Budúcnosť ľudstva
Budeme zábavnejší. Budeme viac sexi. Lepšie dokážeme prejaviť láskyplnosť – tak vidí budúcnosť ľudstva Ray Kurzweil. Pričom na rozdiel od iných futuristov o budúcnosti nielen špekuluje. Ako riaditeľ technologického vývoja v Google zároveň pracuje na tom, aby sa fantastické vízie stali realitou.
To, čo sme ešte prednedávnom považovali za odvážne rojčenie, sa podľa jedného z najuznávanejších expertov na umelú inteligenciu a vlastne technologický pokrok ako taký pretaví na každodennú realitu už v priebehu dvoch dekád. 67-ročný Kurzweil napríklad tvrdí, že ľudia by sa mohli stať nesmrteľnými do 20 rokov vďaka nanotechnológiám a pokroku v chápaní ľudského tela. Podľa neho je teoreticky možné, aby do tohto obdobia náš pokrok dosiahol schopnosť nahrádzať pre život dôležité orgány. Že nejde o príliš prehnané tvrdenia, dokazuje, že už v súčasnosti sú dostupné umelé pankreasy a neurálne implantáty.
Nanoboty v mozgu
Podľa Kurzweila asi o 20 rokov budeme schopní aj napojiť svoje mozgy na cloud. To nám umožní prijímať e-maily a fotky priamo do mozgu a ukladať naše myšlienky a spomienky na vzdialených serveroch. Náš mozog bude nielen napojený, ale aj obývaný. Celými húfmi. Drobné roboty z kúskov DNA umožnia prechod z biologického uvažovania na sféru biotech myslí. Niečo, čo je podľa Kurzweila len logický ďalší krok v ľudskej evolúcii – celkom na spôsob pokroku, keď sa naši prapredkovia naučili používať kamenné nástroje.
Nanoboty v našich mozgoch, to je myšlienka, ktorej sa zastáva aj Nicholas Negroponte z Massachusettského technologického inštitútu. Považuje ich za budúcnosť učenia. Ich povolenie je však celkom iný príbeh. Než úrady schvália húfy plávajúcich nanostrojov, ktoré plávajú v našich mozgoch, potrvá podľa niektorých odborníkov pár rokov, no podľa iných obavy a paranoja verejnosti tento pokrok celkom zablokujú.
Vylepšenie mozgu nanobotmi podľa amerického futuristu vylepší nielen naše logické uvažovanie, ale taktiež našu emocionálnu inteligenciu. „Do hierarchie mozgových modulov pridáme ďalšie úrovne, čím dosiahneme schopnosť oveľa hlbších úrovní vyjadrovania,“ hovorí. Ako príklad uviedol hypotetický scenár, týkajúci sa spoluzakladateľa Google Larryho Pagea: „Len si tak kráčam a zazriem, ako prichádza Larry Page. Pomyslím si, že by som mal povedať niečo múdre. Lenže 300 miliónov modulov v mojej mozgovej kôre mi na to nepostačí. Potreboval by som v priebehu dvoch sekúnd použiť miliardu. A k nej získam prístup na cloude – presne tak isto, ako dnes dokážem tisícnásobne znásobiť svoju inteligenciu pomocou môjho smartfónu.“
Ľudskejší
Pripojenie mozgov na internet každého z nás (alebo aspoň každého, kto sa na tento krok podujme) urobí unikátnym. „V súčasnosti majú všetci ľudia veľmi podobný spôsob uvažovania,“ upozorňuje Kurzweil na skutočnosť, ktorá sa možno prieči intuícii, ale je psychológom už desaťročia veľmi dobré známa. „Ak uvažovanie dokážeme rozšíriť vďaka tomu, že prekonáme obmedzenia nemenne uzatváracej plochy, ktorou je naša lebka, získame možnosť stať sa veľmi rozdielni.“ Kurzweil dokonca prorokuje, že budeme schopní oveľa hlbšieho pôžitku z umenia. Tento pohľad ostro kontrastuje s častou sci-fi víziou, ponúkajúcou svet s chladnými kyborgmi či kybertechnológiami, ktoré pripravia náš druh o temperament a emócie, takže balansuje na hrane úplnej straty posledných zvyškov ľudskosti. Na rozdiel od týchto vízií je Kurzweil presvedčený, že spojenie so strojmi nás urobí nie menej, ale viac ľudskými. A zároveň viac unikátnymi, ba dokonca viac božskými. „Evolúcia vytvára štruktúry a vzorce, ktoré sa časom stávajú zložitejšie, múdrejšie, kreatívnejšie, schopné vyjadrovať vyššie city, ako napríklad byť milujúce,“ hovorí. „Je to posun smerom ku vlastnostiam, aké sa bez obmedzení pripisujú Bohu.“
Singularita
Termín označuje príchod umelej superinteligencie, ďaleko presahujúcej rozumové schopnosti človeka. A ani ten nemusí byť vôbec ďaleko. Kurzweil, ktorého Bill Gates považuje za najlepšieho odborníka na svete pri prognózovaní ďalšieho vývoja umelej inteligencie, na základe doterajšieho napredovania vedy a techniky očakáva, že do konca tejto dekády vytvoríme počítače s inteligenciou na úrovni človeka. Singularita podľa neho nastane v roku 2029 (donedávna predpovedal neskorší dátum: 2045), keď kvalita umelej inteligencie dosiahne úroveň miliardu ráz vyššiu, než je súčet inteligencie všetkých dnes žijúcich ľudí.
Že jeho odhad nemusí byť premrštený, naznačuje aj skutočnosť, že rýchlosť vedecko-technologického pokroku rastie nie lineárne, ale exponenciálne. Taktiež očakáva, že tento trend sa len tak ľahko neskončí. Práve naopak. Za rýchlosť tohto pokroku totiž zanedlho nebudú zodpovedať „pomaly mysliace“ dvojnohé opice druhu Homo sapiens, ale samotné superinteligentné stroje. Tento zvrat mnohí označujú za intelektuálny horizont udalostí: bod, po ktorom nedokážeme technologické napredovanie ani predvídať, ani pochopiť.
Príchod umelej superinteligencie, ktorej schopnosti z dnešného pohľadu nedokážeme odhadnúť, nám podľa neho umožní naskenovať naše vedomie do počítačov a žiť v nich v podobe akéhosi softvéru naveky, hoci len virtuálne. A čo potenciálne hrozby? „Naša hlavná stratégia vychádza z riadenia a sociálnych systémov. Budeme mať konflikty medzi rôznymi skupinami ľudí, z ktorých všetky budú vylepšené pomocou umelej inteligencie,“ hovorí rodák z New Yorku. „To vlastne máme už dnes – ľudia používajú inteligentné zbrane. Naším najlepším nástrojom, ako proti tomu bojovať, je aj naďalej pracovať na našej demokracii, slobode a rešpekte jeden voči druhému.“
Dušan Valent
foto SITA, NASA, archív
Celý článok si prečítate v zimnom dvojčísle GOLDMAN (2015)