Amy Macdonald – Pohodová Škótka

Pôsobí krehko, nepotrebuje šokovať a svojím výnimočným oduševneným hlasom strháva milióny poslucháčov. Na ľavej strane čela má výrazné znamienko, pre ktoré by ju v stredoveku možno upálili ako čarodejnicu. Našťastie Amy Macdonald sa narodila v 20. storočí… Aj tak jej však ktosi vložil do vienka istý druh mágie.

 

 music 1

 

Jej bravúrna hra na gitaru, temný naliehavý alt, škótsky prízvuk a hudba, ktorá nekopíruje novodobé trendy, učarovali poslucháčom na celom svete bez rozdielu veku či pohlavia. Preslávili ju piesne This Is The Life či Mr Rock And Roll, ktoré uchvátili aj kritikov. Tí si vysúkali rukávy a pokúšali sa tvorbu mladej pesničkárky nejako uchopiť a pomenovať. Dokonca sa jej ušlo prirovnanie k írskej Dolores O´Riordan z kapely The Cranberries… Stručne by sme však jej tvorbu mohli ako: trochu country + primeraná dávka rocku a popu. A k tomu sympatická dievčina, ktorá sa nevnucuje, a pritom ju veľmi radi prijmeme do svojho života.

 

Inšpiroval ju Travis

Okatá slečna, ktorá vydareným debutom zamiešala karty na hudobnej scéne, sa narodila 25. augusta 1987 v Bishopbriggse, neďaleko škótskeho Glasgowa. Keď ako malé dievčatko neodolalo vábeniu otcovej gitary odloženej v kúte a vzala ju do rúk, ešte netušila, že vlastne začína písať novú kapitolu svojho života… Brnkala si čoraz častejšie, čoraz odovzdanejšie a učila sa sama, len podľa návodu z internetu. V dvanástich sa jej vzorom stal najmä chlapci z Travis, ktorí v roku 2000 hrali na T in the Park festivale. Očarila ju najmä ich druhá nahrávka The Man Who. Tá jej dodnes znie v ušiach a jej zvuk sa podpísal pod debut, ktorý z nej spravil hviezdu. „Som rada, že je veľa ženských gitaristiek v tomto priemysle, ale veľkou inšpiráciou mi boli aj mužské gitarové kapely ako Travis, The Libertines a The Killers.“

Mimochodom, Amy seba považuje za dosť chlapčenskú – netají sa vášňou k autám i videohrám – a tak ani jej mužských hudobných vzorov nebolo málo. Jej prvú pieseň Fade Away inšpirovali Red Hot Chili Peppers. Vďaka skupine Impact Arts, ktorá navštevovala školy a venovala sa hudobne nadaným deťom, sa po prvý raz predstavila publiku a so skladbami, prevzatými od R.E.M a Tears For Fears, koncertovala v Starbucks a v kluboch v Glasgowe a Edinburghu. Hoci ju po skončení strednej školy prijali na dve univerzity, zvíťazila láska k hudbe. Štúdium na rok odložila a zostala doma vzdelávať sa v oblasti hudby. Nevynechala jediný koncert kapely Babyshambles a pripravovala vlastné demonahrávky. A potom nabrala odvahu a poslala ich do britského hudobného magazínu New Musical Express, známeho pod skratkou NME. Zaujali Peteho Wilkinsona z londýnskej spoločnosti Melodramatic Records, no keďže ešte nebola plnoletá, vzal ju Wilkinson pod svoje ochranné krídla a dopomohol k debutu, ktorý jej zmenil život.

 

music 3Toto je život

V júli 2007 mala dvadsať rokov, kus driny za sebou a svoj prvý album v rukách. Gitara sa stala jej najlepšou družkou a pomohla jej realizovať aj najsmelšie sny. Debut dostal názov This Is The Life a pilotným singlom bola Poison Prince, ten však poslucháčov príliš nezaujal. No ďalší singel Mr Rock & Roll, v ktorom si Amy vzala na mušku životný štýl súčasných tínedžerov i staršiu generáciu, už dával tušiť, že sa nej bude hovoriť čoraz hlasnejšie – svieža dynamická pieseň obsadila prvé miesto v singlových hitparádach v Škótsku a Litve. Napokon svoj potenciál naplno odhalila svetu s piesňou This Is The Life, ktorú zložila aj vďaka obdivu k hudbe Peta Dohertyho z Babyshambles. „Po jednom jeho koncerte, na ktorom hral Doherty tiež akusticky, sme šli s kamarátmi k jednému z nich domov. Sedeli sme, kolovala gitara, spievali sme. Bola to skvelá noc. Druhý deň ráno som napísala This Is The Life. Tá pesnička bola o tejto prežitej noci. Mala som pocit, že práve toto je ten pravý život.“ V jednoduchom refréne, ktorého melódiu len tak ľahko nevypudíte z hlavy, sa vyznáva: „A ty spievaš piesne / Myslím, že toto je život / A ty sa ráno vzbudíš a cítiš sa lepší / Kam sa chystáš ísť? Kam sa chystáš ísť? / Kam sa chystáš spať dnes večer?/“

Skladba This Is The Life sa stala celosvetovým hitom. Amy obsadzovala prvé miesta vo viacerých európskych štátoch, v Nemecku a Belgicku získal singel platinu, v Španielsku a Švajčiarsku zlatú platňu.

 

Bez škandálov

Úspech mladej Škótky je o to sympatickejší, že na svoje zviditeľnenie v širokej verejnosti nepotrebovala žiadne škandály. V jej prípade zabudnite na obscénne videoklipy a milostné avantúry, ktoré by zapĺňali titulky bulváru. Myseľ okatej brunetky sa koncentruje na celkom iné veci: „Milujem gitaru. Je to prvý nástroj, ktorý vo mne vzbudil vášeň pre skutočné hľadanie poznania a vychutnávanie radosti. Mojím favoritom je Gibson J200 – má krásny zvuk a hladko sa na nej hrá.” Jej platňa sa stala v piatich krajinách (vrátane jej domovskej Veľkej Británie) najpredávanejším albumom. A na celom svete si ho kúpilo viac ako tri milióny fanúšikov. V dvanástich štátoch sa stal album platinovým. Skutočne sľubný začiatok… Nečudo, že sa o nej začalo hovoriť ako o jednej z najväčších pesničkárskych hviezd súčasnosti. Otvárali jej dvere do rôznych hudobných programov, vystupovala vo viacerých britských i zahraničných šou a vyhrala cenu pre najlepšieho nového interpreta na Silver Clef Awards. V decembri 2008 ju domáci denník The Daily Record vyhlásil za škótsku osobnosť roka a na nemeckom Echo Awards vystúpila spolu s legendárnymi U2.

 

music 2

Práca aj láska

Amy, zavalenej prácou, sa darilo aj na iných frontoch. Popri kariére v šoubiznise stíhala študovať sociálne vedy na vysokej škole v Bishopbriggse a v roku 2008 sa dokonca zasnúbila. Jej srdce si získal futbalový útočník Steve Lovell, dvadsaťdeväťročný mladík, ktorý v súčasnosti hráva v drese Partick Thistle Football Club. „Je to pravda. Sme zamilovaní a uvažujeme nad tým veľkým dňom.“ Správy o šťastnej dvojici prinášali médiá najmä po ich romantickej dovolenke na karibskom ostrove Grenada. Neprajníci sa ironicky spytovali: Bude z Amy druhá Victoria Beckham? Od bývalej Spice Girls má však Amy na míle ďaleko – predovšetkým sa nespolieha iba na imidž, ale na tvrdú drinu a talent.

Po dvoch úspešných rokoch, kedy hity This Is The Life, Mr Rock & Roll či Run niekoľkokrát denne rotovali v rôznych hudobných médiách, sa tak ako pri príprave debutu zavrela do spálne a pustila sa do skladania nových songov. S demoverziami sa potom vypravila do slávneho štúdia Black Barn Studios v grófstve Surrey v juhovýchodnom Anglicku k legendárnemu hudobníkovi Paulovi Wellerovi, ktorý prijal jej pozvanie a s radosťou si na novinke zahosťoval. Zahral si na gitare v skladbách Love Love a This Pretty Face.

 

Monika Klimáčková

foto Universal Music, SITA

 

Celý článok si prečítate v májovom čísle GOLDMAN (2015)