Od čias, kedy komiksové postavy ožili na striebornom plátne, prešiel už nejeden piatok a z filmového univerza o superhrdinoch sa stal skutočný fenomén. Štúdio Marvel tentoraz pripravilo pre fanúšikov filmových adaptácií komiksov ďalšie pokračovanie ságy o Thorovi.
Novinka predstavuje už sedemnástu časť zo série Marvel Cinematic Universe (MCU). Od čias, kedy si tento filmový vesmír pripísal prvú čiarku v podobe „Iron Mana“ (2008), sa už stihol zaradiť medzi najúspešnejšie filmové série spolu so Star Wars, Jamesom Bondom, Rowlingovej čarodejníckym svetom a príbehmi o Tolkienovej Stredozemi. Ku dnešnému dňu filmy zo série o superhrdinoch nazbierali už tržby v celkovej výške 12,6 miliárd dolárov, po uvedení novej časti Thora však možno predpokladať ďalší impozantný nárast. Dejová línia o Thorovi predstavuje hlbokú, takmer nevyčerpateľnú studnicu námetov a keďže sa doterajšie časti „Thor“ (2011) a „Thor: The Dark World“ (2013) dočkali patričnej odozvy u publika, ďalšie pokračovanie viselo vo vzduchu.
Z komiksu…
Prvotnú inšpiráciu pre väčšinu postáv z Thora predstavuje germánska mytológia s koreňmi pravdepodobne ešte v proto-indoeurópskych náboženských predstavách. Motív bájneho Asgardu, obývaného germánskymi bohmi, pomohol oživiť aj vydavateľ Marvel Comics, ktorý postavu boha búrky Thora s neodmysliteľným kladivom Mjolnirom a fantastickou schopnosťou ovládať počasie zaradil v roku 1962 do komiksu „Journey into Mystery“ od legendárneho autora Stana Leeho (spolupodieľal sa aj na zrode postáv ako Spiderman, Hulk, Iron Man, Daredevil, X-men) a Larryho Liebera. Svoju pečať zanechal aj výtvarník Jack Kirby, ktorého živé, monumentálne ilustrácie sa stali dôležitou inšpiráciou aj pre neskoršie filmové adaptácie. Thor sa odvtedy objavil vo viacerých samostatných príbehoch, predovšetkým však v sérii o superhrdinoch „Avengers“. Popularita postavy stúpla natoľko, že čoskoro nasledovali aj televízne (najmä animované) seriály, videohry, karty a rôzne ďalšie produkty odkazujúce na striktného vládcu severských nebies.
… na plátna
Presun na strieborné plátna bol iba otázkou času, čo sa udialo po založení filmového univerza MCU. Postava Thora sa doteraz objavila v štyroch častiach série, okrem oboch doterajších dielov Thora aj v „The Avengers“ (2012) a „Avengers: Age of Ultron“ (2015). Už v čase premietania „Thor: The Dark World“ austrálsky herec Chris Hemsworth (Star Trek, Red Dawn, Rush), predstaviteľ Thora, naznačil, že v pláne sú aj ďalšie časti. V podobnom duchu sa vyjadril aj producent Feige, ktorý fanúšikov ságy ubezpečil, že existujú koncepty o ďalšom vývoji príbehovej línie. Do nakrúcania tretieho dielu „Thor: Ragnarok“ sa nepustili bezhlavo – prednosť dostali iné pripravované tituly (Captain America, Avengers…), aby získali dostatok času na rozpracovanie ďalšej časti Thora. Hoci jej názov poznáme už tri roky, detailnejšie informácie z kuchyne sa uvoľňovali iba postupne. Na scenári si vraj tvorcovia dali extrémne záležať, keďže novinka zohrá kľúčovú úlohu v tretej fáze univerza MCU. Scenár tentoraz nedostal do rúk Alan Taylor, režisér predošlej časti, ktorý sa v médiách posťažoval na negatívne skúsenosti s nakrúcaním, najmä však na spôsob, akým post produkcia dodatočne pomenila mnohé jeho nápady. Do úvahy ohľadom obsadenia režisérskeho stoličky vraj pripadal Rob Letterman (Gulliver‘s Travels, Monsters vs. Aliens), čosi sa však šuchlo aj o Rubenovi Fleischerovi či Rawsonovi Marshallovi Thurberovi. Napokon sa horúci zemiak ocitol v rukách relatívneho nováčika na scéne Taiku Waititiho, Novozélanďana s maorskými koreňmi, pre ktorého predstavuje táto možnosť vôbec prvú hollywoodsku skúsenosť. Predtým sa zviditeľnil filmami „Boy“, „What We Do in the Shadows“ či „Hunt for the Wilderpeople“.
Nový režisér
Režisér sa musel vysporiadať s viacerými pálčivými otázkami, najmä v súvislosti s ambíciou vytvoriť ucelené dielo, zmysluplne zapadajúceho do súkolia načatej ságy: „Myslím, že celkový dojem, ktorý sa snažím odovzdať publiku, je radostný pôžitok. Chvíľami som sa musel zastaviť a zamyslieť sa nad tým, že robím film s Thorom, Doctorom Strangeom, Hulkom či Lokim, so všetkými tými zvláštnymi a špecifickými postavami. Kým ‚Civil War‘ bol o ľuďoch a ľudských problémoch, tu máme do činenia s týmito špeciálnymi bytosťami. Tie síce opäť riešia typicky ľudské problémy, ale vo vesmíre či v iných svetoch.“ Talentovaný režisér sa predtým špecializoval na krátke filmy (režíroval aj niekoľko hudobných klipov) a ešte v roku 2012 sa dušoval, že nemá záujem o veľké projekty, ktoré obetujú umenie na oltári profitu. Ponuky od Marvelu sa však neodmietajú a nespravil tak ani on, ba na rozdiel od svojho predchodcu Taylora si tvorivý proces pochvaľoval: „Cítil som sa ako hosť v Marvelovom univerze, ale s patričnou tvorivou slobodou, takže som mohol spraviť, čo som uznal za vhodné.“ Na pľac preniesol vlastné metódy a kládol veľký dôraz na improvizáciu hercov – v tomto smere osobitne vyzdvihol veterána Anthonyho Hopkinsa (The Silence of the Lambs, Dracula, The Elephant Man), predstaviteľa Odina.
Tomáš Bóka
foto Saturn Entertainment
Celý článok si prečítate v októbrovom čísle GOLDMAN