Donald Trump

 

Kašľať na peniaze, teraz mi chutí moc

 

Úspech a peniaze mu sudičky nadelili už pri narodení. Nikdy nezažil skutočnú chudobu či iné strasti života. Doteraz vždy dosiahol všetko, čo si zaumienil, hoci to niekedy nešlo úplne hladko. Či už v biznise, alebo v súkromnom živote.

 

V novembri bude jasné, či sa mu splní aj jeden z najodvážnejších plánov, ktorý sa rozhodol realizovať. Aký? Vymeniť na poste prezidenta USA Baracka Obamu. Zatiaľ to vyzerá veľmi nádejne. Americký obchodný magnát, televízna osobnosť, autor a kandidát na prezidenta: Donald Trump.

 

 

man6a

Nekončiace sebavedomie

Jeho meno je pojem a počul o ňom snáď každý. V tomto roku oslávi sedemdesiatku, preto sa rozhodol, že je najvyšší čas o post prvého muža Ameriky zabojovať a nevzdať to ako pred predchádzajúcimi voľbami. Slová skromnosť či pokora mu nič nehovoria, podľa mnohých je nafúkanec, ktorý zbožňuje iba sám seba, no on sa vníma ako symbol úspechu. „Trump znamená to najlepšie,“ vyhlasuje sebavedome. Práve jeho neskutočné ego a viera v seba samého stoja podľa odborníkov za jeho úspechmi.

Z výzoru a typickej ryšavej „prehadzovačky“, vďaka ktorej si vyslúžil nespočetné množstvo uštipačných poznámok, si ťažkú hlavu nerobí. Netrápi ho ani označenie „najmenej sexi muž sveta“, lebo ako hovorí, krásne ženy mu vždy ležali pri nohách. „Dôležitý je mozog, nie svaly,“ zdôrazňuje. A treba uznať, že ten má. Aj správny čuch na výnosné investície. Ak ho vie niečo naštartovať, je to označenie za milionára a nie miliardára. Na vlastnej koži to zažil aj americký novinár, ktorý mu priznal majetok v hodnote „iba“ 250 miliónov dolárov. Odvážlivca, ktorý z neho urobil „chudobnú kostolnú myš,“ hnal na súd.

 

Realitný magnát

Trump je predsedom a generálnym riaditeľom Trump Organization, ktorá sa zaoberá nehnuteľnosťami. Je tiež zakladateľom spoločnosti Trump Entertainment Resorts, ktorá prevádzkuje mnoho kasín a hotelov po celom svete. Podľa zoznamu Forbes 400 je dnes 134. najbohatším človekom v USA… Donald John Trump sa narodil 14. júna 1946 v newyorskej štvrti Queens ako štvrté z piatich detí staviteľa a realitného developera Frederica Trumpa a jeho manželky Mary A. MacLeodovej, pochádzajúcej zo Škótska. Trumpovi prarodičia z otcovej strany boli nemeckí emigranti (priezvisko Drumpf), ktorí sa prisťahovali do Spojených štátov v roku 1885 a poangličtili si priezvisko na Trump.

Trump Tower

Mladý Donald študoval na Kew-Forest School vo Forest Hills v newyorskom Queense a bol veľmi energické, asertívne dieťa, čo mu prinášalo veľa ťažkostí. Rodičia v nádeji, že tvrdá disciplína by ho mohla pozitívne nasmerovať, ho v trinástich rokoch poslali na newyorskú vojenskú akadémiu. Bol to dobrý krok. Donald skrotol, získal akademické vzdelanie, stal sa športovou hviezdou a študentským vodcom. Hral v univerzitnom futbalovom tíme (1963), aj v univerzitnom basketbalovom tíme (1962 – 1964), kde ho kouč vychvaľoval do nebies. Po absolvovaní akadémie v roku 1964 študoval dva roky na Fordham University, z ktorej prestúpil na Wharton School at the University of Pennsylvania. Po jej absolvovaní v roku 1968 získal bakalársky titul v odbore ekonómia a koncentrácia vo finančníctve a nastúpil do otcovej firmy Elizabeth Trump & Son.

Donaldovu kariéru veľmi výrazne ovplyvnil práve otec Frederick, ktorý sa špecializoval na výstavbu a prevádzkovanie apartmánov pre strednú vrstvu vo štvrtiach Queens, Staten Island a Brooklyn. Osobné ciele mladého muža s čerstvým titulom v ruke však boli veľkolepejšie. V otcovej firme pracoval aj počas štúdií, preto sa považovalo za samozrejmé, že v nej zostane i naďalej a on mal plán, ako ju zveľadiť. „Nechcem predávať byty ľuďom z Brooklynu, ktorí sú síce úžasní, ale oberú ma o každú penny, ale miliardárom z Piatej avenue,“ bolo jeho krédo v počiatkoch podnikania. Treba povedať, že jeho nápady boli skutočným prínosom. Firmu sa mu darilo finančne pozdvihnúť a rozširovať.

Jeho vlastné podnikateľské začiatky neboli ťažké. Otec Frederick mu na rozbeh poskytol úver milión dolárov a s takouto sumou vo vrecku, ktorú obaja označili za „malú“ výpomoc, sa pustil do jedného z prvých vlastných projektov – revitalizácie bytového komplexu Swifton Village v Cincinnati (Ohio). Ten následne veľmi úspešne predal otcovej firme. Donaldov zisk: šesť miliónov dolárov.

 

 

Donald Trump, Tiffany Trump, Doanld Trump Jr., Melania Trump, Donald Trump, Ivanka Trump, Eric TrumpRozširovanie impéria

V roku 1971 Donald Trump získal kontrolu nad spoločnosťou, ktorú neskôr premenoval na Trump Organization a dnes ju riadi spolu s tromi deťmi z prvého manželstva. Zapojil sa do veľkých ziskových stavebných projektov na Manhattane, kde sa dal dokopy s vplyvnými ľuďmi. Atraktívne architektonické riešenia mu onedlho priniesli vysoké zisky a dosiahol aj verejné uznanie. Stačilo pár rokov a skúpil polovicu Manhattanu. V roku 1980 tu otvoril hotel Grand Hyatt a tento krok z neho urobil v tom čase najznámejšieho (a najkontroverznejšieho) developera. Grand Hyatt New York pôvodne vybudovali a otvorili v januári 1919 ako Commodore Hotel s 2.000 izbami, keď sa však Pensylvánska centrálna železnica dostala do bankrotu, odkúpil ho od nej. Hotel bol nerentabilný, no nachádzal sa vo výbornej lokalite.  Kompletne ho prestaval a zmodernizoval. Prerobil celú spodnú časť budovy a urobil novú fasádu z reflexného skla podľa návrhu architekta Dera Scutta. I keď hotel prešiel rozsiahlou rekonštrukciou, zostal v ňom zachovaný pôvodný foyer vo veľkej sále s neoklasicistickými stĺpmi a omietkami. Hotel si okamžite získal mimoriadnu popularitu a tiež ekonomickú výnosnosť. Fakt, že Donald Trump dokáže odhadnúť výbornú lokalitu, potvrdila aj kúpa prístavných dokov vo West Side. Kým spočiatku si všetci ťukali na čelo, o niekoľko rokov sa mu investícia mnohonásobne vrátila a miesto sa zaradilo k najvyhľadávanejším na Manhattane.

V roku 1979 si 32-ročný Trump prenajal miesto na Piatej Avenue v blízkosti slávnej Tiffany & Company pre vybudovanie maloobchodného komplexu podľa projektu architekta Dera Scutta za 200 miliónov dolárov. Chcel, aby mrakodrap niesol jeho meno. Nuž, priebojnosť a ego mu nechýbalo ani za mlada. Pozemok vlastnila spoločnosť Equitable Life Assurance Society, s ktorou uzavrel dohodu a už začiatkom roku 1980 začala demolácia art deco budovy z roku 1929, ktorá sa tu nachádzala. Výstavbe nič nebránilo a 58-poschodový mrakodrap (202 metrov) dokončili v roku 1983. Trump Tower sa stal najvyššou železobetónovou stavbou New Yorku.

 

 

Trump Tower

Rovnako ako neskôr pri Trump World Tower použili stavbári na plášť budovy bronzové reflexné sklo. Vďaka tomuto materiálu je interiér dostatočne osvetlený a výhľad von nerušený. Ak si niekedy odskočíte do New Yorku, môžete navštíviť jeden z množstva luxusných obchodov na prvých šiestich podlažiach v okázalom tridsaťmetrovom átriu z talianskeho ružového mramoru. Nechýba ani umelá vodná kaskáda s vodopádmi. Ďalších 13 poschodí tvoria kancelárie a na zvyšných 39 podlažiach sa nachádzajú luxusné apartmány, vrátane najvyššie položeného trojposchodového Trumpovho luxusného bývania. Za luxus sa platí, a tak nájomníci za prenájom okázalého apartmánu mesačne vyplatia v prepočte takmer 7.000 eur. Perlička: v 80. rokoch ho na želanie jeho manželky Ivany zariadili v štýle imitujúcom súkromné komnaty Ľudovíta XIV. Pre niekoho gýč a nevkus, pre Ivanu splnenie sna. Dnes sa Trump v týchto priestoroch zdržiava so svojou treťou manželkou Melanie…

Donald Trump

Nehnuteľností dýchajúcich luxusom má niekoľko a (napríklad na rozdiel od neporovnateľne bohatšieho Billa Gatesa, ktorý napriek nepredstaviteľnému majetku obýva roky ten istý rodinný dom a množstvo peňazí dáva na charitu) bohatstvo si plnými dúškami užíva. Charita Trumpovi veľa nehovorí, aj keď po ohlásení kandidatúry na prezidenta sa udrel po vrecku a nejaké „tie drobné“ na rôzne charitatívne projekty venoval. Veľmi dobre vie, kedy a kam sa oplatí investovať.

Trump Tower stojí na Piatej avenue č. 725, na rohu 56. ulice. Dodnes patrí k najúspešnejším mrakodrapom sveta a jeho obsadenosť dlhodobo dosahuje 99 %. Budovu (v roku 2006 ohodnotenú na 318 miliónov dolárov) ľahko rozpoznať aj vďaka netradičnému osadeniu stromami. Ešte vyšší ako Trump Tower je luxusný rezidenčný mrakodrap Trump World Tower na 845 United Nations Plaza na manhattanskej Prvej Avenue. S jeho výstavbou sa začalo v roku 1999 a dokončili ho v roku 2001. Nesie rukopis poľskej architektky Marty Rudzkej, dosahuje výšku 262 metrov (o 60 metrov viac ako Trump Tower) a tvorí ho 72 poschodí s fasádou z tmavého skla.

Trump je tiež zakladateľom spoločnosti Trump Entertainment Resorts, prevádzkujúcej množstvo kasín a hotelov po celom svete. Prvým kasínom bol komplex Trump Plaza v centre legendárnej pobrežnej promenády Broadwalk v Atlantic City na východnom pobreží USA a v 80. a 90. rokoch sa stalo symbolom luxusu. V posledných rokoch však začalo upadať, až ho v roku 2014 úplne zavreli. Nič to však nemení na skutočnosti, že roky predstavovalo zlatú baňu podobne ako ďalšie projekty, do ktorých sa odvážny a cieľavedomý Donald pustil. Postavil najväčšie kasína na svete, hotely i apartmány… Hoci sa jeho cesta k úspechu môže na prvý pohľad zdať úžasne hladká, neprežíval vždy len ružové časy. V roku 1990 zasiahla USA hospodárska recesia a príjmy z nájmov výrazne klesli. Trumpove osobné dlhy sa v 90. rokoch vyšplhali na úctyhodných deväťsto miliónov dolárov a obchodný dlh na 3,5 miliardy. Trump štyrikrát zbankrotoval: v rokoch 1991, 1992, 2004 a 2009. Sebavedomie ho však nikdy neopustilo a vďaka svojmu povestnému tvrdému jednaniu, nosu na dobré investície a odvážnym nápadom sa mu vždy podarilo vzchopiť.

 

Andrea Zoborová

foto SITA

 

Celý článok si prečítate v júnovom čísle GOLDMAN (2016)