BMW radu 4 Coupé

 

BMW radu 4 Coupé  pomáhalo vytvoriť 3. diel „Okresky“, obľúbeného sprievodcu po vedľajších cestách

 

1.512 km za 5 dní
V predvianočnom čase prichádza na trh nová kniha pre milovníkov cestovania po vedľajších cestách. Tretí diel série s názvom „Okresky“ sa zameriava na všetkých vodičov, ktorí hľadajú dobrodružstvá spojené s cestovaním a so spoznávaním nových miest, pričom je jedno, či si pri svojich dobrodružstvách za spoločníka vyberú dvoj-, alebo štvorkolesové vozidlo. V prípade tvorby 3. dielu série Okresky šlo o neprehliadnuteľné športové kupé BMW 420d xDrive Coupé (výkon 140 kW/190 k, kombinovaná spotreba 4,9 l/100 km podľa WLTP, kombinované emisie 129 g CO2/km podľa WLTP).

 

Autorom konceptu tretieho dielu Okresky, rovnako ako v prvých dvoch dieloch, je Miloš Fusek. Hoci sám seba považuje skôr za nadšenca automobilovej fotografie a o autách aj píše, jeho fotografie vtiahnu čitateľa do deja a prevedú ho zaujímavými zákutiami. Očarujúce fotografie dostali dostatok priestoru, aby vynikla ich atmosféra, ako aj nálada a zážitok z cestovania a spoznávania nových miest. Špeciálne miesto majú letecké zábery z dronu, ktoré na viacerých miestach dokresľujú celkový impozantný vnem z cesty, po ktorej tvorivý tím prechádzal.

 

Vášeň k šoférovaniu
Ako hovorí Miloš Fusek, „tento projekt vznikol predovšetkým z vášne k šoférovaniu a k cestám, ktoré majú svoj osobitý charakter. Vzhľadom na to, že fotím autá a občas o nich aj píšem, hľadanie vhodnej okresky, ktorá nechá vyniknúť̌ vozidlo v jeho prirodzenom prostredí, sa stalo súčasťou môjho hobby. Vždy, keď som objavil pekný kúsok cesty, zaznačil som si ho do mapy a po rokoch som sa konečne, prostredníctvom tohto projektu, mohol podeliť̌ o svoje okreskové skvosty.”
Fotografie, z ktorých by si viaceré zaslúžili vlastné plagátové spracovanie a zavesenie na stenu v obývačke či v garáži ako inšpirácia, dopĺňa text Marcely Kosťovej. Vďaka nemu sa čitateľ môže spoľahlivo vybrať po stopách Okresiek a zaručene sa dostane presne na tie miesta, ktoré mu autori odporúčajú. A možno nájde aj ďalšie. Skrytých pokladov je u nás a u našich západných susedov nesmierne množstvo.

 

Radosť z jazdy
Milan Stupka, Corporate Communications manager BMW na Slovensku dodáva: „Od prvého momentu stretnutia s vytlačenou publikáciou Okresky sa nám koncept veľmi zapáčil. Po oslovení sme radi vyšli v ústrety a poskytli na objavovanie nového teritória pre Okresky č. 3 naše nové BMW radu 4 Coupé. Obsah knihy, jej samotné papierové spracovanie a grafika spájajú umelecké aspekty na jednej strane s cestovateľským zážitkom a s technicko-emočnou radosťou z jazdy pri objavovaní svetla sveta, na strane druhej. BMW radu 4 Coupé očarí svojou unikátnou estetikou, športovou dynamikou, ako aj vysoko kvalitným interiérom. Kombinácia unikátneho dizajnu a pozoruhodnej kvality vo výsledku prináša mimoriadnu atraktivitu.“

 

Krížom-krážom po Českej republike
A kam sa cestovatelia vybrali? Knihu otvára trajektória ich cesty a už podľa nej je jasné, že počas piatich dní a 1.512 km prešli historické kraje Moravy, Sliezska aj Čiech krížom-krážom. V sprievodnom texte sa okrem navigačných údajov a pokynov venovali aj zaujímavým miestam, na ktoré na trase natrafili. A pokiaľ by sa čitatelia chceli vydať v ich stopách, je veľmi pravdepodobné, že by na ceste zostali s radosťou aj o čosi dlhšie.

Po začiatku v hraničnom meste Břeclav prešli cez Bruntál, Šumperk, Humpolec, Šumavu, zašli až do Mariánskych Lázní, na úplný západ Čiech na Boží Dar (kde človek nikdy nevie, či je božím darom okolitá príroda, alebo neskutočné cesty, ktoré sa cez ňu vlnia) a kopírujúc severnú hranicu skončili až v Liberci, navštíviac ikonickú rozhľadňu na vrchu Ještěd.

 

Presný kilometer
Kapitoly v knihe nie sú označené číslami strán, ale podľa stavu na počítadle kilometrov. Rovnaký postup použili autori aj pri fotografiách – aby cestovatelia, ktorí sa vydajú po ich stopách, presne vedeli, kde ktoré miesta nájdu. Autori knihy sa zastavili aj v Moste, kde na tamojšom pretekárskom okruhu dôkladne preverili dynamické vlastnosti vozidla, ktorým po celý čas bolo BMW 420d xDrive Coupé. Medzi mnohé pridané hodnoty knihy patria aj informácie o tom, ako sa správať na okruhu či rozhovor s inštruktorom na tému bezpečnej jazdy. Miloš Fusek: „Cieľom projektu je podporiť̌ kultúru cestovania automobilom, respektíve motiváciu ľudí k šoférovaniu, a to aj za hranice svojich obvyklých trás. Aby sa ľudia nebáli preskúmať̌ nové trasy a zároveň̌ objavili miesta, kde môžu stretnúť̌ podobne zmýšľajúcich nadšencov.”
Súčasťou knihy je vyberateľná mapa, ktorá vhodne zapadá do cestovateľských plánov – okrem trasy sú na nej zaznamenané aj zaujímavé miesta, ktoré stoja za návštevu. Prírodné úkazy, kaviarne, reštaurácie, hotely…
Je len na čitateľoch, s akým typom automobilu sa vydajú za vlastným dobrodružstvom na okreskách, no Miloš Fusek voľbu pre BMW 420d xDrive Coupé vidí úplne jednoznačne a zdôvodňuje ju aj v knihe: „Spoznávanie krajiny v aute s karosériou kupé dáva cestovaniu istú úroveň noblesy a štýlu, ktoré v sedanoch alebo kombíkoch nikdy nepocítite.”

 

Aktuálny diel knihy Okresky ako aj všetky predchádzajúce knihy možno zakúpiť na www.okresky.sk