Spectre

Silné, rýchle autá, zbrane každého kalibru, najmodernejšie špionážne technológie, nadpriemerne inteligentní zločinci, zvodné ženy… To všetko patrí do života najschopnejšieho tajného agenta. Áno, reč je o divokom svete Jamesa Bonda…

 

Spectre

 

Daniel Craig sa opäť vracia na strieborné plátno ako neohrozený agent britskej tajnej služby MI6, a to v 24. bondovke, keď po útoku na britskú tajnú službu dostane záhadný odkaz z minulosti, ktorý ho privedie na stopu neslávne známej zločineckej organizácie. Postupne musí rozpliesť zložitú pavučinu klamstiev, siahajúcu do ďalekej minulosti, aby napokon odhalil desivú pravdu o zoskupení mocných menom Spectre (Special Executive for Counter-intelligence, Terrorism, Revenge and Extortion). Agent 007 rýchlo zistí, že jediný spôsob, ako odhaliť sieť sprisahania a kto vlastne stojí na jeho čele, je chrániť dcéru jeho mocného nepriateľa. Lenže politické tlaky ho nútia, aby svoju prácu vykonával neoficiálne, mimo ochranných krídiel MI6. Musí preto po tajomnom šéfovi záhadnej zločineckej organizácie Franzovi Oberhauserovi (Christoph Waltz) pátrať nelegálne. Vydá sa do Mexika, odkiaľ ho „horúca“ stopa zavedie do Talianska, Rakúska a napokon Maroka. Mimochodom, fanúšikovia bondoviek sa mohli prvýkrát stretnúť s organizáciou Spectre už v prvom filme o agentovi 007 (Dr. No / 1962), v ktorom Bonda stvárnil Sean Connery a Doktora No, hlavného zlosyna a člena spomínanej tajomnej organizácie, Joseph Wiseman.

 

Spectre

 

Monica, Léa, Stephanie

V akčnej snímke režiséra Sama Mendesa a scenáristu Johna Logana jednu z „bond girls“ stvárnila aj päťdesiatjedenročná Monica Belluci v role mafiánskej vdovy Lucie Sciarra. Hoci je najstaršia bond girl v histórii, jej čaru neodolá ani James Bond. Brániť sa veľmi nebude ani ona, a to napriek faktu, že práve agent 007 poslal na onen svet jej manžela. Život je niekedy nevyspytateľný… Jamesov život okorení aj iná kráska – doktorka Madeleine Swann (Léa Seydoux) – dcéra zabijaka Mr. Biela, ktorá ako psychologička (pôsobiaca na súkromnej klinike v Alpách) s ním tiež nadviaže „vzťah“. A ako bond girl sa predstaví aj pôvabná Stephanie Sigman v úlohe Estrelly, ktorá bude hlavného hrdinu sprevádzať v Mexiku.

 

story5

 

Spor o Spectre

Predstava tajomnej zločineckej organizácie, ktorá má vplyv v každom kúte sveta, vznikla ešte začiatkom 60. rokov 20. storočia, ba stala sa stredobodom sporu medzi spisovateľom Ianom Flemingom (Bondovým duchovným otcom) a scenáristom Kevinom McClorym – pri vzniku filmu Thunderball, do ktorého Fleming zapracoval prvky nedokončeného scenára napísaného McClorym. Hoci sa spor dostal až na súd, obe strany sa napokon dohodli. Flemingovi zostali literárne práva využiť predstavu o Spectre aj v ďalších románoch o agentovi 007 a McClory zostal naďalej v hre – stal sa producentom filmu o Bondovi, v ktorom sa objavila organizácia Spectre. V súčasnosti práva na filmársky koncept Spectre má spoločnosť MGM. Isté ťažkosti však vznikli pred rokom, kedy hackeri zaútočili na Sony Pictures Entertainment a zverejnili dôverné informácie o pripravovanej snímke. Predstavitelia spoločnosti nepríjemnú situáciu napokon vyriešili tvrdením, že sa na verejnosť dostala len „skorá verzia scenára Spectre“.

 

Tomáš Szmrecsányi

foto Forum Film

 

Celý článok si prečítate v októbrovom čísle GOLDMAN (2015)