Inferno

 

Záhadné symboly, tajomné kódy, utajené správy, šifrované hrozby, stáročia ukryté tajomstvá v umeleckých či literárnych dielach velikánov. Hľadanie pravdy napriek tisíckam nebezpečenstiev, ktoré číhajú na neohrozeného symbológa na každom kroku. Vítajte v mysterióznom svete spisovateľa Dana Browna a filmára Rona Howarda.

 

 

Tom Hanks;Felicity Jones Americký spisovateľ Dan Brown si v roku 2003 získal srdcia všetkých čitateľov, ktorí milujú záhady a ich odhalenia. Najmä keď sa spájajú s dávnymi udalosťami a legendárnymi osobnosťami. Pred trinástimi rokmi uzrel svetlo sveta jeho prvý román Da Vinciho kód, zaviedol nás do sveta symbolov, šifier a tajných spoločnosti a posvietil si na zásadnú otázku: bol, či nebol Ježiš Kristus ženatý? Mal, alebo nemal deti? Brownovu kontroverznú odpoveď všetci poznáme. Podobne i jeho názory na iné záhady, ktoré vo svojich dielach rieši z pohľadu inteligentného, bystrého muža, čo sa profesionálne venuje starovekým, stredovekým i novovekým symbolom a náboženskej ikonológii. K takým patrí aj údajné proroctvo v diele stredovekého spisovateľa Danteho Alighieriho – v jeho literárnom vyobrazení pekla. A toto tajomstvo odhaľuje aj režisér Ron Howard, ktorý Brownovým slovám majstrovským spôsobom vdýchol život prostredníctvom fascinujúcich, pestrých a dynamických obrazov.

 

Brownov filmár

Veľkú postavu svetovej kinematografie „filmárska múza“ prvýkrát oslovila v roku 1977, vtedy natočil komédiu Grand Theft Auto. Akýmsi dvorným režisérom Dana Browna sa (dnes už 62-ročný) oscarový filmár stal, keď vycítil obrovský vizuálny i finančný potenciál románov, ktoré sa v krátkom čase stali bestsellermi. Ronald William „Ron“ Howard Omar Syzačal pretvárať Brownove diela do pohyblivých obrazov tak brilantne, že nijako nezaostávajú za ich knižnými predlohami, ba v mnohých ohľadoch ich predčia. Nositeľ americkej štátnej medaily (dostal ju v roku 2003 od amerického prezidenta za prínos vo svete umenia) si v roku 2015 opäť sadol na režisérsku stoličku a nakrútil ďalšie talianske dobrodružstvo harvardského profesora Langdona s Tomom Hanksom v hlavnej úlohe. So spoločnosťou Sony Pictures Entertainment sa o sfilmovaní v poradí štvrtého Brownovho románu (2013) dohodol ešte dva roky pred prvou klapkou. Na pomoc si prizval scenáristu Davida Koeppa a postupne sa ku filmovému štábu pridávali aj herci, medzi nimi i herečka Felicity Jones (taktiež ju uvidíme ako hlavnú postavu v ďalšej časti vesmírnej ságy Star Wars), Ben Foster, Omar Sy, Irrfan Khan či Babett Knudsen. Keď bolo všetko pripravené, filmári sa v apríli 2015 vybrali nakrúcať dobrodružný thriller do talianskej Florencie, Benátok i do Budapešti. Mimochodom, väčšina scén sa natočila práve u našich južných susedov, ktorým sa v poslednej dobe darí prilákať čoraz viac svetových producentov, filmárov a hercov.

 

Mapa Pekla

Všetky doterajšie Howardove filmy o symbológovi Robertovi Langdonovi kopírovali dejovú líniu rovnomenných románov a podobne tomu bude aj v prípade najnovšieho diela, ktoré zavedie diváka do Dantovho Pekla. Doslova aj symbolicky. Tentokrát sa hlavný hrdina ocitne v samotnom srdci Talianska. Jedného rána sa prebudí v nemocnici s poranenou hlavou, otrasom mozgu a na nič si nespomína. Ako posledná spomienka sa mu vybavuje prechádzka na pôde Harvardskej univerzity. No on sa nachádza vo Florencii. A niekto mu takmer prestrelil hlavu. Veľa času na rozmýšľanie však nemá, 1271033 - THE WALKlebo v nemocnici sa objaví nájomná vrahyňa Vayentha. Našťastie sa mu podarí utiecť spolu s mladou lekárkou Siennou Brooksovou, ktorá ho zoberie do svojho bytu. Tam v tajnom vrecku svojho saka nájde tubu so znakom biologického nebezpečenstva. Neváha a zavolá na konzulát USA, kde mu oznámia, že je po ňom vyhlásené pátranie. Keďže tuší, že sa deje niečo čudné, prezradí konzulovi, kde sa nachádza. A o chvíľu sa objaví za dverami izby Vayentha. Langdon si uvedomí, že nikomu nemôže veriť a môže sa spoľahnúť iba na seba.

Prečo by ho však vláda USA chcela zabiť? Nuž, odpoveď možno sa skrýva v tube, kde objavil stredoveký valček z kosti, vybavený moderným projektorom, ktorý zobrazuje zmenenú verziu Botticelliho Mapy Pekla. Čo však znamená záhadný text „Pravda môže byť odhalená len cez pohľad smrti“, to už nestihne odhaliť, lebo do budovy vtrhnú vojaci vedení agentom Brüderom. Langdon sa dá na útek, aby získal čas rozlúštiť tajomstvo, ktoré skrýva mapa a Danteho literárne veľdielo Božská komédia. Netrvá dlho a šokovaný zisťuje, že všetko smeruje k bioteroristickej hrozbe, ktorá môže ohroziť celé ľudstvo a že obraz Mapy Pekla je vlastne akýmsi proroctvom, ako to dopadne s ľudstvom, keď záhadní teroristi vypustia smrteľný vírus medzi ľudí.

 

 

Tomáš Szmrecsányi

foto ITA film

 

Celý článok si prečítate v októbrovom čísle GOLDMAN (2016)