Je len na inteligentných tvoroch, či vesmírnu Silu, ktorá tvorí základ živej i neživej hmoty, využijú v prospech všetkých alebo ju z temných pohnútok zneužijú. Aj takto zjednodušene možno charakterizovať filozofický odkaz slávnej sci-fi ságy, ktorá novým pokračovaním vyvolala celosvetový ošiaľ.
Kultová filmová séria predstavila divákom iný vesmír a zoznámila ho so svetom, o ktorom mnohí z nás od detstva snívajú. Vzdialené exoplanéty, kde žijú rozmanité (aj inteligentné) tvory vrátane ľudí; záhadné kúty galaxie; fascinujúce stroje, čo dokážu nekonečný priestor medzi hviezdami brázdiť niekoľkonásobne rýchlejšie, ako svetlo alebo umožňujú ťažbu surovín v kozme; nebezpečné zbrane, schopné zničiť planéty, ba i celé hviezdne systémy; mýtické bytosti a ich životné príbehy… O tom všetkom je svet, ktorému dominuje vojna medzi dobrom a zlom a ktorý pôsobí až príliš reálne, v mnohom pripomínajúc nielen minulosť, ale i súčasnosť či možnú budúcnosť. Star Wars si tak naďalej získava nových fanúšikov. Tí sa momentálne tešia na novú kapitolu vesmírnej ságy – Star Wars: Sila sa prebúdza.
Hoci duchovný otec tohto „vesmíru“ George Lucas už predal svoje „dieťa“ filmárskym mágom spoločnosti Walt Disney (v roku 2012 za vyše štyri miliardy dolárov), predsa práve on prišiel s nápadom pokračovať v príbehu aj spolu s jeho nezabudnuteľnými hrdinami: Jedi Luke Skywalker, dobrodruh Han Solo a bojovníčka za spravodlivosť, princezná Leia. Keď potom produkcia potvrdila, že pod taktovkou režiséra J. J. Abramsa sa v novom filme objaví aj táto trojica, skvelá správa u fanúšikov Hviezdnych vojen vyvolala hotové šialenstvo. Fenomén Star Wars pokračuje…
Pestrý vesmír
Na otázku čo, resp. kto stojí za kozmickou Silou, nepozná presnú odpoveď ani stvoriteľ „vesmíru nachádzajúceho sa kedysi dávno v jednej vzdialenej galaxii“ – režisér, scenárista a producent v jednej osobe George Lucas. Definíciu nezverejnili ani spisovatelia desiatok románov a stoviek komiksov – Timothy Zahn, Anna C. Crispinová, Kevin J. Anderson či Robert Anthony Salvatore… Niektorí ju prirovnávajú k bohu, iní zasa k energii, ktorá leží kdesi v neznámych dimenziách a podaktorí odkazujú na teóriu strún. Podobne, ako nedokážeme presne určiť, čo je Sila (pomocou ktorej rytieri Jedi udržiavali tisíce rokov mier a spravodlivosť vo vesmíre), pre nezasvätených (a nielen pre nich) je história Star Wars značne komplikovaná. Tento svet sa totiž v priebehu desaťročí rozrástol do nevídaných rozmerov – vďaka filmom, rozprávkam, knihám, komiksom i počítačovým hrám.
Základné atribúty sveta Star Wars stanovila pôvodná šesťdielna sága (1977, 1980, 1983, 1999, 2002, 2005), celovečerný animovaný film Star Wars: Vojna klonov (2008) a televízne seriály Star Wars: Vojna klonov a Star Wars: Povstalci. Kto by chcel poznať viac podrobností, môže siahnuť po neoficiálnej encyklopédii Star Wars – The Completely Unofficial Star Wars Encyclopedia z dielne Boba Vitasa, ktorý roky zhromažďoval informácie o rasách, mýtických postavách, planétach či strojoch a zbraniach. Nájdeme v nej aj časový prehľad histórie sveta Star Wars, pričom východiskový bod pre počítanie rokov udáva bitka pri Yavine, kedy Luke zničil prvú Hviezdu Smrti (Star Wars: Epizóda IV: Nová nádej). Všetko, čo sa odohralo pred tým, sa označuje písmenami PRY (Pred Yavinom) a pri všetkom, čo sa udialo potom, sa využívajú písmená POY (Po Yavine).
Nový filmár
Autor nadčasovej ságy sa vyhral nielen s množstvom nových efektov, ale dej okrem akcie a bitiek obohatil aj dobrodružstvom, romantikou, ba aj mystikou, k čomu ho inšpirovali gnostické texty z Nag Hammádí, charakteristické dualizmom (bojom dobra a zla). Podnety k vykresleniu hlavných postáv, ich schopností a duchovnej stránky nachádzal aj v jednom shaolinskom kláštore. Najdôležitejšiu postavu filmovej ságy predstavuje rytier Jedi Anakin Skywalker, ktorý postupne prepadáva temnej strane Sily, až sa z neho nakoniec stane zlovestný Darth Wader. Iba na prahu smrti (za prítomnosti syna Luka) sa vracia na svetlú stranu Sily, čím nastolí prorokmi predpovedanú rovnováhu vo vesmíre. Lenže ani jeho smrť, ani vznik Nového Rádu Jedi nezabráni tomu, aby sa tridsať rokov po udalostiach, ktoré sa stali v šiestej časti, vyznávači temnej strany Sily znovu neprebudili, a to paradoxne vďaka niekdajšiemu odkazu Dartha Wadera. Nie je to však Lucas, kto tento príbeh prerozpráva: „Nastal čas, aby som Star Wars odovzdal ďalšej generácii filmárov.“ Tým vyvoleným sa stal režisér Jeffrey Jacob (J. J.) Abrams, ktorý úspešne oživil iný legendárny sci-fi seriál: Star Trek. „Abrams je ideálna voľba, aby práve on viedol nový Star Wars. Moje dedičstvo nemôže byť v lepších rukách,“ nechal sa počuť Lucas.
Star Wars mánia
Hviezdne vojny nie sú záležitosťou len filmového priemyslu. Na snímky nadväzuje rozsiahla literatúra vrátane románov, poviedok a komiksov, ktoré dejovú líniu rozvádzajú nevídaným spôsobom. Paradoxne to spôsobilo, že noví tvorcovia sa rozhodli: „svätým kánonom“ zostanú len filmy, animované seriály a všetko nové, čo vznikne v štúdiách Walta Disneyho. Znamená to však, že všetko ostatné ide do koša? Ťažko povedať. To závisí od rozhodnutia, čo všetko z „nekanonických príbehov“ prevezmú scenáristi. No možno predpokladať, aj vzhľadom na obrovský tábor fanúšikov odrastených na románoch a komiksoch, že niečo sa predsa len prepašuje do nových filmov. Nech už s obsahom nových Star Wars filmov bude akokoľvek, isté je, že na trhu sa objavia novšie a novšie hračky. Pokiaľ ide o menších divákov, majú už dnes z čoho vyberať. Roboti R2-D2 či C-3PO, veľmajster Yoda, klonoví vojaci, Anakin Skywalker, Luke Skywalker, princezná Leia, Han Solo a Chewbacca, alebo temní sithskí bojovníci Darth Plagueis, Darth Sidious, Darth Maul a Darth Vader – vo forme figúriek na hranie. K dispozícii sú aj repliky kozmických lodí, ba čo viac, všetko nájdeme už aj vo svete LEGO. A, samozrejme, nechýba ani rôzne oblečenie pre deti i dospelých, školské potreby a tisíce rôznych darčekových predmetov so značkou Star Wars. Hrdinovia zaplnili aj svet počítačových hier. Na trhu sa objavili už aj hračky a obrázky postáv zo 7. pokračovania.
Mýty a legendy
Kedy sa začala písať história Star Wars? V roku 1962, kedy Lucas prežil dopravnú nehodu, ktorá zmenila jeho život. Častokrát vyhlásil, že prežil, aby stvoril filmovú legendu – zmes rôznych mýtov, náboženských učení i praktík, stredovekých cirkevných rádov, mystérií a okultistických predstáv. Stačí spomenúť dispozíciu Jediov a Sithov využívať všeudržujúcu mystickú vesmírnu Silu a ich schopnosť v okamihu smrti odhmotniť svoje telo a ďalej pôsobiť medzi živými ako duchovné bytosti. Nekanonická starwarsovská literatúra predstavuje ešte fantastickejšie veci, napríklad schopnosť Dartha Sidiousa prežiť vlastnú smrť prevtelením do vopred pripraveného klonu.
Otec Star Wars staval svoje príbehy na motíve hrdinstva, inšpirovaný starovekými a stredovekými legendami. Aby mohli hrdinovia splniť svoje poslanie, museli prejsť skúškami, iniciáciami. Samozrejme, aj klasická literatúra vrátane diel J. R. R Tolkiena zohrala dôležitú rolu pri vzniku ságy, ba i klasické westerny, ktoré v čase, kedy Lucas uvažoval o kontúrach príbehu, boli za veľkou mlákou veľmi populárne (ovplyvnili postavu Hana Sola či ďalších zločincov, pašerákov, pirátov). A nemalý vplyv mala aj raná japonská filmová tvorba (najmä z dielne Kurosawu). A tak sa 25. mája 1977 konala premiéra Star Wars (Epizóda IV – Nová nádej). Jej úspech priniesol ďalšie dve pokračovania: Star Wars: Epizóda V – Impérium vracia úder a Star Wars: Epizóda VI – Návrat Jediho.
Revolúcia
Star Wars znamenal filmársku revolúciu a určil ďalšie smerovanie sci-fi žánru v kinematografii. Úroveň vizuálnych efektov však v 80. rokoch nebola na takej úrovni, aby Lucas mohol uvažovať o ďalších pokračovaniach. Zmena nastala až koncom 20. storočia, kedy filmár začal pripravovať prequel. Testom pre vznik novej trilógie bola digitálna rekonštrukcia pôvodnej trojdielnej ságy. Obnovené verzie Star Wars (vznikali v trikovej firme Industrial Light & Magic) sa dostali do kín v roku 1997 a ku zmene niektorých starých záberov došlo aj v roku 2004 pri príležitosti nového vydania pôvodnej trilógie na DVD. (V poslednej scéne „šestky“ napríklad Sebastiana Shawa nahradil Hayden Christensen, ktorý stvárnil v novej trilógii Anakina Skywalkera.) Isté sklamanie však režisér vyvolal prvou časťou novej trilógie (Star Wars: Epizóda 1 – Skrytá hrozba), ktorej dej sa odohráva cca 30 rokov pred udalosťami 4. epizódy. Skalní fanúšikova ju označili za „detskú“. Lucas preto sľuboval, že Epizódy II a III všetko vysvetlia. A skutočne, každou novou epizódou sa zlepšovala aj reakcia divákov. Keď obecenstvo zhliadlo poslednú časť (Star Wars: Epizóda III – Pomsta Sithov), Lucas si naštrbenú reputáciu napravil.
Svetlo a temnota
Kým kategóriu dobra stelesňuje rytiersky Rád Jediov, využívajúcich svetlú stranu vesmírnej Sily, zlo predstavuje Rád Sithov, čerpajúcich silu z temnej strany. Darth Sidious, jedna z najvýraznejších postáv „temnoty“, predpokladal, že Anakin Skywalker (neskorší Darth Vader) je dielom majstra, sithského pána Dartha Plagueisa, ktorý sa naučil ovládať temnú stranu Sily tak, že dokázal zachraňovať životy. Mal však v pláne vytvoriť nový, umelý život, a ten by bol dokonalým Sithom. Či svoj plán zrealizoval, už Sidious nezistil, lebo v obave, že by ho tento dokonalý učeník vystriedal, radšej svojho majstra zavraždil. Mimochodom, on dopadol podobne, keď ho Darth Vader zabil, aby zachránil svojho syna, Luka.
Nasledovníci sily
Kto sú Jediovia a Sithovia? Odpoveď nájdeme v ságe, animovaných snímkach, kanonických i nekanonických sci-fi románoch, poviedkach a komiksoch, ktoré vznikli na základe Lucasovho sveta. Rád Jediov bol inšpirovaný stredovekými rytierskymi rádmi, ktoré charakterizovalo podriadenie sa vyššej moci, podpora nejakého štátneho útvaru či ochrana slabších. Rád Jediov povstal 25.000 rokov pred bitkou pri Yavine, nevie sa však presne, odkiaľ sa vzal. Niekto za miesto jeho zrodu považuje planéty Coruscant, Ossus či Corelliu, iní spomínajú mýtické stratené planéty Had Abbadon, Ondos alebo Utapau. Rytieri sa venovali meditáciám, študovali filozofiu a teológiu a snažili sa porozumieť vesmírnej Sile a naučiť sa ju využívať. Naučili sa prenášať myšlienky, ovplyvňovať telepaticky myseľ iných tvorov, hýbať predmetmi na diaľku či predvádzať niekoľkometrové skoky. Postupne ovládli aj rôzne štýly bojových umení. Rád, ktorého centrom sa stal Chrám rytierov Jedi na planéte Coruscant, začal slúžiť Starej Galaktickej Republike a jeho členovia často vystupovali ako diplomati. Boli strážcami mieru a poriadku. Legendárne svetelné meče začali využívať od roku 9.990 PRY. Nikdy nemohli ísť do boja z nenávisti, hnevu či strachu. Naopak, Jedi musel byť v každej situácii vyrovnaný, pokojný, lebo iba vtedy dosiahol harmóniu so Silou.
Ako sa stane niekto Jedim? Musí sa takým narodiť, už ako dieťa musí mať v sebe Silu, ktorú prezrádza množstvo midichlorianov (mikroskopické živočíchy v bunkách, ktoré sú esenciou života) v krvi. Nikto sa však Jedim nestane automaticky, každý adept musí prejsť dlhým, ťažkým výcvikom. A až keď učeník (padawan) úspešne zloží skúšku, stane sa rytierom. Majstrom sa stáva Jedi, ktorý úspešne vycvičil padawana na rytiera. Pritom platí pravidlo, že Jedi (či v niektorých prípadoch aj pokročilý padawan) môže mať naraz len jedného padawana.
Tomáš Szmrecsányi, Tomáš Bóka
foto Saturn Entertainment, Bontonfilm, SITA, archív
Celý článok si prečítate v zimnom dvojčísle GOLDMAN (2015)