Transformers: Zánik

Optimus Still #1 (Optimus on his knees).jpg

Transformers: Zánik


Iba málokto z ľudí tušil, že existujú mimozemšťania. Nikomu by však nenapadlo, že už dávno sú na Zemi. Ani to, že tou mimozemskou rasou sú stroje, ktorých kozmická loď stroskotala na Mesiaci. Dnes je všetko inak. Po vojne medzi transformermi sa ľudia rozhodli, že cudzincov vyženú pomocou pozemských transformerov. Na niečo však zabudli…

Transformers 4Približne vo vzdialenosti 5.500 svetelných rokov od Zeme sa nachádza umierajúca hviezda – červený obor, ktorý už stihol spáliť do tla tri kamenné planéty a zhltol aj najbližšiu plynnú. Veselšie to však nevyzerá ani vo vonkajšej časti sústavy – jedna planéta s pevným povrchom sa ocitla na pokraji rozpadu, druhá je prevŕtaná ako ementál. Ako-tak normálne vyzerá siedmy, najvzdialenejší plynný objekt, asi dvakrát väčší ako Urán. Avšak iba na prvý pohľad. Chýbajú okolo neho mesiace. Akoby ich všetky zjedol či uniesol nejaký vesmírny gigant. Ostal už len jediný, na ktorý keď sa pozrieme z bližšia, zistíme, že pozostáva z kovu a smeruje k nemu niekoľko prúdov plynu z planéty. Nie, nie je to prírodný úkaz, ale výsledok akejsi geniálnej mysle, ktorá materiál z obra využíva ako zdroj energie.

Pre koho sa ten plyn vysáva? Pre mimozemšťanov, ktorí ušli z vlastnej planéty, pretože ju zožrala materská hviezda? Dalo by sa povedať, že áno, ale pravdou je, že títo mimozemšťania nie sú pôvodnými obyvateľmi dávno zaniknutej planéty, ba ani nie sú ich potomkami. Sú to inteligentné stroje: dokonale sebestační, sebauvedomelí roboti, ktorí o niekoľko desiatok miliónov rokov prežili svojich biologických stvoriteľov. Tí vymreli krátko potom, ako sa ich roboti „osamostatnili“ a obrátili sa proti nim. Hoci boli veľmi inteligentní, vlastné dielo ich zničilo. Tých zopár tisíc jedincov, ktorí sa skryli v ťažko dostupných horách a jaskyniach, nakoniec zabila vlastná hviezda. Planéta sa vysušila, prehriala a ujsť do kozmu sa podarilo len podaktorým šťastlivcom. Lenže roboti mnohých z nich zlikvidovali ešte počas evakuácie do kozmu, takže ťažko povedať, či niektorý predstaviteľ tejto vzdialenej, dávnej civilizácie prežil. Každopádne ich zmiznutie stroje netrápilo. Naopak, maximálne využili vlastné schopnosti a danosti, aby v priebehu niekoľkých tisícov rokov nielen dobyli slnečnú sústavu, ale všetok materiál, ktorý ponúkali planéty, mesiace, asteroidy či kométy, využili na svoje množenie. Dokonca už stihli dobyť aj ďalšie, „blízke“ hviezdne sústavy. A keď z nich všetky suroviny vyčerpali, vydali sa hľadať ďalšie, vzdialenejšie zdroje. Ich kozmickú expanziu, zdá sa, nemožno zastaviť. Aby niekde prežili, totiž nepotrebujú planétu s dýchateľným vzduchom, pitnou vodou a potravinami.

Bumblebee Still

Hrozba pre ľudstvo

Poviete si, že tento príbeh je len ďalšia sci-fi fikcia. Isto, no hoci ide o výplod našej fantázie, pokojne sa môže stať aj realitou. Vo vzdialených kútoch našej galaxie totiž podľa mnohých astrofyzikov a astronómov môžu existovať civilizácie, ktoré nevytvárajú biologické bytosti, ale ich technické výtvory: stroje, ktoré sú buď samostatne uvažujúce umelé bytosti, alebo ich ovláda centrálny superpočítač. Tak či onak, takéto tvory môžu predstavovať pre ľudstvo smrteľné nebezpečenstvo. Ich konanie totiž s najväčšou pravdepodobnosťou neovplyvňujú emócie, ale iba čista logika, vedená prospešnosťou, užitočnosťou a výhodnosťou. Preto ak by sme sa im dostali v budúcnosti do cesty a prekážali by sme im v snahe vyčerpať energetické zásoby Zeme, nemali by prečo mať nad nami zľutovanie. Jednoducho, nás prevalcujú a ak sa im postavíme na odpor, aj zlikvidujú. Samozrejme, za predpokladu, že by sme sa im nevyrovnali technicky ani zbrojným arzenálom.

TRANSFORMERS: AGE OF EXTINCTION

Je to iba náhoda, že práve tejto téme sa venuje aj svetoznámy filmár Michael Bay vo svojej najnovšej snímke, vo štvrtom pokračovaní filmovej ságy Transformers? Možno áno. Každopádne však jeho diela výstižne naznačujú, aká rola by čakala na ľudí, keby sa ich planéta ocitla v stredobode záujmu autonómnych robotov. V jeho svete však pre ľudstvo existuje aspoň nejaká nádej. Kým totiž časť transformerov zaujíma dobytie Zeme, tak druhý tábor, uvedomujúc si, že ľudstvo je na oveľa nižšej technickej úrovni, nás chráni. Môžu sa však ľudia na nich spoľahnúť? Niektorí armádni predstavitelia tvrdia, že nie a sú presvedčení, že musíme využiť šancu a pomocou ukoristených strojov urobiť vo vývoji pozemskej technológie niekoľkonásobný skok dopredu. Otázne však je, či by bolo ľudstvo pripravené vlastniť technológiu, ku ktorej by sa dopracovalo. Kým nám film ponúkne odpoveď na túto otázku, predstavme si aspoň stručne príbeh samotných transformerov.

Medium Tactical Vehicles from Oshkosh Defense

Vesmír strojov

Najcharakteristickejšou črtou transformerov je ich schopnosť vziať na seba podobu akéhokoľvek pozemského stroja. Aj preto sú pre ľudí neviditeľní. Diváci sa prvýkrát mohli stretnúť s nimi v roku 2007. Samozrejme, ich pôvod siaha ďalej do minulosti. Bay ich filmovú podobu vytvoril na základe „cybertron mytológie“, ktorá v 80. rokoch 20. storočia zaplavila svet komiksov, kreslených filmov a hračkárstiev – tie zásobovala figúrkami robotov, schopných sa premeniť na stroje, firma Hasbro.

Vo svete strojov už od začiatku existovali dve znepriatelené skupiny. Mýtus však hovorí, že transformery boli spočiatku jednotní. Ich vznik súvisí s bohmi, presnejšie s bohom Primusom (ochraňoval život) a bohom chaosu Unicronom. Tí medzi sebou bojovali o nadvládu nad kozmom. Poslednú bitku by vyhral Unicron, keby sa Primusovi nepodarilo utiecť. Počas naháňačky bohovia natrafili na asteroidy a začali ich pretvárať. Unicron vytvoril planétu skazy a Primus zasa planétu Cybertron aj s obyvateľmi, prvými transformermi. Primus ich chcel využiť vo vojne s Unicronom, no jeho plány zničila vzbura strojov na čele s Megatronom. Tak vlastne začala éra Decepticonov, ktorí rozpútali vojnu s Autobotmi, Primusovymi vernými transformermi. Megatronova armáda zvíťazila a vyhnala Autobotov z Cybertronu. Optimus svoj vesmírny koráb nasmeroval na Zem, avšak Decepticoni ho dostihli. Autoboti sa preto rozhodli pre samovražedné pristátie v sopke v americkom štáte Oregon.

Optimus still #2 (Sword pointing)

Transformery sa zničili, hoci nie úplne. Zachoval sa totiž palubný počítač kozmickej lode, ktorý sa snažil pozostatky robotov zrekonštruovať. No poznal iba neorganický život, a tak transformery získali podobu pozemských strojov. Nepriateľstvo však pokračovalo a prepukla otvorená vojna, pričom ľuďom pripadla úloha trpiteľa skazy, ktorú šírili Decepticoni. Najviac sa to prejavilo zničením polovice Chicaga (v 3. časti filmovej série Transformers). Na túto udalosť vo 4. filme upozorňujú billboardy – aby Američania podporili politiku vlády, ktorá tvrdí, že mimozemskí roboti nemajú čo hľadať na našej planéte. Dokážu však ľudia zabrániť predstaviteľom vyspelejšej civilizácie, aby „u nás doma“ nerobili, čo sa im zachce? Niektorí sú presvedčení, že áno, a to vďaka vlastným, pozemským transformerom.

TRANSFORMERS: AGE OF EXTINCTION

Nové postavy

Hlavným hrdinom prvých troch častí príbehu o transformeroch je mladík Sam Witwicky, ktorého stvárnil Shia LaBeouf. Ten sa zapletie do osudu mimozemských robotov, keď odhalí, že jeho Chevrolet Camarro z roku 1970 je robot (Bumblebee). Sam sa včak cieľom „zlých robotov“ stane najmä preto, že na internete predáva okuliare po pradedovi, kapitánovi Archibaldovi, ktoré obsahujú koordináty miesta, kde sa nachádza Večná Iskra, energetický zdroj transformerov. Našťastie, všetko dopadne dobre a po skončení nakrúcania „trojky“ sa LaBeouf a Bay dohodnú, že už ďalšie pokračovanie nenatočia. Po rokoch však producenti filmára presvedčia, aby sa k príbehu vrátil. Majster sci-fi po krátkom váhaní súhlasí, najmä preto, aby jeho veľdielo niekto iný nepokazil. Do „štvorky“, ktorej nakrúcanie vyšlo 165 miliónov dolárov, sa už LaBeouf nedostal, keďže zmluvu mal iba na účinkovanie v troch filmoch.

Nahradila ho ďalšia herecká legenda, Mark Wahlberg. Jeho voľbu ovplyvnili aj fanúšikovia, ktorí na internete bombardovali autorov, aby sa v pokračovaní Transformers objavil práve on. A tak jedného dňa Bay cez sociálne siete oznámil: „Gratulujem, podarilo sa vám obsadiť Marka Wahlberga do Transformers 4.“ Samozrejme, k tomuto rozhodnutiu prispela aj skutočnosť, že režisér sa s Markom dobre poznal. „Mark je úžasný. Neskutočne sme si sadli pri natáčaní filmu Pot a krv a ja som veľmi rád, že si to môžeme zopakovať. Herec jeho kalibru je presne ten človek, ktorý celú sériu Transformers osvieži a ešte trochu pozdvihne.“

Film Summer Preview

Vojna na obzore

Bayova hviezda dostala úlohu automechanika Cadea Yeagera, ktorý žije sám s dospievajúcou dcérou Tessou (Nicola Peltz) na farme v Texase. Aby si zarobil nejaké peniaze, opravuje nepojazdné vraky a následne ich predáva. Jeho život sa zmení vo chvíli, keď sa z hromady šrotu, ktorú si práve priviezol do dielne, vykľuje transformer. A to nie hocijaký… Od tragických udalostí, počas ktorých stroje zničili pol Chicaga, uplynuli štyri roky a transformery (bez ohľadu, či patria k Autobotom, alebo k Decepticonom) sa ocitli na čiernej listine. A Cade i s dcérou a jej priateľom sa vďaka nečakanému nálezu Optimusa Prima a jeho oživeniu objavia na nej takisto. Á propos, Optimus Prime. Spomedzi všetkých Autobotov (medzi ktorými znovu uvidíme Bumblebeea, Ratcheta a Brainsa) práve on prešiel najväčšou zmenou. Meniť sa bude na kamión spoločnosti Western Star Trucks a namiesto cybertronských strelných zbraní a ručných čepelí už využíva dlhý meč a štít.

TRANSFORMERS: AGE OF EXTINCTION

Nebezpečenstvo nepredstavujú iba drsní tajní agenti či brutálni Decepticoni, ale aj tajomné dravé transformery, ktoré majú podobu dávnych pozemských dinosaurov. Že by to boli práve Dinoboti, ktorých vytvorili ľudia na čele s arogantným Joshuom (Stanley Tucci), aby zničili alebo vyhnali z našej planéty všetkých mimozemských robotov? Ľudstvu už nebude hroziť len vojna, ale zánik. Minulosť nás totiž učí, že cestu do pekla neraz dláždia dobré úmysly. A inak tomu nebude ani v prípade Transformers…

E74

plôšky

Zaujímavosti

* V Bayovej verzii príbehu objavia ľudia Megatrona v roku 1897 pod zamrznutým ľadom severného pólu.

* Oproti cybertronskému mýtu sa vo filmoch uvádza iný dôvod príchodu Decepticonov na Zem – chcú tu nájsť stratenú Večnú Iskru (Praiskru), zdroj energie, ktorá dokáže „oživiť“ stroje.

* Decepticoni chcú pomocou Večnej Iskry postaviť armádu robotov, vyhladiť ľudstvo a získať všetky zdroje Zeme.

* Podľa filmov ľudia mali vedomosti o transformeroch už v druhej polovici 20. storočia, keď kozmickú bárku Autobotov objaví na Mesiaci posádka Apollo 11 (Buzz Aldrin a Neil Armstrong). Podľa pôvodnej cybertron mytológie sa však loď ocitla na Zemi.

* Filmári vzkriesili na kozmickej lodi transformerov aj bájneho Sentinela Prima, ktorý v Chicagu chce získať späť svoje vodcovské postavenie.

* V Transformeroch dostali veľký priestor aj herečky. Kým v „jednotke“ a „dvojke“ zažiarila Megan Fox (Mikaela), v trojke ju pre nezhody s filmárom nahradila Rosie Huntington-Whiteley (Carla). Vo „štvorke“ zasa uvidíme Nicolu Peltz (Tessa).

* Autori pôvodne uvažovali, že by sa Sam (Shia LaBeouf) a Carla (Rosie Huntington-Whiteley) objavili aspoň na začiatku snímky a budú zabití, nakoniec filmári tento nápad odmietli.

* Mark Wahlberg požiadal, aby sa jeho deti Ella Rae, Michael Robert, Brendan Joseph a Grace Margaret objavili vo filme – tieže sú fanúšikmi Transformers.

TRANSFORMERS: AGE OF EXTINCTION

Autoboti

Optimus Prime – kamión spoločnosti Western Star

Bumblebee – Chevrolet Camaro 2014

Ratchet – zelený Rescue Hummer H2

Hound – Oshkosh Defense MTV / Medium Tactical Vehicle

Transformers 4

Crosshairs – Chevrolet Corvette C7 Stingray

Drift – Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse

BrainsLenovo ThinkPad Edge

Transformers 4

Dinoboti

Grimlock – Tyrannosaurus Rex

Strafe – Pteranodon

Slug – Triceratops

Scorn – Spinoaurus

Slash – Velociraptor

Slog – Apatosaurus

Snarl – Stegosaurus

TRANFORMERS: AGE OF EXTINCTION

Deceptikoni

Galvatron – vodca Decepticonov

Lockdown – Lamborghini Aventador LP700-4 Coupe

Stinger – Pagani Huarya

Junkheap – smetiarske auto

 

Pozemské zákony robotiky

  1. Robot nesmie ublížiť človeku alebo svojou nečinnosťou dopustiť, aby mu bolo ublížené.
  2. Robot musí poslúchnuť človeka, okrem prípadov, keď je to v rozpore s prvým zákonom.
  3. Robot sa musí chrániť pred poškodením, okrem prípadov, keď je to v rozpore s prvým alebo druhým zákonom.

 

Tomáš Szmrecsányi

foto Barracuda Movie