, Mortal Kombat, Zachráňte vojaka Ryana, Terminátor, Votrelec. Hlavný motív zobrazovania však prišiel po strednej škole, kedy som začal vizualizovať nočný život na sídlisku. Atmosféru popíjania pálenky na lavičkách a zážitky z piatkových nocí ma z časti držia dodnes. Je v tom veľa neobjavenej estetiky(úsmev).

06

Inštitucionálne som sa vzdelával…

Na základnej škole a gymnáziu to bolo vždy o kreslení do zošitov. Po strednej som šiel pracovať do firmy na výrobu počítačových hier, kde som pracoval ako concept artist a popritom som si dal niekoľkomesačnú prípravu na príjmačky na umeleckú výšku. Obehal som 3 výtvarné kurzy, zisťoval ako kombinovať farby, ako pracovať s uhlíkom a naberal som základné „skills“. Vysoká škola bola úplný zlom v živote. Extrémna sloboda a možnosť robiť čokoľvek. Za štúdium som vystriedal 3 výtvarné školy a každá mala svoje špecifiká. Ak by som mal veľmi zjedodušiť svoj dojem z nových médií na príklade typického študenta: Košická škola zo mňa urobila dekadentného expresionionistu a bratislavská VŠVU zasa racionálneho konceptualistu. V Košiciach každý každého poznal, ľudia na seba vzájomne vplývali, večer sa chodilo na pivo a bolo to celkovo uvoľnenejšie a priateľskejšie. V Bratislave šiel každý viac sám za seba a oveľa väčší dôraz sa kládol na obhajobu a text k dielu. Tretia škola bola Akadémia výtvarných umení v Prahe na experimentálnej grafike u Vladimíra Kokoliu, kde som bol na stáži. To bol extrémny príval nových vnemov a informácií.

05

K mojej technike som sa prepracoval…

Deväťdesiat percent mojich prác sú digitálne. Photoshop som objavil niekedy po strednej škole. Základ mojej techniky spočíva v úprave grafiky vo photoshope do viacerých vrstiev. V jednej je kresba, v druhej zmena farebnosti, v tretej textúra apod. To môže fungovať ako samostatná grafika, jednotlivé vrstvy sa však dajú rozhýbať, môžu meniť farebnosť… To ponúka kopec variantov ako využiť samotnú grafiku. Je to neskutočne recyklovateľná vec. Môže z toho byť krátka animácia na festivaly, gif animácia na internetové blogy, VJ-ing, môže to byť čokoľvek.

 

Najväčším zdrojom inšpirácie pre mňa sú…

Zdrojov je veľa v rôznych odvetviach. Z fotografie napr. Mike Boride, človek ktorý cestoval s mladými americkými trainhopermi po Amerike a fotil ich život na nákladných vlakoch. Z hudby napr. Tyler the Creator, 23-ročný raper, ktorý geniálne kombinuje klipy s hudbou, z Česka Vladimír 518. Z režisérov Gaspar Noe, Harmony Korine alebo Gus Van Sant. Občas uvidím alebo začujem vec, ktorá ma nakopne k tomu aby som spravil niečo vlastné. Naposledy bol veľký impulz klip od Dye- Fantasy.

02

S najväčším nepochopením som sa stretol…

Nestretol som sa s nejak veľkým nepochopením. Myslím si, že podpora je dôležitá hlavne v začiatkoch, kedy si človek nie je istý.

Najväčším ocenením mojej práce doteraz je…

Bolo ich viac. Štúdium u Vladimíra Kokoliu, spolupráca  s kapelou Puding Pani Elvisovej, viacnásobné pozvanie na festival Festanča atď. Vždy ma poteší hlavne odozva od neznámych ľudí.

03

Kritiku mojej práce zvládam…

Kritika je skvelá vec, no myslím si, že základ pri tvorbe je poznať svoje publikum. Konceptuálny umelec vám napríklad povie, že v tom nie je myšlienka, len atmosféra a to nestačí. Komiksový fanúšik zasa ocení, že je to skvelý štýl kresby ale nezaujímajú ho príliš okolnosti, ako je dielo vystavené apod. Keď už máte svoje publikum, o ktorom viete, že vaše veci prijímajú a tešia sa na ne, je to skvelý pocit a pridáva to výtvarné sebavedomie. Zároveň si myslím že je dobré mať niekoľko kritických autorít, o ktorých viete, že zmýšľajú podobne ako vy a dokážete s nimi veci konfrontovať.

Živím sa…

Momentálne sa mi zatiaľ darí živiť kresbou. Nedávno som sa vrátil z rezidenčného pobytu v Anglicku, kde som robil digitálne portréty ľudí z ulice. Po návrate som začal robiť concept arty a 3D charaktery do počítačových hier pre košickú firmu,  popritom občasne 2D grafiky a zaúčam sa tetovať (úsmev).

Snívam o tom že…

Že budem mať možnosť venovať sa v živote tomu, čo ma bude v danom období najviac baviť. Môj momentálny sen je, že sa  3 dni v týždni budem môcť venovať concept arty a 2 dni budem tetovať.

08

Reálny svet…

(úsmev)

 

Vizitka:

Meno: Martin Tomori

Dátum narodenia: 22.07.1985

Bydlisko: Košice

Literatúra: Milan Kundera & Charles Bukowski

Film: Drive, Antichrist, Irreversible, American Beauty, The Room, Black Books, Game of Thrones

Hudba: Tyler the Creator, Kendrick Lamar, Vladimir 518, Boy Wonder, Nick Cave

Hobby: Opekačky, rum, Winstonky

text: Marcela Heglasová

foto: archív