Robbie Williams – Vybúrený zabávač

GERMANY TV BET THAT

Robbie Williams

Vybúrený zabávač

 

Potmehúdsky chlapčenský úsmev, provokačné i dojímavé songy a zástupy oddaných obdivovateliek. Britský spevák, kedysi popová superstar, pozná najsladšiu i najtrpkejšiu príchuť slávy. Na konte má milióny libier, doma opatruje desiatky ocenení a v posteli sa mu vystriedali stovky žien. Koho by výstrel na vrchol hudobného Olympu nepoznačil?

WILLIAMS

Veľa nechýbalo a dnes by sa Robbie Williams netešil z milovanej dcéry a neužíval si pokojný manželský život. „Od smrti ma delilo 24 hodín. Mal som byť prakticky mŕtvy,“ spomína na drogové peklo, ktorým si prešiel ešte ako člen chlapčenskej formácie Take That. Dokázal do seba natlačiť dvadsať Vicodinov za noc, inokedy sa zabával s heroínom, extázou, kokaínom a litrami alkoholu. Postavil sa však na vlastné nohy, spočiatku trochu nestabilné, ale vždy odhodlané kráčať vpred spôsobom, ktorý im najviac vyhovuje. Šokoval, zvádzal, tvoril, hral sa a hľadal… Robbie Williams, ktorý sám seba vyhlásil za kráľa popu, má veľa tvárí a ani jedna nenudí. Dokonca aj jeho swingové albumy, ktorými už dvakrát prekvapil, majú v jeho podaní veľmi svojrázny šarm.

Robbie Williams

Malý komediant

Robert Williams prišiel na svet 13. februára 1974 v anglickom meste Stoke-on-Trent (Staffordshire) v rímskokatolíckej rodine írskeho pôvodu. Jeho rodičia Janet a Peter Williamsovci prevádzkovali krčmu, ale Robbieho otec bol známy skôr ako komediant. Jablko teda nepadlo ďaleko od stromu, lebo chlapec, ktorý po rozvode rodičov žil s mamou a staršou sestrou Sally, veľmi skoro začal svoje okolie zabávať milými kúskami. Vyrastal v prostredí robotníckej triedy. „Vždy, keď niekto išiel v drahom aute, hádzali sme po ňom rôzne predmety,“ priznal oveľa neskôr, keď si už sám mohol kúpiť štvorkolesového tátoša podľa vysnívaných predstáv.

Robbie, našťastie, netrávil detstvo len výtržnosťami. Rád tancoval, spieval a matka všemožne jeho talent podporovala. Základy pre spev a herectvo získal na St. Margaret Ward High School a spolu s mamou navštevovali miestny divadelný krúžok, rôzne muzikály a divadelné predstavenia. Keď Janet jedného dňa zazrela v novinách inzerát, že manažér Nigel Martin-Smith hľadá mladých spevákov do chlapčenskej skupiny, chopila sa šance. Šestnásťročný Robbie na konkurze zaujal. Ohúril spevom i bezprostredným vystupovaním. Kruh sa uzavrel, posledný piaty člen mal dotvoriť Smithovu víziu o komerčne úspešnom hudobnom produkte.

Robbie Williams 7

Uväznený v Take That

Nápad sformovať chlapčenskú skupinu na spôsob formácie New Kids On The Block sa v Nigelovej hlave zrodil v roku 1989. Zo skupiny Cutest Crush prišli Gary Barlow a Mark Owen; Howard Donald a Jason Orange predtým pôsobili v kapele Street Band. Len Robbie bol hudobný nováčik… Napriek tomu v kapele vynikal. Roztopašný, s figliarskym úsmevom a zásobou vtipných komentárov sa dokázal postarať o vydarenú šou.

Medzi rokmi 1990 – 1996 Take That ovládli britské hudobné rebríčky a predali viac ako 25 miliónov hudobných nosičov. V tomto období mali dva najpredávanejšie hudobné albumy desaťročia. Jeden z nich – Everything Changes – nominovali na cenu Mercury (1994). Pochádzajú z neho hity ako Pray, Relight My Fire, Babe či Everything Changes. Druhým bola kompilácia Greatest Hits (1996) s úspešnými songami Back For Good, Never Forget či cover verziou skladby How Deep Is Your Love od Bee Gees.

Idyla však netrvala dlho. Robbie bol neriadená strela. Nerád sa prispôsoboval sterilným pravidlám umelo vytvorenej kapely. Rád sa bavil, rád bavil iných a poslucháči ho zbožňovali. Jeho spoluhráči už menej. Vraj sa v Take That cítil ako vo väzení. Utekal z neho do ešte nebezpečnejšieho zajatia – ku drogám a alkoholu. V júli 1995 sa jeho závislosť natoľko vystupňovala, že v noci pred vystúpením na MTV Europe Music Awards sa takmer predávkoval. Kamošom z kapely dochádzala trpezlivosť. Poukazovali na jeho zvýšenú agresivitu, nespoľahlivosť a nezáujem. Vynechával skúšky… a tak sa kapela rozhodla urobiť turné bez neho. Súhlasil a vzápätí zamával na rozlúčku: „V tej dobe som veľa pil, naozaj veľa. A bol som dosť mladý. Tak som raz chalanom povedal, že toto bude moje posledné turné, opil som sa a ráno si ma pozval na koberček Jason Orange. Povedal mi, že by som mal hneď ísť, že šnúru dokončia vo štvorici. To mi otvorilo dvere z kapely, a to som potreboval.“

Take That koncertnú šnúru absolvovali, no úspešnému marketingovému produktu skončila záručná doba 13. februára 1996, na Robbieho 22. narodeniny sa chlapčenská formácia rozpadla. „Zarobil som s Take That milión libier a približne milión a pol ma stál odchod. Skončil som v dvadsiatke na dlažbe a s polmiliónovým dlhom,“ popisuje ťažké chvíle pred úspešným sólovým štartom.

Germany Bambi Media Award

Sám za seba

Po rozpade sa väčšina bývalých členov Take That predstavila s vlastnými sólovými projektmi: Mark Owen debutoval albumom Green Man (1996), Barlow v tom istom roku nahral album Open Road. Williams po odchode z kapely zapĺňal stránky časopisov: hovorilo sa, že mladé fanynky sa len ťažko vyrovnávajú s jeho odchodom a museli pre ne zriadiť horúce linky. Médiá si zgustli aj na jeho drogových a sexuálnych škandáloch. Na jednej párty s členmi Oasis v roku 1995 sa tak nevhodne odviazal, že Noel Gallagher o ňom dlho hovoril  ako o „tlstom tanečníkovi z Take That“.

O dva roky však už všetko bolo inak. Robbie schudol osemnásť kíl, začal sa o seba starať a nastúpil na odvykaciu kúru do Clouds house Drink and Drugs Rehab Clinic v Salisbury. Možno ho naštartoval úspech jeho prvej sólovej skladby Freedom (1996). Coververzia známeho songu Georga Michaela dosiahla 2. miesto v hudobných rebríčkoch a vystúpila v hitparáde o 26. priečok vyššie, ako originálna pieseň. Koncom septembra toho istého roku vydal svoj prvý sólový album Life Thru A Lens s pilotným singlom Old Before I Die. A nezabudnuteľnou a dodnes jednou z najdojímavejších sa stala skladba Angels. „Keď sa cítim slabý / A moja bolesť kráča jednosmernou ulicou / Pozriem nahor / A viem, že vždy budem / požehnaný láskou / A keď ten pocit silnie / Vdýchne mi život do mojich kostí / A keď je láska mŕtva / Radšej milujem anjelov…“ spieval tak precítene, že poslucháči mu všetko uverili, všetko odpustili a citlivejší aj slzu vyronili.

Potom nasledoval album I´ve Been Expecting You (1998) s hitmi ako Strong, She´s the One či Millenium. Jeho charizma pôsobila ako magnet, poslucháčov si omotával okolo prsta a pritom to najlepšie malo ešte len prísť.

Robbie Williams

Na vrchole

V auguste 2000 šokoval s hitom Rock DJ. Presnejšie videoklipom. Potetovaný fešák Robbie sa zvŕta uprostred krásnych žien a postupne odhadzuje oblečenie – tielko, rifle, ba i slipy… Jeho nahotou však video zďaleka nekončilo. Stiahol zo seba aj kožu a krvavé kusy odhadzoval k tanečniciam, až kým z neho neostala iba kostra. Morbídnosť ako šitá v dielni Marilyna Mansona… Williamsova hviezda začala svietiť ešte silnejšie. Skutočne si mohol dovoliť takto provokovať? Nie celkom… Klip síce získal nomináciu na MTV Video Music Award, ale kombinácia nahoty, agresivity a hnusu vyvolala pobúrenie. Amerike prekážala Robbieho nahota, Británii zasa z kože stiahnuté, zakrvavené telo nového hudobného boha. Ani po cenzúre sa video pilotného singlu z albumu Sing When You´re Winning príliš neuchytilo. Tretia štúdiovka však ponúkala aj menej dráždivé, no pritom hitové kúsky – Supreme, Let Love Be Your Energy, The Road To Mandalay a Kids (duet s Kylie Minogue) a stala sa druhým najpredávanejším albumom roku 2000.

Rovnako úspešný bol aj jeho ďalší hudobný počin Swing When You´re Winning s hitmi Franka Sinatru, ktoré napísal pred smrťou: It Was a Very Good Year. Obsahoval aj zaujímavú spoluprácu s Nicole Kidman v piesni Somethin´ Stupid. A potom prišla nahrávka Escapology, ktorá sa stala najpredávanejším albumom roka 2002. Robbie fascinoval. Poslucháči ho zbožňovali. Navonok drsný, provokujúci sexsymbol, v piesňach zasa neodolateľne dojímavý. Pilotný singel Feel si podmanil aj Williamsových zarytých nepriateľov: „Chcel by som len cítiť pravú lásku / A domov, v ktorom žijem / Pretože mi v žilách koluje toľko života / Ktorý príde nazmar…“ a sprevádzal ho nemenej hypnotizujúci klip, v ktorom sa objavila americká herečka Daryl Hannah. Ďalší singel Come Undone bol celkom iného razenia a Robbie sa opäť rozhodol šokovať. Pomohol mu v tom režisér Jonas Akerlund, ktorý natočil aj klip Prodigy – Smack My Bitch Up. Vo videu sa Robbie ráno prebúdza a spomína na párty z predchádzajúcej noci, plnej neviazanej zábavy a zvrhlostí. Video končí scénou na zemi, kde po ženách lezú hady a z úst im vychádzajú chrobáky.

Robbie Williams

Splnené sny

Robbie na vrchole slávy a bohatstva. Splnili sa mu sny, na ktoré ešte pred pár rokmi neodvážil ani pomyslieť: v roku 2001 vystupoval v London Royal Albert Hall a z roka na rok zbieral ocenenia Brit Awar. Dodnes ich získal sedemnásť a v roku 2004 ho uviedli do britskej hudobnej siene slávy. A v roku 2006 vstúpil aj do Guinessovej knihy rekordov – za 1,6 milióna vstupeniek predaných len za jeden deň na jeho Close Encounters Tour. O tento úspech sa pričinila aj nahrávka Intensive Care (2005) s dvanástimi songami. Z nich najväčšími hitmi sa  stali Sin, Sin, Sin a Advertising Space, ktorý mal byť poklonou Elvisovi Presleymu. Album kraľoval hitparádam v osemnástich krajinách.

Už nasledujúci rok prekvapil Robbie novým albumom: tanečnejším, radostnejším a elektronickejším, než sme u neho boli zvyknutí, no stále typicky williamovským… Dostal názov Rudebox, a tak sa volá aj pilotný singel. „Milujem Rudebox, je to v súčasnosti moja najobľúbenejšia pieseň. Neviem, čo sa to so mnou deje, ale som nadšený, kam až som sa dostal a som ešte viac napnutý z toho, čo príde neskôr,“ rozplýval sa. Recenzie však už neboli také nadšené. Medzi sedemnástimi skladbami nájdeme aj šesť coververzií, no žiadne nezabudnuteľné hity z Rudeboxu nevzišli. Nezarezonovala ani pieseň so zaujímavým motívom She´s Madonna, inšpirovanú Robbieho rozhovorom s bývalou priateľkou Guya Ritchieho, ktorý ju opustil kvôli popovej dive so slovami: „Hej, vieš, naozaj ťa milujem, ale ona je Madonna.“ Robbie mal dokonca predstavu, že Madonna si zahrá aj v jeho klipe. Ritchiemu sa to však nepozdávalo a video k piesni je navyše plné transvestitov.

Do ďalšej nahrávky Reality Killed the Video Star vkladal Robbie veľké nádeje, no podobný úspech ako pri Escapology ju nečakal. „Chcem, aby ľudia cítili nadšenie, chcem, aby tancovali, chcem im pomôcť zabudnúť na to, kto sú a kde sú počas tých 50 minút,“ komentoval novinku. Po trojročnej prestávke potom vypustil do sveta deviatu štúdiovku Take The Crown (2012). Jeho vízia? Vrátiť sa k najslávnejším časom, ponúknuť poslucháčom masívny album a hlavne hity, hity, hity… Lenže jednému z najpredávanejších umelcov na svete sa opäť nezadarilo, ako by si predstavoval. Pilotný singel Candy je milá, rozšafná skladba. Robbie nezapiera svoje šoumenstvo a vo videu k piesni sa ulicami prechádza v ružovom obleku a so svätožiarou nad hlavou. Svojrázny anjel si pospevuje: „Hej, hou, tadiaľto ide / Buď si príliš vysoko, alebo príliš nízko / Nemá sebaúctu ani závrate / Pretože si myslí, že je z cukru…“

Robbie Williams

Opäť swinguje

Vlani pred Vianocami sa Robbie poslucháčom znova prihovoril so svojím obľúbeným swingom. Nahral desiatu štúdiovku Swings Both Ways a aj vďaka spolupracovníkovi Guyovi Chambersonovi, ktorý v rokoch 1997 – 2002 produkoval Robbieho najlepšie albumy, vydal zo seba to najlepšie. Kým predchádzajúci podobne ladený album Swing When You’re Winning (2001) obsahoval len jednu pôvodnú Robbieho pesničku, na jeho poslednej nahrávke sú coververzie v menšine. V našich končinách poteší song Puttin‘ On The Ritz, ktorú nám kedysi pod trochu iným názvom pospevoval Jiří Korn a do swingového šatu Williams obliekol aj svoj hit Supreme. Pestrú, zábavnú nahrávku oživili hostia – Lily Allen, Michael Bublé, Kelly Clarkson, Olly Murs i Rufus Wainwright, ktorý si s Robbiem zaspieval v titulnej piesni.

Williams síce už nie je tým roztopašným chlapíkom, narkomanom a neriadenou strelou ako kedysi, ale stále má čo ponúknuť. Swings Both Ways nahrával už ako vzorný manžel a otec malej Theodory Rose, no zostalo v ňom aj kus odviazanosti a mladíckeho šarmu. Takmer všetky piesne pobavia a záverečná No One Likes A Fat Pop Star špeciálne: „Nikto nemá rád tučné popové hviezdy / Pop je miesto pre chudých / Niekto nemá rád tučné popové hviezdy / Chceme počuť len chudých ľudí spievať!“

GERMANY TV BET THAT

Návrat ku koreňom

Búrlivák, neraz podozrievaný z homosexuality, randil od mája 2006 s americkou herečkou Aydou Field. V auguste 2010 si spoločne povedali „áno“ pred približne 75 priateľmi a členmi rodiny vo Williamsovom dome v kalifornskom Beverly Hills. Tridsaťjedenročná nevesta žiarila šťastím rovnako ako ženích, ktorého otec s dojatím poznamenal: „Konečne je Rob šťastný! To je to, čo chcete pre svoje deti, a to je to najšťastnejšie, čo som na ňom videl. Ayda je taká krásna, príjemná a milá a pre neho tá pravá. Spolu sú úžasní.“

Krátko pred sobášom oznámil aj svoj návrat k Take That. „Veľa sme sa o tom rozprávali. Od doby, kedy sme sa rozpadli, sme všetci už dozreli a zmúdreli. Teším sa, keď môžem povedať, že všetky rozpory, ktoré sme medzi sebou mali, zmizli,“ vyhlásil. Aby však zapadol medzi bývalých kolegov, musel začal chudnúť. Tridsaťšesťročný spevák mal totiž po presťahovaní do Los Angeles menej pohybu a pribral na 92 kilogramov. Intenzívny tréning mu ale pomohol dostať sa späť do formy.

Barlow a Williams vydali 7. júla 2010 singel Shame, prvú spoločnú nahrávku od roku 1995 a pieseň sa umiestnila na druhom miesto v britskej singlovej hitparáde. A veľký úspech dosiahla aj v ostatnej Európe. Prvý spoločný album Take That vyšiel 15. novembra toho istého roku a dostal názov Progress. Väčšina kritikov skladala na novinku obnovenej kapely pochvalné ódy. A fanúšikovia? Na svoje dávne idoly očividne nezabudli. Alebo ich premohla zvedavosť? Faktom je, že Progress sa stal najrýchlejšie predávaným albumom storočia a druhým najpredávanejším albumom všetkých čias.

Vlani v máji Owen oznámil, že tento rok Take That chystajú siedmu štúdiovú nahrávku, ktorá by mala byť hotová na Vianoce. Či sa nahrávania zúčastní aj Robbie, stále nie je jasné. Nesnaží sa už za každú cenu šokovať a byť na výslní. Na konte má milióny, štedro prispieva na charitu a doma ho čakajú dve ženy. „Som iný človek. Mám vedľa seba milujúcu rodinu, priateľov a nič mi už nechýba,“ tvrdí muž, ktorého sme si ešte pred pár rokmi v úlohe spokojného manžela a otca nevedeli predstaviť.

 

Robbie a UFO

* Britský spevák sa zaujíma o paranormálne javy a UFO.

* Zúčastnil sa aj natáčania dokumentárneho filmu BBC Radio 4, ktorý bol zameraný práve na tieto javy.

* Tvrdí, že tento jeho záujem pramení ešte z detstva, kedy mal obavy z démonov, čarodejníc či škriatkov, o ktorých sa zaujímala jeho mama.

* V programe The Jeremy Kyle show (2008) v rozhovore so speváčkou Joss Stone priznal, že UFO videl trikrát – prvý raz v detstve, potom v dospelosti, keď už býval v Beverly Hills a tretí raz krátko potom, ako napísal skladbu o mimozemskom kontakte.

* O mimozemské civilizácie sa zaujímajú aj ďalšie celebrity: Steven Spielberg – režisér kultovej snímky E.T. mimozemšťan, herečka Sigourney Weaver, speváčky Katy Perry a Demi Lovato, ktoré vraj UFO videli na vlastné oči.

 

Diskografia

1997 – Life Thru a Lens

1998 – I’ve Been Expecting You

2000 – Sing When You’re Winning

2001 – Swing When You’re Winning

2002 –Escapology

2005 – Intensive Care

2006 – Rudebox

2009 – Reality Killed the Video Star

2012 – Take the Crown

2013 – Swings Both Ways

 

Monika Klimáčková

foto Universal, SITA, archív