Nesmrteľné X-MAS songy

 

Všadeprítomné reklamy a čoraz vyššia kadencia sezónnych hitoviek z éteru. Práve tie patria ku každoročnému vianočnému folklóru, bez ktorého sa nezaobídu. Hoci väčšina z nich pripadá mnohým ako obohraná platňa, stojí za to pozrieť sa bližšie na najznámejšie vianočné melódie. Za mnohými z nich sa totiž skrývajú zaujímavé príbehy.

 

 

Atmosféra Vianoc sa odjakživa premietal aj do umenia, pričom prím dlhé roky hrali koledy. Po nástupe masmédií a vzniku populárnej kultúry sa však aj vianočná hudba zaodela do nového šatu. Stala sa dokonca samostatným „sezónnym“ subžánrom, pričom vo svojej najkomerčnejšej podobe desí pásovou výrobou samoúčelných klišéovitých produktov v podaní hviezdičiek, útočiacich na membrány poslucháčov (a ich nervové sústavy) so železnou pravidelnosťou každý rok. Od skorého novembra až po Nový rok. V histórii sa však objavili aj skladby, ktoré získali nesmrteľnosť a vyárendované miesto vo vianočnom éteri.

 

 

sladeSLADE

Vianočný optimizmus

Medzi notoricky najznámejšie vianočné hitovky patrí „Merry Xmas Everybody“ od anglickej legendy Slade. Skladba vyšla v roku 1973 a stala sa šiestym „number one“ singlom kapely v britskom rebríčku, keď sa ho počas prvého týždňa predalo vyše 500.000 kópií. Vďaka vianočnej tematike sa však zaradila medzi skladby, ktorých aktuálnosť sa obnovuje priamo úmerne s približovaním sviatočného obdobia. Jeden z autorov skladby Jim Lea (druhým bol frontman Noddy Holder) však, paradoxne, v prvom momente nápad nahrať vianočnú skladbu zavrhol. Neskôr sa však predsa len odhodlal. Keď chytil do rúk gitaru, rozhodol sa skúsiť neortodoxný postup – predstieral, že je Bobom Dylanom. Keď tento nápad skombinoval s ďalším zrecyklovaným starším nápadom a spolu s Noddym ho zaodel do optimistického vianočného šatu, zrodil sa vianočný megahit. Komerčný úspech skladby Noddy neskôr okomentoval slovami: „Je to akoby ste každý rok 25. decembra vyhrali v lotérii.“ Svoju rolu okrem kompatibility tematiky skladby s vianočným obdobím však zohral aj ďalší faktor. Basgitarista Jim Lea: „V tej dobe bolo Anglicko poznačené množstvom štrajkov, veľa ľudí stratilo prácu. Bolo to veľmi temné obdobie. Ale táto skladba je definitívne skladbou nádeje, lebo hľadela do budúcnosti. ´Všetko sa len začína´ – myslím, že to je veľmi silný úryvok.“

 

 

War Is Over

JOHN LENNON & YOKO ONO

Vojna je preč

Medzi najsilnejšie a najdojemnejšie vianočné skladby patrí nepochybne protivojnová „Happy Xmas (War Is Over)“ v podaní Johna Lennona a Yoko Ono. Pôvodne síce vyšla ešte v roku 1971, odvtedy však opakovane vstupovala do svetových rebríčkov a svoj vrchol dokonca dosiahla až po Lennonovej tragickej smrti v roku 1980 (2. miesto v britskom rebríčku). Pre silný protivojnový podtext sa stala jednou z najobľúbenejších vianočných skladieb a dodnes sa pravidelne umiestňuje v rebríčkoch najpopulárnejších sviatočných evergreenov v histórii. Beztak silný odkaz skladby podčiarkla účasť tridsaťčlenného zboru detí vo veku 4 – 12 rokov. Vyšla v období vrcholiacej kontrakultúry, kedy sa Lennon postavil do čela mierového aktivistického hnutia, bojujúceho proti americkej intervencii vo Vietname. „Už chápem, čo je potrebné robiť – troška osladiť medom svoj politický odkaz,“ vysvetľoval v tej dobe svoje spojenie muziky s politikou. Skladbu podporila slávna dvojica aj rozsiahlou medzinárodnou kampaňou, keď v dvanástich svetových veľkomestách inštalovala billboardy s nápisom „WAR IS OVER! If You Want It – Happy Christmas from John & Yoko.”

 

 

BING CROSBY

Najpredávanejšia

Ak je reč o vianočných songoch, nesmie chýbať slávna „White Christmas“ od elegána Binga Crosbyho. Od vydania v roku 1942 sa z nej predalo neuveriteľných 100 miliónov kópií, čo z nej robí najpredávanejší singel v dejinách. Ak zarátame aj coververzie, toto číslo dokonca narastie na 150 miliónov. Asociácia nahrávacích spoločností RIAA ako hlavný reprezentant amerického hudobného priemyslu nahrávke prisúdila 2. miesto, keď ju predbehla iba ďalšia nezabudnuteľná skladba „Over the Rainbow“ od Judy Garland. Zároveň patrí aj medzi najpreberanejšie skladby – dodnes ju do svojho repertoára zaradila päťstovka interpretov, vrátane Franka Sinatru, Elvisa Presleyho, The Beach Boys, Boba Marleyho, Barbry Streisand, Boney M, New Kids On The Block, Destiny´s Child, Taylor Swift a mnohých ďalších. Málo známym faktom, ktorý sa viaže k tejto sentimentálnej skladbe, sugestívne evokujúcej predstavu staromódnej vianočnej idylky, je spojenie s vietnamskou vojnou. Kým z Lennonovej „Happy Xmas“ sa toto spojenie zračí na prvý pohľad, „White Christmas“ spojili s touto vojnou chtiac-nechtiac samotné dejiny: práve túto skladbu totiž vybralo Rádio ozbrojených zložiek ako tajnú šifru, ktorá mala spustiť americkú evakuáciu zo Saigonu po neúspešnej kórejskej vojne.

 

 

dean-martin

DEAN MARTIN

Schladenie v L.A.

Z podobného súdka je aj klasika od Deana Martina „Let It Snow“. Skladbu pôvodne zložila dvojica Sammy Cahn a Jule Styne v júli 1945 v horúcej Kalifornii, azda ako pokus autorov schladiť sa v podmienkach extrémnych horúčav. Už verzia v podaní Vaughna Monroea z toho istého roku zožala úspech, keď obsadila prvú priečku v predajnosti, najslávnejšiu verziu však naspieval v roku 1959 práve Dean Martin, keď ju umiestnil na svoj album „Winter Romance“. Zaujímavosťou je vzťah „White Christmas“ a „Let It Snow“ – interpreti oboch skladieb si ich totiž neskôr navzájom prebrali, Dean Martin spravil coververziu „White Christmas“ v roku 1959 a Bing Crosby si zasa na oplátku vyskúšal „Let It Snow“ na kompilácii „I Wish You a Merry Christmas“ z roku 1962. Hudobná verejnosť mohla legendárnu „Let It Snow“ počuť aj vo verziách od Sinatru, Jessicy Simpson, Kylie Minogue či Roda Stewarta. Ako to už v prípade podobných nesmrteľných hitov chodí, i tento sa nerozlučne spája s jedným kinohitom, konkrétne s akčným trhákom Smrtonosná pasca (Die Hard) s Bruceom Willisom v hlavnej úlohe, v ktorom zaznela pôvodná verzia od Vaughna Monroea.

 

 

frank

FRANK SINATRA

Notoricky známy cover

Medzi najväčšie vianočné odrhovačky patrí tradične „Jingle Bells“ v najrozličnejších variáciách. Pôvodná verzia sa zrodila ešte v polovici 19. storočia vďaka skladateľovi a organistovi Jamesovi Lordovi Pierpontovi, ktorý ju pôvodne vydal pod názvom „The One Horse Open Sleight“. Vtedy ešte nemohol tušiť, že hravá pesnička sa stane jedným z najväčších symbolov Vianoc a zaradí sa k celosvetovo najznámejším skladbám vôbec. Existuje viacero verzií vzniku skladby, avšak ako najpravdepodobnejšia inšpirácia sa ukazuje tradícia populárnych pretekov saní v mestečku Medford, kde Pierpont žil a tvoril. Azda najznámejšiu z nespočetných coververzií si na svoje konto pripísal Frank Sinatra, ktorý nevynechal žiadnu možnosť naspievať niektorú z notoricky známych vianočných melódií.

 

 

CHRIS REA

Na sviatky domov

Medzi ďalšie skladby, bez ktorých si nemožno Vianoce predstaviť, je „Driving Home for Christmas“ od anglického pesničkára Chrisa Reu. Podobne ako aj rada ďalších vianočných klasík, i Reova skladba vykazuje charakteristické abnormality: prvýkrát síce uzrela svetlo sveta ešte v roku 1986, kedy obsadila 53. miesto v britskom rebríčku, odvtedy sa však niekoľkokrát opätovne umiestnila, kedy dokonca svoj vrchol (29. miesto) dosiahla o 29 rokov neskôr. Nečudo, že dodnes sa radí medzi TOP 10 najúspešnejších vianočných singlov v dejinách pop music. I vznik tejto skladby v sebe ukrýva zaujímavý príbeh, ktorý autor vysvetlil v rozhovore pre BBC – skladbu vraj napísal dávno predtým, ako ju aj nahral, keď raz s manželkou cestovali z Londýna do Middlesbrough autom, keďže to vychádzalo lacnejšie ako cesta vlakom. Keď uviazli v nepríjemnej dopravnej zápche ešte než opustili Londýn, dlhú chvíľu s perspektívou ešte dlhšej cesty smerom do rodného mesta si skladateľ krátil vytváraním niečoho, čo neskôr označil ako „motorizovanú verziu koledy“.

 

 

Tomáš Bóka

foto SITA, archív

 

Celý článok si prečítate v zimnom dvojčísle GOLDMAN (2016)