Wonder Woman

 

Bohyňa, bojovníčka, legenda… Sila, láskavosť, ladnosť, múdrosť a výnimočnosť… Všetky tieto charakteristiky sa spájajú s jednou z najväčších superhrdiniek všetkých čias, s Amazonkou Dianou, ktorú svet spoznal pod menom Wonder Woman. Obľúbená hrdinka DC komiksov už 75 rokov zosobňuje symbol sily a rovnosti.

 

 

Ako a kedy sa stala superhrdinkou a prečo jej tak záleží na osude ľudstva? To nám prezradí režisérka hrdinského fantasy filmu Patty Jenkins, ktorá prináša na strieborné plátno dlho očakávaný príbeh o pôvode Diany, jediného dieťaťa z Themiskyry, skrytého ostrova, ktorý Amazonkám daroval Zeus. Bojovné Amazonky odmalička Dianu pripravovali na boj v dlhých, náročných, veľmi tvrdých tréningoch a vďaka nim odhalila v sebe nadprirodzené schopnosti. No aby sa mohla stať skutočnou bojovníčkou, musí konať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia a zároveň mať lepšie zbrane, ako protivník. Čaká ju totiž najbrutálnejšie bojisko na svete…

 

 

Láskavá bojovníčka

Patty Jenkins je presvedčená, že práve teraz nastal ten správny moment, aby sa Wonder Woman predstavila filmovým divákom. „Fanúšikovia už na ňu dlho čakali… Superhrdinovia sú pre ľudí veľmi dôležití. Pripomínajú, aké by to bolo, keby sme aj my boli takí silní a ako by sme sami mohli konať hrdinské skutky. Tiež nie som výnimkou. Keď som prvýkrát čítala Supermana, mala som sedem rokov a bol to ohromný zážitok, lebo sama som sa cítila ako Superman. Postava zachytila všetko, v čo som vtedy verila a v čo ešte stále verím: že v každom človeku je kúsok hrdinu, ktorý chce zmeniť svet k lepšiemu.“ Keď režisérka neskôr sledovala seriál o Wonder Woman, všimla si, že hlavná hrdinka má všetko, čo si môže dievča priať: bola silná, no láskavá, štýlová, šikovná rovnako ako chlapci. „Bola silná, no zároveň reprezentovala lásku, odpustenie a zhovievavosť v našom komplikovanom svete. Som veľmi poctená, že som mohla režírovať film o superhrdinke, ktorá reprezentuje také dôležité hodnoty.“

„Wonder Woman bola vždy moja obľúbená superhrdinka. Trvá to vlastne, odkedy som ako prvák sledoval seriál Super Friends každú sobotu ráno. Teraz sa mi splnil celoživotný sen, lebo som mohol v takom kreatívnom tíme spolu s Patty Jenkins a Geoffom Johnsom preniesť jej príbeh na veľké plátno,“ nadšene sa opisuje svoju prítomnosť na filmovej produkcii scenárista Allan Heinberg, ktorý v rokoch 2006 a 2007 písal komiksy o Wonder Woman pre spoločnosť DC. A aký má vzťah k superhrdinke Gal Gadot, ktorá ju pred kamerami stvárnila? Najviac sa jej páčilo, že jej postava v sebe zahŕňa veľa krásnych vlastností. „Po prvýkrát sa jej príbeh objaví v kinách, a preto sme s Patty často o postave diskutovali. Je bojovníčkoa no zároveň je zraniteľná, citlivá, sebavedomá, niekedy i zmätená… A nikdy neskrýva svoje emócie, ani inteligenciu.“

 

 

Hrdinka v novej dobe

Hoci spisovateľ William Moulton Marston po prvý raz predstavil Wonder Woman komiksovým čitateľom v čase 2. svetovej vojny, samotná snímka je zasadená do obdobia konca 1. svetovej vojny v roku 1918. Podľa Charlesa Rovena bolo veľmi zaujímavé vytvoriť vzťah medzi dominantnou hrdinkou z rodu silných, nezávislých žien s ranými formami hnutia sufražetiek. „Okrem toho, obdobie 1. svetovej vojny z vizuálneho hľadiska lepšie znázorňuje skutočné hrôzy modernej vojny. Po prvýkrát sa bitky zmenili – zatiaľ čo kedysi šlo o bitky muža proti mužovi a vždy sa bojovalo na krátke vzdialenosti, tu sa začína bojovať z diaľky. Zrazu bolo možné spustiť bombu a nik ani netušil, ako nepriateľ vyzerá alebo koho vlastne zabíjajú. Zabíjanie bolo zrazu jednoduchšie. Chceli sme, aby Wonder Woman zažila takúto dynamiku vojny prvýkrát. Predtým totiž bola zvyknutá, že bojovníci sú obdivovaní a uctievaní. Teraz však vidí vojnu, v ktorej neexistujú hrdinovia. Lebo nik nemôže byť hrdinom, ak nevie, proti komu bojuje.“

A práve zmena spôsobu boja spôsobuje pre Dianu nemalé problémy. Iba ťažko chápe, že svet sa úplne zmenil a že ak chce vyhrať, nestačí už len hrdinský boj samotára, ale bude musieť spoliehať aj na spoluprácu s inými, ktorí stoja na jej strane. Samozrejme, za prvotné komplikácie môže jej priamosť i určitá čistota. Tá doslova fascinovala producenta Zacka Snydera. „Nemá traumu z minulosti, nesnaží sa pomstiť ľuďom, čo jej ublížili, ani nemá temnú minulosť. Mala krásne detstvo a naučila sa životným hodnotám. Stáva sa hrdinkou len preto, že chce dosiahnuť vo svete to, čo je správne. A to je podľa mňa skvelé. Patty a Gal sa to podarilo vo filme krásne zachytiť.“

 

 

Tomáš Szmrecsányi

foto Continental film

 

Celý článok si prečítate v júnovom čísle GOLDMAN (2017)