Rock´n´rollový boh lásky

 

„Som napoly Žid a napoly černoch, čudne sa obliekam a hrám mnoho štýlov,“ hovorí o sebe rockový chameleón, ktorého nazývajú aj novým Jimi Hendrixom.

 

Snažil som sa orezať hudbu na čo najsurovejší a najúprimnejší obraz, ale na rozdiel od takých Oasis nikoho nevykrádam, aj keď som mnohými vecami ovplyvnený – hovorí multi inštrumentalista a spevák, ktorý je tŕňom v oku niektorých kritikov za podobnosť jeho hudby s umením gitarového mága Jimiho Hendrixa či Led Zeppelin. Božský Lenny má už dlhé roky milióny obdivovateľov (či skôr obdivovateliek), negatívne ohlasy sebavedome zmieta zo stola a z jeho uhrančivých očí možno čítať slová: Áno, som inšpirovaný šesťdesiatkami, ale moja hudba znie napriek tomu súčasne a perfektne… „Som typ človeka, čo skúša experimentovať s novými vecami a stále mením svoje vízie a perspektívy,“ dodáva. Svojou tvorbou sa natrvalo zapísal do dejín hudby deväťdesiatych rokov minulého storočia a ešte dlho budeme o ňom počuť. „Deväť z desiatich kapiel, ktoré sa objavili v roku 1989, sú preč a ja som stále tu!“ upozorňuje Lenny, ktorému sa podarilo vyhrať štyri roky za sebou prestížnu cenu amerických Grammy (1998 – 2002). Po celom svete sa predalo vyše dvadsať miliónov nosičov s jeho hudbou a takýmito číslami sa môže pýšiť skutočne máloktorý spevák.

 

Blue Romeo

Leonard Albert Kravitz – tak znie celé meno exotického milovníka z New Yorku, ktorý vyrastal v tieni manhattanských mrakodrapov a v Brooklyne, prišiel na svet 26. mája 1964 a od raného detstva rodičia podporovali rozvoj jeho hudobného talentu. Nečudo, veď obaja pracovali v umeleckej branži. Sly Kravitz bol slávny ukrajinsko-americký televízny producent a jeho bahamská žena Roxie Roker zasa známa seriálová herečka. Malý Lenny sa veľmi skoro ocitol v chlapčenskom zbore, zakrátko v zbore metropolitnej opery a študoval hru na rozličných nástrojoch na Beverly Hills High, učil sa hrať na klavíri, gitare aj na bicích. Hudba a sloboda, to boli jeho hlavné priority. V šestnástich rokoch opustil sladký domov a zabýval sa v aute, ktoré si prenajímal za päť dolárov denne. V ňom sníval o kariére hudobníka. Jeho vzormi boli hudobníci 60. rokov: Jimi Hendrix, Led Zeppelin, Stevie Wonder, Beatles, Bob Marley a okrem hudby ho fascinovala aj filozofia hippies, ktorá sa stala neodmysliteľnou súčasťou 60. a 70. rokov. A tak toto oneskorené „dieťa kvetov“ sa pod romantickým pseudonymom Blue Romeo pokúšalo získať nahrávací kontrakt. Nahrávacie spoločnosti ho však odbíjali s tým, že jeho hudba nie je ani dosť biela, ani dosť čierna. No napokon sa dočkal. Mal dvadsaťtri, keď podpísal zmluvu s firmou Virgin Records a v roku 1989 vydal svoj debut Let Love Rule. Spolupracoval na ňom s nahrávacím technikom, klaviristom a basgitaristom Henrym Hirschom, s ktorým ho spájala vášeň zvuku skutočných nástrojov a špičkového technického zariadenia. Na albume sa mieša funky a rock s prvkami hippies. „Láska je vznešená ako ruža,“ spieva s dredmi na hlave v rovnomennej piesni. Hneď jeho prvotina upútala veľkú pozornosť a časopis Rolling Stone ho vyhlásil za najlepšieho nováčika roka, a to aj napriek tomu, že jeho tvorba nebola veľmi prevratná, ale „len“ ovplyvnená jeho hudobnými idolmi. To však neznamená, že nemal čo ponúknuť. Sprítomňoval „slobodné kvetinové časy“, oplýval perfektným hlasovým prejavom a bol skvelým hráčom na mnohých nástrojoch. Brána k sláve sa pomaly, ale isto otvárala…

 

V znamení gitár

Miláčik žien a jeden z najväčších sex symbolov zasadil obdivovateľkám krutú ranu, keď sa v roku 1989 oženil s herečkou Lisou Bonet. Spoznali sa v roku 1985 a o tri roky sa im narodila dcérka Zoe Isabella. O dva roky neskôr sa pár presťahoval do New Yorku, lebo Lisa mala účinkovať v The Cosby Show a… manželstvo sa zakrátko rozpadlo. O to viac sa Lennymu darilo v pracovnej oblasti. V roku 1990 napísal pre Madonnu megahit Justify My Love. Eroticky podfarbená pesnička vzbudila obrovský záujem, hoci stanica MTV ho kvôli vyzývavému videoklipu musela stiahnuť z vysielania. Povrávalo sa, že práve milenecký vzťah Lennyho a Madonny sa podpísal pod rozvod s Lisou. Nesmrteľné skladby ako All I Ever Wanted, It Ain‘t Over ‚Till It‘s Over či neuveriteľne podmanivá Stand By My Woman, ktorej klip vyžaruje príjemnú erotickú atmosféru, pochádzajú z jeho druhej LP dosky Mama Said. Svetlo sveta uzrela v roku 1991 a veľa skladieb vyjadrovalo bolesť a sklamanie z rozchodu s milovanou manželkou. Nasledujúce tri roky bol Lenny na roztrhanie. Produkoval album francúzskej speváčky a herečky Vanessy Paradis (1991), pričom na albume sa predstavil aj ako hudobník, nahral väčšinu nástrojov a je spoluautorom skladieb. S Mickom Jaggerom sa spolupodieľal na jeho sólovke Wandering Spirit (1993), ruku k dielu priložil aj na platni Get A Grip (1993) z dielne Aerosmith. Medzitým úspešne rozširoval svoju zbierku gitár, ktoré boli jeho slabosťou azda rovnako ako ženy. Prvé najzásadnejšie piesne nahrával so značkou Epiphone Sorrento. „Keď počet mojich gitár presiahol tristo kusov, prestal som ich kupovať. Bola to pre mňa droga. Nedávno som sa rozhodol zbaviť všetkých  ,obyčajných‘ gitár a nechal som si len najluxusnejšie vintage exempláre. Aj tak mi ich zostalo viac než sto,“ spomína Lenny, ktorému v roku 1993 vyšiel tretí a opäť veľmi úspešný album Are You Gonna Go My Way. Práve ten mu zaručil celosvetový úspech – získal prvé medzinárodné ocenenie Brit Awards za najlepšieho mužského interpreta a titulný singel vyhral MTV Video Music Awards. Láska k super gitarám a vyhýbanie sa digitálnemu nahrávaniu sa podpísali aj na zvuku ďalšieho albumu s názvom Circus (1995). „Kedysi ma všetci v hudobnom priemysle poučovali, že už nemôžem robiť nahrávky starým spôsobom. Ale ja som trval na svojom. Spočiatku som si vypočul veľa kritiky, ale potom ma začalo mnoho ľudí nasledovať, zahodili svoje kramerky a začali kupovať dobré gitary a staré aparáty.“ Album Circus sa nahrával na francúzskom zámku z 15. storočia (stavbu navrhol architekt, ktorý projektoval aj Louvre). Nahrávka má osobitú atmosféru nielen pre mysteriózne francúzske prostredie. Niektoré duchovnejšie zamerané piesne boli odrazom hudobníkovho ťažkého citového rozpoloženia – jeho mama Roxie Roker umierala na rakovinu. Smrť si po ňu prišla deň po tom, čo Lennyho malá dcérka Zoe oslávila sedem rokov.

 

foto archív hudobných vydavateľstiev

 

Celý článok si prečítate v GOLDMAN Prémiovom vydaní 2019 Best of Music