Narodil sa v Leningrade, ale osud ho dostal na Slovensko. Najprv sa venoval medzinárodnému obchodu v oblasti potravín a stavieb, až zakotvil vo svete hazardných hier. Dnes vedie úspešnú, novátorskú firmu, ktorá priniesla do sveta slovenského hazardu novú filozofiu: cieľom nie je čo najvyšší zisk, ale spokojnosť zákazníkov. Aj preto ponúka hosťom len luxusné prostredie a skutočnú zábavu a relax.
Keď človek počuje slovo „hazard“, hneď sa mu v mysli vybavia predstavy ako „podsvetie“ či „mafia“. V oblasti hazardných hier však pôsobia aj seriózni podnikatelia. Aká je realita?
Podnikanie v oblasti hazardných hier je podnikanie ako každé iné. Keď chcete byť úspešný, vyžaduje to veľa znalostí, úsilia i čašu. Konkurencia je silná a keď sa práci nevenujete naplno, nemôžete ten boj ustáť. A máte pravdu, na rozdiel od iných typov podnikania musíme zápasiť aj s negatívnou mienkou o našom odvetví. Cítim to aj vo svojom okolí, od svojich priateľov a známych…
Čo pre vás hazardné hry znamenajú? Vnímate hazard ako prostriedkom na zbohatnutie alebo ide o spôsob ako relaxovať, zabaviť sa a oddýchnuť si?
Hazard a hazardné hry odnepamäti prinášali spôsob, ako tráviť voľný čas. Pre mňa je to forma zábavy, pri ktorej možno tráviť čas sám aj s priateľmi. A predstava, že sa prostredníctvom hazardných hier dá rýchlo zbohatnúť, je veľmi mylná. Ľudia by nemali vôbec hrať, ak ich cieľom je ľahko si zarobiť peniaze. A už vôbec nie, ak nevedia prestať hrať.
Ako ste sa dostali do sveta hazardu?
Vo svete hazardu som od roku 2005. Bola to úplná náhoda. Som pôvodom Rus, a tak som vždy vyhľadával prácu, ktorá ma spájala s „východom“. Oslovila ma ponuka jednej spoločnosti z oblasti hazardu, ktorá hľadala človeka pre ukrajinský trh. Situácia sa však vyvinula tak, že som napokon ostal na Slovensku a začal sa venovať čisto slovenskému trhu. Predtým som bol „doma“ v zahraničnom obchode – v oblasti potravín a stavebných materiálov.
Herne aj kasína majú veľa spoločného. Tie vaše sú v mnohom iné…
Áno, hazardné zariadenia majú v podstate všetci prevádzkovatelia rovnaké. My sme sa ale hneď od začiatku chceli odlíšiť od ostatných. Naším hlavným zámerom je, aby sa zákazník u nás cítil príjemne. Razili sme preto filozofiu kvalitnejších, luxusnejších a veľkých prevádzok. Keby som to mal nazvať obrazne – na Slovensko sme priniesli kúsok z Las Vegas. Väčšinou si ľudia predstavia pod pojmom herňa len malú zafajčenú a zatuchnutú miestnosť s hŕstkou automatov natlačených na sebe. U nás je to iné. Slovom opisovať naše prevádzky je pomerne náročné, v našom prípade platí hádam aj dvojnásobne: raz vidieť je lepšie, ako stokrát počuť… Každý, kto k nám príde po prvý raz, ostáva doslova šokovaný. Samozrejme, príjemne.
O sieti Rebuy Stars je známe, že svojimi aktivitami prispieva k rozvoju športu a kultúry na Slovensku. Podporujete aj sociálne projekty. Na ktoré z nich ste najviac hrdý?
Rebuy Stars sa už dlhodobo a celonárodne venuje rozvoju slovenského športu a kultúry. Všetky tieto aktivity sme spojili pod heslom kampane „Rebuy Stars podporuje na ceste k úspechu“. Ide o projekt, ktorý svojou ideou odhaľuje, že firma postavená na pevných hodnotách má veľkú možnosť pomáhať tým, ktorí pomoc potrebujú a že dôvod existencie každej spoločnosti by mal byť oveľa väčší, ako len čistý zisk. A na ktoré projekty sme najviac hrdí? Za celú dobu nášho pôsobenia ich bolo nespočet, jeden z príbehov mi však hádam predsa len viac utkvel v pamäti, a to benefičný pokrový turnaj, ktorý sme organizovali spoločne s hokejistami HKM Zvolen. Pomáhalo sa mladej rodine Chovanovcov, ktorá to v živote nemala jednoduché. Ľudia si vtedy prišli k nám zahrať poker s tým, že idú podporiť dobrú vec. Toto sa snažíme všetkým ukázať: tvoriť hodnotu pre druhých a zanechať za sebou pozitívne posolstvo. A v neposlednom rade pomôcť ľuďom, ktorých šťastie a radosti života doteraz obchádzali. Čo sa týka veľkých projektov a našich partnerstiev, určite by som spomenul na Slovensku unikátny, ale o to úspešnejší projekt „Oktagon výzva“, na ktorom participujeme ako jeden z hlavných partnerov. Chalani z Oktagonu svoju prácu robia vskutku kvalitne. Bojové športy celkovo sú sčasti späté s našou filozofiou. Hazard, krásne ženy a silní muži tak akosi spolu súvisia. Aj preto patríme k lídrom v tejto oblasti. Simply the Best, XFN, turnaje Oktagonu, Titan Fight Night, Ministry of Fight či turnaje svetovej série W5 a náš pripravovaný projekt Rebuy Stars Fight Night, predstavujú len časť z podujatí z oblasti bojových športov, na ktorých sme sa podieľali. V tomto smere plánujeme pokračovať aj naďalej. Projekt „Rebuy Stars podporuje na ceste k úspechu“ zastrešil také množstvo akcií, že by sme tomu mohli venovať samostatný článok. Určite budete o tomto projekte ešte veľa počuť.
Podporujete aj mladé talenty v oblastiach športu, kultúry a umenia?
V dnešnej dobe je pre rodiny a mladých ľudí šport menej atraktívny, ako v minulosti. Okrem toho je bezpochyby aj finančne náročné vyhovieť všetkým požiadavkám, ktoré sú pre prípravu mladých talentov nevyhnutné. Ľudia od týchto aktivít upúšťajú. My to však chceme zmeniť. Teraz, ale aj v budúcnosti, chceme pre hviezdy budúcich dní, pre mladé nádejné talenty vytvoriť prostredie, v ktorom budú rásť a rozvíjať svoje schopnosti. Chceme mladých ľudí motivovať, aby sa na športoviská či kultúrne podujatia opäť vrátili. Veď čo je krajšie ako emotívne momenty úspechu alebo víťazstva? Najmä keď ide o mladé talenty, ktoré majú vysokú šancu na úspech.
Vaše prevádzky nie sú určené len pre klasické hazardné hry, ale prostredníctvom svojich klubov ponúkate aj iný typ zábavy a relaxu.
Ak máte na mysli na poker, tak mierite veľmi presne. V mnohých smeroch sme v oblasti pokru na domácom trhu bezkonkurenční. Vytvorili sme najväčšiu sieť pokrových klubov s pobočkami v Prievidzi, Zvolene, Poprade a Košiciach. Kapacitne disponujeme 320 miestami, čo v blízkom okolí nemá žiadna konkurencia. V roku 2016 sme uspokojili viac ako 13.000 zákazníkov a prostredníctvom pravidelných pokrových turnajov sme medzi nich rozdelili sumu bezmála 800.000 eur. A v polovičke tohto roka sme už ďaleko za sumou 1.000.000 eur. Rastieme pomerne rýchlo, čo určite ocenia najmä naši zákazníci. Je našou prioritou vytvárať pre nich produkt najvyššej kvality.
Napríklad Rebuy Stars Poker Tour je na Slovensku titulovaná ako jedna z najprestížnejších pokrových tour, ktoré sa na domácej pôde doteraz uskutočnili. Tento pokrový kolotoč sme spustili v marci a teší sa veľkej návštevnosti i záujmu hráčov. Napokon, víťaz celej tour sa domov povezie v novom Mercedese triedy A. Celá séria pozostáva z niekoľkých veľkých pokrových turnajov, v ktorých hráči môžu zabojovať o desiatky tisíc eur. Každý turnaj sprevádza šou s hviezdami šoubiznisu a hudobnými hosťami. Naši návštevníci tak naživo stretnú mnohých prominentných hostí, a to vlastne zdarma. V spolupráci s televíziou 213 sa všetky podujatia dostávajú na televíznu obrazovku, kde fanúšikovia kartových hier (a nielen oni) môžu vidieť najlepšie poker-roomy našej siete, zábery z exkluzívnych párty, množstvo emócií i talentu pokrových hráčov pri hre, z ktorej nie je, takpovediac, úniku. Rebuy Stars Poker Tour predstavuje nový koncept zábavy a luxusu.
Napriek faktu, že podporujete spoločensky prospešné projekty a z hazardu plynú prostredníctvom daní a ďalších odvodov milióny eur do štátnej kasy i pokladníc miest, verejnosť vníma herne negatívne. Prečo?
Sčasti za to môžeme aj my sami, teda prevádzkovatelia hazardných hier. Je to dedičstvo 90. rokov 20. storočia. Špinavé zafajčené priestory, „výhodné pôžičky“ na hru a následné vymáhanie dlhov rôznymi spôsobmi, nekontrolovateľné rozširovanie herní a umiestnenie automatov takmer všade… To všetko prinieslo negatívny pohľad na hazard ako taký.
Čo robia firmy, ktoré prevádzkujú hazardné hry, aby zmiernili negatívny postoj verejnosti voči herniam? Aké kroky podnikla v tomto smere Rebuy Stars?
Projekty Rebuy Stars, ktorými pravidelne podporujeme mladých ľudí na ceste k úspechu alebo poskytujeme nemalé finančné čiastky na rôzne sponzorské či charitatívne akcie v mnohých oblastiach života, hovoria sami za seba. Osobne ma mrzí, že napriek obrovskému úsiliu a snahe, ktorú venujeme na zlepšenie vnímania hazardných hier zo strany spoločnosti, sa stále nájdu jednotlivci, ktorí chronicky bojujú proti celému hazardu. Napríklad taký alkohol má oveľa horší dopad na celkové fungovanie spoločnosti aj rodín, ale nikdy som nepočul od niekoho presadzovať názor, aby boli krčmy a pohostinstvá zatvorené. Na strane druhej, treba povedať, že my ale aj iné zodpovedné spoločnosti sa snažíme o kultivovanie prevádzok s hazardnými hrami – odstraňujú sa reklamy na našich prevádzkach, ba čo viac, firmy, ktoré pôsobia v oblasti hazardných hier, v rámci všeobecne známeho memoranda sa rozhodli, že nebudú zvyšovať počet herní ani počet výherných automatov. Tento náš záväzok bralo vážne aj Ministerstvo financií SR. Žiaľ, verejnosť o tejto našej iniciatíve – teda o fakte, že sami seba sme regulovali a dobrovoľne sa vzdali vyšších príjmov – veľa nevedela a v spoločnosti prevládol populistický názor občianskych aktivistov a podaktorých regionálnych politikov, že za všetko zlo vo svete môžu herne. Samozrejme, to nie je pravda. Aj preto sme privítali aktivity, iniciatívy aj návrhy občianskeho združenia Aliancia za čistú hru – Clarify, ktoré namiesto prohibície presadzuje prísnu a adresnú reguláciu všetkých foriem hazardných hier. Všetci, teda aj prevádzkovatelia herní, si totiž musia uvedomiť, že svet sa mení; staré časy malých a škaredých herní, ktoré „vyrábali“ množstvo závislých hráčov, sú dávno preč a že ľuďom, ktorí si to môžu finančne dovoliť, musíme ponúknuť kvalitné prostredie na čistú zábavu a relax.
V mnohých mestách funguje veľa herní a sociálne slabší občania navštevujú najmä krčmy, v ktorých sa prevádzkujú výherné automaty. Novelizovaný zákon o hazardných hrách však priniesol zmeny, ktoré vedú k zníženiu počtu herní a zákazu výherných automatov v krčmách. Ako vnímate tieto sprísnenia?
Odpoveď je jednoznačná – konečne! Prevádzkovanie výherných automatov v krčmách, pohostinstvách a kaviarňach, presne to sú prípady, ktoré prevádzkovateľom hazardných hier robili zlé meno. Som skutočne rád, že Aliancii za čistú hru – Clarify sa podarilo presadiť zrušenie výherných automatov v krčmách. Zároveň vítame aj zo strany štátu všetky sprísnenia vrátane zvýšenia minimálneho počtu výherných automatov v herniach, ktoré prispeje k tomu, že zaniknú všetky malé herne a že svet slovenského hazardu sa očistí od prevádzok, ktoré dlhodobo kazili dobré meno hazardu u nás. Ba čo viac, privítali by sme ešte prísnejšie kritériá, lebo ako som spomínal, skutočne nám ide o to, aby sme ponúkli predovšetkým luxus, kvalitnú zábavu a relax.
Vo viacerých mestách sa uskutočňujú petičné akcie, vyzývajúce na zatvorenie herní a kasín. Aký máte názor na prohibíciu?
Prohibícia určite nie je správne riešenie. Hazardné sú tu už tisícročia a nedá sa ľuďom jednoducho prikázať, aby už nikdy v živote žiadnu hazardnú hru nezahrali. Ak sa zatvoria herne, v prípade Bratislavy možno dokonca aj kasína, ľudia, ktorí chcú hrať, sa presunú na nikým nekontrolovateľný internet alebo sa vyberú do herní v okolitých mestách. Navyše, všade, kde zakázali herne, začali vznikať nelegálne herne, ktoré má pod palcom podsvetie. Štát aj mestá tak zbytočne prišli o peniaze z hazardu a stratili kontrolu nad hráčmi, najmä nad patologickými, ktorí ani v prípade zákazu neprestanú existovať. Napokon, mnohí odborníci z oblasti psychológie a psychiatrie potvrdili, naposledy na odbornej konferencii v Dolnom Kubíne, že prohibícia nevedie ku zníženiu počtu závislých hráčov. Tí sa totiž veľmi ľahko presunú na iné typy hazardných hier. A veľmi málo sa hovorí o fenoméne, že závislých hráčov s obrovskými dlhmi neprodukujú len herne, ale v rovnakom počte aj internetové hazardné hry, stávkovanie a tipovanie. Aj preto sme radi, že nedávno novelizovaný zákon o hazardných hrách konečne zakáže hrať v herniach a v kasínach patologickým hráčom, ľuďom, ktorí poberajú sociálne dávky i deťom. No popritom by sme privítali ešte o čosi väčšiu angažovanosť zo strany štátu a samospráv v oblasti prevencie a vzdelávania mladých ľudí, najviac ohrozovaných modernými technológiami, ktoré umožňujú hrať na internete rôzne hry vrátane hazardných. Nestačí, aby len spoločnosti prevádzkujúce herne či kasína, podporovali rôzne občianske združenia a iniciatívy zamerané na prevenciu a liečbu závislých osôb. V tomto smere musí oveľa viac urobiť aj štát…
Patríte medzi málo firiem, ktoré nenamietajú voči regulácii hazardu…
Ako som už spomínal, nám nejde predovšetkým len o čo najväčší zisk, ale o spokojnosť zákazníkov. Napokon, kto chce veľmi veľa, všetko hneď a všade, môže to všetko veľmi ľahko stratiť. Regulácia hazardu je v súlade s našou filozofiou – vedie ku skvalitneniu prostredia aj ponuky prevádzkovateľov hazardných hier. Našou cieľovou skupinou nikdy neboli ani nebudú sociálne odkázaní občania.
Ako vnímate peniaze? Koľko ich človek potrebuje, aby mohol byť spokojný a šťastný?
Raz som počul názor a s tým aj súhlasím: Človek je spokojný a šťastný vtedy, keď v obchode s potravinami nemusí pozerať na ceny. Všetko ostatné nie je dôležité.
Na čo neľutujete minúť trochu viac peňazí?
Nikdy neľutujem minúť peniaze na potreby svojich detí, na ich aktivity v športe, škole a vo voľnom čaše.
Čomu sa venujete vo voľnom čase?
Podľa možností sa snažím venovať športu, napríklad behu, fitnessu… Vždy som sa venoval športu. Nikdy nie konkrétnemu druhu a naplno, ale skôr zo záľuby. Adrenalín, ten však veľmi nemusím – mám ho dostatok v práci. A tiež rád varím. Moje menu je síce obmedzené, ale to, čo viem robiť, našťastie všetkým veľmi chutí.
Pripúšťate kúsok hazardu v nejakej oblasti vo svojom živote?
Asi pri riadení auta. O tom by som ale nemal veľa hovoriť (úsmev)…
Theodor Zemerchen
foto Jozef Barinka, R.S.
Júnové číslo GOLDMAN (2017)