Taylor Swift – Blonďavý miláčik Ameriky

Taylor Swift 49

Taylor Swift

Blonďavý miláčik Ameriky

Podľa ankety magazínu Billboard je desiatou najpríťažlivejšou ženou v hudobnom priemysle. Úspech jej tvorby potvrdzujú početné hudobné ceny aj zápisy v Guinessovej knihe rekordov. Plavovlasá bohyňa sa však na svoj trón prebojúvala postupne.

Taylor Swift 30

Pozná úspech, ale aj trpkú príchuť odmietnutia, keď pred ňou nahrávacie spoločnosti zatvárali dvere kvôli nízkemu veku. Nevzdala sa. Z dievčatka s country pesničkami sa za pár rokov stala popová ikona, ktorá udáva trendy. Na konte má milióny dolárov, o ktorých sa jej rovesníkom môže len snívať. A stále stúpa vyššie… Jej vlaňajšia októbrová nahrávka 1989 sa počtom 3,66 milión nosičov stala najpredávanejším albumom roka v USA.

Aj bez škandálov vzbudzuje pozornosť všade, kde sa objaví. Jedna z najlepšie zarábajúcich speváčok súčasnosti má na konte sedem Grammy Awards, pätnásť American Music Awards, sedem Country Music Association Awards, šesť Academy of Country Music Awards a trinásť BMI Awards. Doposiaľ už predala vyše 22 miliónov albumov a viac ako 50 miliónov piesní stiahnutých online. A vo veku 23 rokov sa stala prvou sólovou umelkyňou, ktorej sa v USA dva razy podarilo predať viac ako milión albumov počas jedného týždňa. Jej pieseň We Are Never Ever Getting Back Together sa po uverejnení v auguste 2012 za 50 minút dostala na čelo rebríčka iTunes Single Chart. Za tieto prvenstvá si vyslúžila dva zápisy do Guinessovej knihy rekordov.

Taylor Swift 25

Ako byť iná

Narodila sa v znamení Strelca, 13. decembra 1989 v americkom Readingu v Pensylvánii. Prežila priam idylické detstvo. Dcéra finančného poradcu a ženy v domácnosti vyrastala na farme, obklopená krásnou prírodou a stádom koní a poníkov. S mamou sedela na štvornohom krásavcovi už ako deväťmesačná. Ju i jej mladšieho brata Austina Rodičia vychovávali v presbyteriánskej viere a sympatickú čistotu srdca z mladej dievčiny cítiť aj dnes, keď kraľuje hitparádam.

V období dospievania už vedela, kto bude jej najlepšou kamoškou. Hudba. Vrhla sa na spievanie celým srdcom. Pravidelne cestovala na Broadway, kde dostávala hodiny spevu a herectva. Jej speváckym vzorom sa v tom období stala Shania Twain, ktorej piesne boli podľa Taylor stvorené na to, aby „som chcela štyrikrát obehnúť blok a snívať o rôznych veciach“. Po víkendoch vystupovala na miestnych festivaloch, v kaviarňach, na športových podujatiach  a rôznych karaoke súťažiach.

Taylor Swift 3

Mala len jedenásť, keď vyhrala miestnu talentovú súťaž a zakrátko spolu s matkou cestovala do Nashvillu, aby jednému vydavateľstvu preložili demo s covermi piesní Dolly Parton a Dixie Chicks. Neuspela a okúsila, ako chutí odmietnutie i neúspech. Príliš mladá na kariéru speváčky? Možno. No príroda ju obdarila talentom a vytrvalosťou, a tie neostávajú prehliadané. Taylor rýchlo pochopila, že „všetci v tomto meste chceli robiť to, čo ja. Takže som si povedala, že musím vymyslieť spôsob, ako byť iná.“ O rok už držala v rukách gitaru a napísala svoju prvú pieseň. Kvôli otcovej práci chvíľu žili v New Yorku a potom v dome v Hendersonville v Tennessee, pri jazere Old Hickory. Mala štrnásť a hudobné sny, ktoré sa onedlho mali stať realitou.

Taylor Swift 10

Zaplatila osamelosťou

V roku 2004 sa presťahovala do Nashvillu a podpísala svoju prvú nahrávaciu zmluvu. Mala sotva pätnásť. Začala pracovať s americkou skladateľkou country Lizou Rose a ich spolupráca sa vydarila nad očakávania. Upiekli spolu dvadsať oficiálne vydaných piesní a singlov. Rose si spomína na stretnutie s mladou speváčkou ako na jedno z tých najprirodzenejších a spoluprácu vychvaľuje do nebies: „V podstate som bola len jej editor. Písala o tom, čo sa v ten deň stalo v škole. Mala úplne jasnú predstavu o tom, čo chce povedať.“ Prvé demo nahrávky začala nahrávať s americkým producentom country Nathanom Chapmanom.

Eponymný debut vydala 24. októbra 2006 a prvý singel Tim McGraw sa dostal do hitparád v ešte lete. Pieseň inšpirovaná Swiftovej rozchodom so starším priateľom Brandonom Borellom, ktorý odišiel študovať na vysokú školu a zanechal v pätnásťročnej slečne len nostalgické spomienky, sa tešila komerčnému úspechu. Rovnako aj ďalšie single Teardrops on My Guitar či Our Song. O sklamanej láske Taylor vedela hovoriť aj s nadhľadom. Napríklad v piesni Picture to Burn spieva: „Nič nového, znova to neskončilo presne podľa mojich predstáv / zistila som, že seba máš oveľa radšej, ako by si mohol mať rád mňa / Len do toho, povedz svojím kamarátom, že som šialená a posadnutá / To je v pohode, ja poviem mojím, že si gej…“

Taylor Swift 56

Mnohé jej texty poznačila osamelosť, s ktorou sa vyrovnávala od čias, ako začala skladať prvé piesne. Od dvanástich rokov sa upísala country a čoraz viac sa vzďaľovala svetu svojich rovesníkov. Aj to bola daň za úspech a talent, na ktorý kritici spievali ódy. Taylor mala len sedemnásť a napriek škatuľke „country“ či témam o dospievaní dokázala osloviť široké spektrum poslucháčov. Nahrávka získala v USA päťnásobnú platinovú platňu. V novembri 2008 už mala na konte predaných viac ako tri milióny albumov a len cez internet si singel Tim McGraw stiahlo viac ako 7,5 milióna fanúšikov.

Taylor Swift 21

Zrelá a autentická

Na ďalšiu nahrávku sa pripravovala dva roky. Vyšla 12. novembra 2008 pod názvom Fearless a už o tri mesiace sa dostala na prvé miesto v predajnosti americkej hitparády Billboard Album Charts. Album, podporený hitparádovým úspechom singlov Love Story a You Belong with Me, sa stal najpredávanejším v roku 2009. Nahrávka vyhrala štyri Ceny Grammy v roku 2010, vďaka čomu sa Taylor stala vôbec najmladšou výherkyňou Grammy v kategórii Album roka. Úspech mala nielen u poslucháčov. Ani hudobní kritici nešetrili na jej adresu slovami chvály. New York Times ju označil za „jednu z najlepších popových textárok, jej country je pragmatické a speváčka je viac v kontakte so svojím vnútorným životom, než väčšina dospelých“. Viacerí popisovali jej songy ako veľmi zrelé a autentické.

Motívom prvého singlu Love Story je príbeh Rómea a Júlie. Samozrejme, zasadený do súčasnosti, aj keď vo videoklipe sa krásna Taylor prechádza v dlhých dobových šatách a s Rómeom tancuje pomalý historický tanec. „Rómeo, zachráň ma / Snažia sa mi povedať, ako sa mám cítiť / Táto láska je zložitá, ale pravá / Nebuď vystrašený, napravíme tento chaos / Je to love story…“ Pieseň sa stala druhým najpredávanejším country singlom všetkých čias. Nasledovali single White Horse, You Belond Wiht Me, Fifteen a Fearless.

Hoci sa Taylor škandálom oblúkom vyhýba, o jeden sa jej postaral Kanye West na udeľovaní cien MTV Video Music Award, kde si víťazstvo odnášala so skladbou You Belond With Me. Kanye West prerušil jej ďakovnú reč slovami: „Taylor, veľmi sa s tebou teším, ale musím ťa zastaviť, pretože najlepšie video všetkých čias má Beyoncé.“ Šokovaná svoju reč nedokončila a odišla z pódia. Publikum ju však aj tak ocenilo potleskom a Westa vypískalo. Americký raper sa jej niekoľkokrát pri rôznych príležitostiach za škandál na MTV Video Music Awards ospravedlnil… a Taylor Swift spoznala pachuť závisti, s ktorou v šoubiznise asi treba počítať.

Taylor Swift 15

Pokušenie riskovať

S dlhoročným spolupracovníkom Nathanom Chapmanom pripravila aj tretiu štúdiovku Speak Now. Vyšla na konci roka 2010 a milión kusov predaných za týždeň potvrdil, že Taylor si úspešne prerazila cestu k srdciam mnohých poslucháčov. Nič však nenechala na náhodu a postarala sa o celkom slušnú propagáciu: vystupovala v rôznych talk show, predviedla sa mini koncertmi na neobvyklých miestach, napríklad aj v letiskovej hale. Potom vyrazila na trinásťmesačné turné Speak Now World Tour, ktoré prilákalo cez 1,6 milióna fanúšikov.

V skladbách opäť čerpala zo svojho života, oplývali originalitou a silným spracovaním. Pilotným singlom sa stala pieseň Mine o vzostupe a páde mladej lásky. Nasledoval singel Back to December a po ňom tretí s názvom Mean, ktorý vyhral dve Grammy Awards.

Až s hitom We Are Never Ever Getting Back Together zo štvrtého albumu Red (vyšiel v roku 2012) sa jej podarilo vyšplhať na čelo rebríčka Billboard Hot 100. Opäť si zabezpečila veľkolepú kampaň na podporu novej nahrávky: okrem vystúpení v televíznych reláciách pristálo v Nashville lietadlo so 72 zástupcami rozhlasových staníc, aby s ňou urobili rozhovor.

Album Red síce Grammy nezískal, ale Taylor si odniesla mnoho iných ocenení. Stala sa ikonou, ktorú ženy obdivovali a o ktorej muži tajne snívali. O nežnú blondínku s gitarou, ktorá dokázala svojím pop country zabaviť, osviežiť, ale hlavne zaujať, sa čoraz intenzívnejšie zaujímali médiá a pod ich drobnohľad sa dostal každý jej vzťah. Práve v tom čase randila s Harrym Stylesom z anglicko-írskej kapely One Direction. Ich vzťah však v januári 2013 stroskotal, tak ako s Conorom Kennedym, najstarším synom Roberta F. Kennedyho mladšieho, synovca zavraždeného prezidenta J. F. Kennedyho.

S opačným pohlavím zďaleka nezažívala také naplnenie ako v hudbe. Taylor Swift prezradila, že ju priťahujú muži, ktorí jej pravdepodobne ublížia. Tiež priznala, že netuší, ako si partnera udržať. Podľa jej slov nikdy nemala skutočný vzťah a nevie si predstaviť, aké to je. V piesni I Knew You Were Trouble spieva o mužovi, s ktorým sa dala po rozchode opäť dohromady, hoci tušila, ako to dopadne. „Pretože som vedela, že budeš problém, už keď si vstúpil dnu / Hanba mi / Letel si so mnou na miesta, kde som nikdy nebola / Teraz ležím na studenej tvrdej zemi…“ spieva v v dojímavom retro videu s nostalgickými zábermi na bývalú lásku. „Nemohla som odolať – je vo mne pokušenie riskovať s niekým, kto mi ublíži, o tom je tá pieseň – o nedôvere ku svojím vlastným inštinktom,“ vyznáva sa.

Taylor Swift 34

50 shades of Taylor

Už na predchádzajúcom albume koketovala viac s popom, než s country, s ktorým kedysi odštartovala hudobnú kariéru. Piaty štúdiový počin je podľa samotnej speváčky jej prvým popovým albumom, navyše inšpirovaným hudbou 80. rokov. Album dostal jednoduchý názov 1989, podľa roku jej narodenia. Pri jeho nahrávaní sa obklopila uznávanými producentmi, kde hlavnú rolu pri tvorbe dostali opäť Max Martin a Shellback, ktorí s ňou pracovali už na nahrávke Red. Aj tentokrát v pesničkách poznať ich jedinečný producentský rukopis, ktorý stojí aj za hitmi Pink, Katy Perry, Britney Spears, Maroon 5, Ushera či Avril Lavigne. Už pilotný singel Shake It Off svedčí, že posunúť Taylor Swift viac do popovej polohy nebolo márne. Pesnička bodovala vo všetkých zásadných svetových hitparádach, predaje singlu sa počítajú na milióny a získal aj niekoľko zlatých a platinových ocenení. Nemenej úspešným sa stal aj singel Blank Space s ľúbivým videoklipom, v ktorom sa krásna Taylor mení na nahnevanú milenku. O láske spieva aj v treťom singli Style, ktorý patrí k jej najlepším a najúspešnejším počino. Vzrušujúca pesnička o láske, vzrušujúci klip so zvláštnou atmosférou… Niektorí ľudia ho výstižne pomenovali ’50 shades of Taylor’. Spieva v ňom o dobrom dievčati, ktoré nedokáže odolať zlému chlapcovi. Tento jej obľúbený motív na poslucháčov stále zaručene zaberá.

Možno sa zdá, že srdce dievčaťa z Pennsylvánie je rozorvané, ale v skutočnosti ho má na správnom mieste: vždy vedela, čo chce a ako to chce. A že s odmenou za úspech sa treba podeliť. Aj preto nezabúda na charitu – podľa organizácie DoSomething.org kraľovala v roku 2012 rebríčku mladých umelcov: na charitu venovala štyri milióny dolárov. Podporuje umelecké vzdelávanie, detskú gramotnosť, prispieva na pomoc po prírodných katastrofách, podporuje práva LGBT a charitu pre choré deti.

Taylor Swift 46

Ako herečka

* V roku 2000 sa predstavila v epizóde seriálu Kriminálka Las Vegas v úlohe spurnej tínedžerky, ktorú podľa kritík zahrala veľmi vierohodne.

* V roku 2009 si zahrala v snímke Hannah Montana.

* V roku 2010 sa objavila vo filme Na deň sv. Valentína v úlohe Felicie Millerovej, kamarátky Grace Smart. Rolu zvládla bravúrne a diváci spoznali novú tvár popovej divy.

* V animovanej snímke Lorax (2012) narozprávala postavu Audrey.

* V roku 2014 získala malú úlohu vo filmovej adaptácii sci-fi románu Darca, ktorého autorkou je Lois Lowry, americká spisovateľka detských kníh.

Taylor Swift 51

Diskografia

2006 – Taylor Swift

2008 – Fearless

2010 – Speak Now

2012 – Red

2014 – 1989

 

Monika Klimáčková

foto Universal