Hotel Brando
Krstný otec a jeho raj na zemi
Aby sme vás myšlienkami preniesli na miesto, ktoré s pokojným svedomím môžeme nazvať rajom na zemi, musíme začať úplne od začiatku. Už samotné fotografie evokujú trochu gýč, možno niečo imaginárne, ba až nedosiahnuteľné pre človeka, ktorý žije bežný život. Nik ale nepoprie, že by sa nechcel stať súčasťou tohto raja aspoň na pár dní. Ten fascinujúci kúsok zeme uprostred blankytne modrého oceánu je naozaj niečím veľmi, veľmi výnimočným.
Herecká hviezda
Na začiatku príbehu o ostrove Tetiaroa vo Francúzskej Polynézii sa musíme vrátiť do roku 1924, kedy sa v americkom štáte Nebraska narodil Marlon Brando, jedna z najvplyvnejších hereckých osobností. Jeho herecký štýl kombinovaný s výraznou osobnosťou mal veľký vplyv na generáciu hercov ako James Dean, Paul Newman, Robert De Niro, Al Pacino či Johnny Depp. Už ako mladý zažiaril vo filmoch Električka zvaná túžba (1951) a Divoch (1953), v ktorom stvárnil motorkára Johnnyho Strablera a vytvoril ním rebelský imidž éry rock’n’rollu. Prvého Oscara získal v roku 1954 za hlavnú rolu vo filme V prístave. No do dejín kinematografie sa mal navždy zapísať ako Don Vito Corleone vo filme Krstný otec (1972). Za jeho stvárnenie získal druhú zlatú sošku. Zo začiatku 70. rokov si filmoví fanúšikovia pamätajú Branda ako frustrovaného, životnými neúspechmi poznačeného Američana Paula v kontroverznom filme Posledné tango v Paríži (1973) či ako záškodníckeho plukovníka Kurtza vo vojnovej dráme z vietnamskej vojny Apokalypsa (1979). Vo svojom poslednom filme, kriminálnej dráme Kto z koho (2001) si zahral s Robertom De Nirom a Edwardom Nortonom. Jeho úspešnú kariéru poznačili psychické problémy, obezita a konflikty s deťmi. Na sklonku života sa stiahol do ústrania.
Rebel na plátne aj v živote
Brando mal však aj druhú „kariéru“. Významne sa angažoval ako aktivista v boji za ľudské práva. Hlboká viera v americké hodnoty a princípy ho viedla k nespokojnosti aj konkrétnym činom a v 60. rokoch ako jeden z prvých hercov bielej pleti vstúpil do Hnutia za ľudské práva. Jeho ochota angažovať sa v prípadoch občianskej neposlušnosti zverejňovaním krívd páchaných na občanoch USA sa však nepáčila FBI. Začali ho vyšetrovať a odpočúvať mu telefón. Bol rebelom na plátne aj v živote…
Ak ho niečo nadchlo, tak tomu prepadol úplne. Zhromaždil napríklad viac než 4.000 kníh o médiách a cenzúre. Alebo ako jeden z prvých v Hollywoode vlastnil osobný počítač, kúpil si ostrov na Tahiti a testoval metódy udržateľného rozvoja – od využívania morských zdrojov až po klimatizáciu, využívajúcu technológiu z morskej vody. A ako nadšený čitateľ vedeckej literatúry rýchlo pochopil aj demokratický potenciál informačného veku, ktorý prekonáva kultúrne bariéry.
Raj Marlona Branda
Na ostrove Tetiaroa sa Brando ocitol v roku 1962 počas nakrúcania kultového filmu „Vzbura na lodi Bounty“. Áno, vtedy to všetko začalo. Uchvátila ho krása ostrova a tiež myšlienka byť bližšie k raju. Očarený spôsobom života domorodých Polynézanov a ženou menom Tarita, ktorá sa stala jeho životnou láskou, rozhodol sa ostrov kúpiť, čo sa mu napokon aj podarilo v roku 1967. Tu sa usadil, našiel domov a spoločne s Taritou a deťmi tu žil niekoľko rokov. Po čase na ostrove otvoril malý hotel Tetiaroa Village a viedol ho so striedavými úspechmi. Ba postavil aj malú vedeckú stanicu. No tá nebola nikdy využitá na svoj účel a napokon sa stala domom pre mnohých hostí, keďže ho často navštevovali vedci, známe osobnosti a priatelia.
Keď sa v roku 1999 stretol s Richardom Baileyom, ktorý na Tahiti žil dlhé roky, požiadal ho, aby vybudoval a prevádzkoval špičkový rezort a naplnil tak jeden z jeho snov. Brando považoval Tetiaroa za svoje osobné útočisko. Ako vášnivý ochranca rozmanitej prírody i kultúrneho bohatstva ostrova chcel, aby svet poznal a miloval Polynéziu a jej obyvateľov tak, ako on sám. A často sníval, že by sa Tetiaroa mohla stať vzorovým modelom pre celý svet. Tento sen sa stal skutočnosťou a Brando rezort dedičstvom partnerstva dvoch výnimočných mužov.
Skvost na malom atole
Spoločný projekt Marlona Branda a Richarda Baileyho ponúka modelový príklad rezortu s konceptom, ktorý kombinuje úžasnú environmentálnu čistotu, luxus, udržateľný rozvoj a mimoriadne kultúrne i historické dedičstvo. V tomto svete minulosť a súčasnosť existujú v jednom. Brando rezort, inšpirovaný hercovou víziou vytvoriť projekt na báze udržateľného rozvoja, ponúka celkom nové videnie sveta: pôžitok pre zmysly, neporovnateľný luxus ubytovania, príjemné stolovanie, nezabudnuteľné zážitky z komfortného spa a veľmi osobný prístup personálu, ušitý na mieru každému hosťovi. To všetko s ambicióznym cieľom stať sa prvým rezortom na svete s certifikátom LEED Platinum (najvyššia pocta za technologický prínos v kategórii rezortov). „Žiaden podobný rezort na svete neexistuje,“ hovorí Richard Bailey, výkonný riaditeľ spoločnosti Beachcomber S.C., najväčší tour operátor vo Francúzskej Polynézii a developer rezortu. „Vízia bola vytvoriť plán pre rozvoj ostrova Tetiaroa s cieľom uchrániť jeho kultúrne bohatstvo, prírodné krásy s neuveriteľnou bio rozmanitosťou a poskytnúť návštevníkom možnosť spoznávať toto miesto i jeho obyvateľov.“ Brando má v sebe všetky elementy prinášajúce silné zážitky na celý život a funguje na základe obnoviteľných zdrojov z oceánu a ďalších energií, bez toho, aby to ovplyvnilo luxus a komfort hostí.
Panenská príroda
Tetiaroa je súkromný ostrov a má vlastnú letiskovú plochu. Tu ste tak blízko prírode, že morské korytnačky môžu hniezdiť pred vaším apartmánom alebo z neďalekého útesu uvidíte veľryby či šantiace delfíny. Ostrov môžete objavovať či už na bicykloch, alebo sa len tak túlať bosí, po členky zaborení v príjemnom snehobielom piesku, pozorujúc miestnu faunu a flóru. A čo popoludní? S rozkošou sa môžete ponoriť do polynézskeho kúpeľa s výhľadom na jazierko s leknami, zapádlovať si na neďaleký ostrovček či sa ponoriť do tyrkysovo modrej priezračnej lagúny a šnorchlovať v obklopení tropickými rybičkami (okolo atolu ich žije 167 druhov). Obdivovatelia flóry tu nájdu 38 pôvodných drevín, od malých kvetov až po 20-metrové stromy. Nie div, že od roku 1921 botanici z celého sveta uskutočnili na atole deväť expedícií.
Či dáte prednosť prírodným krásam, romantike, luxusu, kúpeľom, alebo prirodzenému šarmu domácich, zanechá to vo vás hlboký zážitok. Rezort disponuje oddelenými 35 apartmánmi (vilami) s jednou až tromi spálňami, vlastným bazénom a súkromnou plážou. 22 z nich lemuje západnú Korytnačiu pláž a 13 bolo s citom umiestnených na južnom cípe Zálivu morských panien. Luxusne zariadené apartmány vyjadrujú polynézsky štýl života a tradície, tie s označením de luxe majú vlastný bazén a vchod do nich je dostatočne široký, aby ste sa mohli oddať slnku, príjemnému morskému vánku a výhľadu na lagúnu. Vily obklopuje panenská príroda.
Pôžitky pre telo i dušu
V all inclusive rezorte nájdete trojúrovňový Lagoon bar s vyhliadkou a bazén – ideálne na popoludňajšiu konverzáciu či „bohapusté oddychovanie“. Výhľad z reštaurácie priamo na pláži doslova zatají dych – taký výnimočný pohľad na oceán sa len tak hocikde nenaskytne. Menu ponúka skvelý výber z domácej polynézskej a francúzskej kuchyne, pripravujú ho miestni šéfkuchári pod vedením pána Guya Martina, šéfa parížskej trojhviezdičkovej michelinovskej reštaurácie Le Grand Véfour Restaurant.
Ak dávate prednosť neformálnemu stolovaniu pod holým nebom, zvoľte si Te Manu bar na poschodí. Aj odtiaľ vás uchváti výnimočný pohľad na lagúnu, okolité ostrovčeky a západ slnka. A ak zatúžite po tichom mieste na čítanie knihy, pozeranie televízie alebo surfovanie po internete, kde sú na dosah výborné snacky i nápoje, správna voľba je Lounge.
Šéfkuchár rezortu svoje špeciality pripravuje z organicky vypestovanej zeleniny a ovocia v záhrade, ktorá je súčasťou rezortu. Nechýbajú v nej ani včelie úle, odkiaľ vám prinesú med, do koktailu alebo dezertu.
Relax, božský pokoj a blaho na tele i duši nájdete vo Varua spa v polynézskom štýle. Ponúka najlepší kompletný wellness servis, založený na tradičných domácich procedúrach a doplnených modernými postupmi. Tam určite podľahnete parným kúpeľom, relaxačnému salóniku s dúškom čaju, joga pavilónu, ovocnej záhrade či knižnici.
K dispozícii je kedykoľvek aj tenisový kurt, fitness centrum, butik i obchodík s perlami. No Brando rezort sa od iných odlišuje ešte niečím: eko stanicou s laboratóriom priamo v rezorte. Tu výskumníci z celého sveta skúmajú možnosti, ako ochrániť ostrov a jeho unikátnu faunu a flóru. Hostia s nimi bežne diskutujú a pýtajú sa na vtáctvo i život na atole.
Ak by ste toto úchvatné divadlo chceli vidieť z vtáčej perspektívy, ani to nie je problém: nasadnite do malých vrtuľových lietadiel Britten Norman a dvadsať minút sa môžete nadchýnať úžasnou scenériou atolu. Po prílete späť na ostrovček Onetahi vás usmievaví Polynézania s radosťou odvezú elektrickým autíčkom až k vášmu apartmánu.