The Naked and Famous

mg_6576

The Naked and Famous

V multižánrovej hudbe novozélandského kvinteta sa napätie a dynamika strieda so snovou náladou a melanchóliou. Päťčlenná formácia s tajomnou exotickou kráskou Alisou Xayalith na seba upozornila v roku 2010, kedy vplávala na hudobnú scénu nenásilne, až placho. A predsa si svojím pôvabom získala oddaných fanúšikov.

the-naked-and-famous-4f04bbe8e449d (1)

Keď krátko po vydaní debutu doma na Novom Zélande získala sympatická pätica šesť nominácií na Music Award, začali jej protagonisti písať novú kapitolu svojich životov. Na konte majú len dve nahrávky, no obe patria k hudobným skvostom a oslovia neopakovateľnou atmosférou. „Naša staršia hudba mala punkovejší ráz,“ hovorí Xayalith. „Hľadali sme sa v pope, ale tiež sme milovali rockovú hudbu ako Nine Inch Nails, Smashing Pumpinks či Queens of the Stone Age. Keď nazriete hlbšie do našich diel, zistíte, že naša hudba je multižánrová a ťažko ju niekam zaradíte.“

Alisa Xayalith

Nahí a slávni

Pochádzajú z novozélandského Aucklandu. Malá Alisa Xayalith, dcéra speváka v miestnej laoskej kapele, vyrastala na ľudovej hudbe z otcovej rodnej krajiny. Pán Xayalith však vo svojom dievčatku prebúdzal lásku aj k inej muzike. „Pamätám si, ako mi spieval skladbu Mona Lisa od Nat King Cole,“ spomína. „A keď som bola staršia, na dlhú dobu ma uchvátila Mariah Carey.“ Alisino detstvo však zďaleka nebolo idylické. Mala len sedem rokov, keď jej mama zomrela na rakovinu a dlho v sebe nosila obrovský smútok z jej straty. Vyspievala sa z neho až na druhej nahrávke.

Vždy chcela byť speváčkou, no jej sny začali naberať reálne kontúry, až keď sa v roku 2006 na aucklandskej hudobnej škole stretla s Thomom Powersom. V roku 2008 potom spojili sily s hudobným inžinierom Aaronom Shortom, ktorý navštevoval tú istú školu a nahrali spolu dve EP: This Machine a No Light. Samozrejme, museli si vymyslieť názov: trochu provokačný, ale hlavne s hlbším odkazom. Inšpiráciu našli v texte piesne Tricky Kid z dielne britského speváka Trickyho, v ktorej odznelo: „everybody wants to be naked and famous“ (každý chce byť nahý a slávny). Táto narážka na rozporuplné pohnútky mnohých osobností boli pre kapelu z Aucklandu to pravé. Zrodili sa The Naked and Famous. A ak v niečom reprezentujú svoj názov, tak azda v skutočnosti, že dokážu svetu odhaliť hĺbku svojho umeleckého prežívania a očariť poslucháčov natoľko, že im zo srdca kus tej slávy doprajú.

1378830106TNAFDaveMa8copy

Útok mladou krvou

Obe EP vydalo miestne vydavateľstvo Round Trip Mars. Na prvých koncertoch sprevádzali Powersa, Xalyalith a Shorta aj Ben Knapp (basová gitara) a Jordan Clark (bicie). Knappa a Clarka po odchode v roku 2009 vystriedali Jesse Wood (bicie) a David Beadle (basová gitara) a v tejto zostave v máji 2010 nahrali aj elektro-popovú pieseň Young Bood so povznášajúcou melódiou, plnou ľahkosti a sviežosti. V novozélandskej singlovej hitparáde sa ocitla na vrchole rebríčka, keď po troch rokoch sa na jeho prvom mieste objavil domáci umelec. Uhrančivá pesnička mala neskôr pomerne pestrú púť – objavila sa v rôznych reláciách, seriáloch i na soundtracku k počítačovej hre. Nie div, že po debute kapely The Naked and Famous, ktorý vyšiel v septembri 2010 pod názvom Passive Me, Aggressive You, poslucháči nedočkavo siahali a hltali každý tón. V novozélandskom albumovom rebríčku nahrávka obsadila prvé miesto.

Vokály exotickej Alisy a fešného Thoma dokonale harmonizujú. Každý song vyniká melodikou, malé zvukové ohňostroje upútajú poslucháčovu pozornosť na prvé počutie a celkom si ho pripútajú. Nenásilne, s pôvabom, ako keď okolo vás prejde tajomná žena s ladným krokom, s opojnou vôňou a hravo na vás žmurkne. Máte chuť ju nasledovať, dotknúť sa jej krásy, nakaziť sa jej bezprostrednosťou a bezstarostnosťou… Úspech na domácej pôde kapele vydláždil cestu ďaleko za hranice ostrovnej krajiny, dokonca aj k decembrovej nominácii v ankete BBC Sound Of 2011. V nasledujúcom roku získali The Naked and Famous nominácie na New Zeland Music Awards v kategóriách: Album roka, Singel roka, Najlepšia skupina, Prelomový umelec roka a najlepší alternatívny album a People’s Choice Award.

The Naked and Famous 1

Chrbtom k Hollywoodu

Napriek veľkolepému domácemu úspechu kapela cítila ono povestné „doma nie je nikto prorokom“. Nový Zéland podľa nich nie je krajinou, ktorá sa teší z úspechu svojich detí. „Vždy, keď sa objaví kapela, ktorá sa stáva úspešnou, Novozélanďania nájdu spôsob, ako to bagatelizovať. Namiesto toho, aby sa z vášho úspechu tešili, oslavujú, ak sa vám prestáva dariť. Takže je tam trocha horkosti. Ale na druhej strane, aj tam sú ľudia, ktorí nás nesmierne podporujú,“ priznáva Alisa.

Odohrali parádne turné, ktoré skončilo uprostred roka 2012, zbalili si kufre, zamávali rodnej hrude a zamierili do mesta hviezd. Los Angeles. Nie, nezlákala ich žiara Hollywoodu. Hoci aj tam sa ocitli. Pocity? Zmätok a rozčarovanie. „Bola to sranda, ale tiež hrozné! Samí turisti, žiadna duša. Pripadalo mi to ako zhnitý zábavný park,“ priznáva Powers. Spoločné bývanie kapela napokon našla v malebnom Echo Parku, kde sa rodil aj ich druhý štúdiový album. „Echo Park je plný skvelých kapiel a rozhodne má toto miesto ďaleko od Hollywoodu! Je to živá a na mladých orientovaná oblasť, plná rock´n´rollových vecí a podobne,“ rozplýva sa Thom. „Takže nie sme ponorení v kultúre Hollywoodu.“ A Nový Zéland? Rodáci kapelu obviňovali, že po medzinárodnom úspechu zabudla na svoje korene.But the New Zealand press hasn’t always been so kind – accusing The Naked And Famous of forgetting their roots after their international success. Nezabudla, len nasledujúce roky chcela s múzou kráčať po iných uliciach.

1274286_10151805951607808_240931709_o

S kožou na trh

Nový album In Rolling Waves začali The Naked and Famous nahrávať v marci 2013 v losangeleskom štúdiu Sunset Sound v spolupráci s hudobným inžinierom Billym Bushom. Mixovacie práce prebiehali v júni v Londýne a o mesiac už vyšiel prvý singel Hearts Like Ours. „Opusti miesto za sebou v tichu / A ukáž ako ho nájsť vo vnútri seba / Veď ma na kraj noci / Až do úsvitu konca doby / Až do ohňa planúceho svetla / Znova žiariaceho v našich očiach…“ spieva Alisa v snivej melancholickej skladbe. Rozjímavý videoklip k nej natočil režisér Campbell Hooper v Los Angeles i na Novom Zélande. Ako to naznačil pilotný song, rukopis kapela The Naked and Famous nezmenila: nevzdali sa ani ostrovného tajomna, ani hudobnej a textovej poetiky či ľahkosti. Opäť sa elektronika mieša s rôznymi prvkami od rocku po folk – všetko s využitím najmodernejších technológií. Prvý song A Stillness vzdáva poctu Trentovi Reznorovi z Nine Inch Nails, ktorého prácu kapela vždy obdivovala.

Niečo sa však predsa zmenilo. Nahrávka je o čosi temnejšia a charizmatická Alisa nezmenila len bydlisko, ale predviedla sa svetu i s novou vizážou: dlhé tmavé vlasy vystriedali o niečo kratšie, odfarbené na blond. Navonok zmenila svoju identitu, vo vnútri sa vrátila k pôvodu. Napríklad tým, že na druhom albume dokázala otvorenejšie hovoriť o svojich smútkoch, ktoré dlhé roky nosila so sebou. V songu I Kill Giants sa takto vyrovnáva s bolestivou stratou mamy: „Čierne šaty a čierne topánky / Uviazané šnúrky pre teba / Najsmutnejší z dní / Prečo sme ťa nemohli zachrániť?“ Melodikou však pieseň nevyznieva pochmúrne a pomerne dynamická rytmika z nej robí jeden z najtanečnejších kúskov na doske In Rolling Waves. Ale takí sú títo Novozélanďania – intímnymi minimalistickými melódiami a dokonalými textami pohladia dušu a vzápätí strhnú do rozbúreného víru. Ako more, ktoré obmýva ostrov a naráža na skaly, potom pomaly sťahuje svoje vlny a na pokojnej hladine sa odráža svit mesiaca. „Je to pre nás dôležité – vyvíjať sa a meniť,“ pripomína Thom Powers. „Kedysi som bola taká plachá. Keď sa pozriem na tú babu dnes, nechápem, kto to bol,“ usmieva sa Alisa Xayalith. Úspešné nahrávky kapele dodali sebavedomie, stovky odohratých koncertov ich zocelili. Na vavrínoch však nezaspali. „Cítil by som sa ako blbec, keby som si namýšľal, že som slávny,“ dodáva Thom Powers.

The Naked and Famous 5

Novozélandské talenty

* Hudba ostrovného Nového Zélandu nikdy tak neprerazila ako napríklad umelci z ostrovného Islandu, ale tiež má svoje hviezdy. K najznámejším osobnostiam krajiny patrí napríklad predstaviteľka nepremožiteľnej bojovníčky Xeny – Lucy Lawless. Narodila sa 29. marca 1968 v mestečku Mount Albert. V roku 1994 sa objavila v niekoľkých dieloch seriálu Hercules, o rok neskôr už stvárnila princeznú bojovníčku Xenu. Lucy Lawless okrem hrania aj spieva – stvárnila Betty Rizzo v muzikáli Pomáda na Broadwayi a v roku 2007 mala koncert v hollywoodskom klube Roxy.

* Najúspešnejšou speváčkou je Briolette Kah Bic Runga, známa pod umeleckým menom Bic Runga. Narodila sa 13. januára 1976 v Christchurchi a Briolette Kah Bic Runga MNZM (born 13 January 1976 in Christchurch , New Zealand), recording as Bic Runga , is a New Zealand singer-songwriter and multi-instrumentalist pop artist.má čínske korene. Debutovala v roku 1997 albumom Drive. Táto speváčka, skladateľka a multiinštrumentalistka hrá pop-rock a folk rock a stala sa známou najmä v Austrálli a Írsku. Pieseň Sway z roku 1997 sa objavila vo viacerých filmoch.

* Ďalšia ostrovná speváčka 27-ročná Hayley Dee Westenra sa preslávila keltskou hudbou už vo svojich šestnástich rokoch. Je druhou najmladšou veľvyslankyňou UNICEF.

* Na Novom Zélande sa darí aj tvrdším štýlom. V 90. rokoch minulého storočia zaujala heavy metalová skupina Demoniac so spevákom a basgitaristom Lindsay Dawsonom. Kapela pôsobila len šesť rokov. Zanikla v roku 1999.

The Naked and Famous 7

Monika Klimáčková

foto Universal, SITA, archív