Patrí ku šťastlivcom, ktorí robia to, čo ich baví a v čom sú dobrí. Cestuje po svete a brázdi moria. Venuje sa jachtingu ako šéf cestovnej kancelárie aj ako športovec, ktorý si už vychutnal prvé jachtárske úspechy. „Moje hobby sa stalo mojou prácou a moja práca mojou záľubou,“ hovorí výkonný riaditeľ spoločnosti Yacht Travel.
Čím ste chceli byť v detstve?
To si presne nepamätám, ale viem, že som chcel precestovať celý svet. Len som ešte nevedel, ako na to. Počas štúdia na vysokej škole som pracoval v IT oblasti ako správca serverov. Po ukončení školy som sa rozhodol „vyvetrať si hlavu“, a tak som pekne naštartovanú kariéru vo vychýrenej IT firme vymenil za zásteru a kuchársku čiapku. V Nórsku za polárnym kruhom na súostroví Lofoty som robil pomocného kuchára. Po roku som sa vrátil späť na Slovensko a chvíľu som sa hľadal v otcovej cestovnej kancelárii. Táto práca ma natoľko pohltila, že sa jej s vášňou venujem dodnes. A neplánovane sa mi tým splnil sen. Cestujem po celom svete, brázdim moria.
Kormidlo vedenia spoločnosti Yacht Travel ste po otcovi prevzali pred niekoľkými rokmi. V čom vidíte jej jedinečnosť?
Jachting nás napĺňa už viac ako desať rokov. Za ten čas sme nadobudli cenné skúsenosti, ktoré odovzdávame ďalej. Veľa z našich klientov sa počas tej doby stalo našimi priateľmi. Radi sa vracajú, pretože k nim pristupujeme ako k dobrým známym. Našou doménou sú veľké jachtingové akcie na mori. Ide hlavne o regaty, ktoré organizujeme niekoľkokrát ročne. Pri organizácii regaty ide o celoročnú prípravu a plánovanie. Odmenou za ťažkú prácu je týždňový „festival na mori“. Pri odovzdávaní víťazných pohárov si preto vždy poviem, že tá námaha stojí za to.
Čo si má amatér predstaviť pod slovom regata?
Jachting je šport skutočne vhodný pre všetky cieľové skupiny. Možno ho robiť rekreačne i závodne. Čo sa týka regát, tie sa konajú počas celej jachtárskej sezóny. Skúsenejší jachtári so svojimi posádkami vyhľadávajú väčšinou závodné regaty, tí menej skúsení si vyberajú regaty, ktorých súčasťou býva aj zábava, čiže „fun regaty“. My organizuje najmä fun regaty – Team Regatu a medzi mladými ľuďmi obľúbenú Student Regatu. Pre náročnejších ponúkame Offshore Regatu. Ako organizátor sa na našich i iných regatách osobne zúčastňujem aj ako pretekár. Za posledné roky sa dostavili už aj prvé jachtárske úspechy a vychutnal som si i stupienok víťazov. Na majstrovstvách Slovenska v námornom jachtingu som zatiaľ získal „iba“ tretie a druhé miesto, ale minulý rok sa mi podarilo vyhrať Trend regatu a s mojou mladou posádkou dokonca aj najväčšiu českú regatu Champagne cup. Tento rok plánujem s manželkou Ankou a kamarátom zúčastniť sa na majstrovstvách sveta vo francúzskom Breste na našej päť a pol metrovej závodnej plachetnici triedy Micro 550. Tešíme sa (úsmev)…
Ako sa z amatéra môže stať kapitán lode?
Najdôležitejšia zo všetkého je chuť a osobná motivácia. A keď je človek pre danú vec zapálený, tak to ide jednoducho… Kurz sa skladá z teoretickej a praktickej časti. A, samozrejme, treba zvládnuť obe časti. Veľa ľudí teóriu zanedbáva, lebo sa ju učili celú mladosť v škole (smiech)… Budúci kapitán musí dobre poznať loď a vedieť ju ovládať, taktiež musí mať prehľad aj o meteorológii, navigácii, práci s mapou a vysielačkou. Ale dá sa to bez problémov zvládnuť. Osobne pri výučbe kladiem dôraz hlavne na praktickú časť, aby sa noví kapitáni nebáli po kurze zobrať kormidlo do ruky a bezpečne ovládali loď.
Tak ako vo všetkom, aj v jachtingu si môžete vybrať, čomu sa chcete venovať viac. Existujú kurzy, s ktorými získate „vodičák“ na more – chorvátsku licenciu „boat skipper“ alebo slovenskú licenciu „Veliteľ námorného rekreačného plavidla“. Iné kurzy sa robia na vnútrozemské vody, čiže na jazerá, priehrady a rieky – kurz sa nazýva „Vodca malého plavidla“. Práve tento si môžu záujemcovia urobiť priamo u nás v Žiline, na Žilinskom vodnom diele.
Vy ste kapitánom už dvanásť rokov…
K jachtingu ma priviedol môj otec v roku 2003. O dva roky neskôr som sa stal kapitánom. Absolvovanie kurzu a získanie „papierov“ bol len začiatok. Odvtedy som absolvoval ďalšie kurzy a momentálne robím aj inštruktora na všetkých kapitánskych kurzoch, ktoré možno na Slovensku absolvovať. Závodnému námornému jachtingu som sa začal venovať v roku 2009, v jachtárskom klube Trim Zvolen. Chlapci mi dali veľmi dobré základy, z ktorých ťažím doteraz. Najviac skúseností som získal na mori, ale to jemné vycibrenie stratégie, správneho trimovania plachiet a, samozrejme, dobrého kormidlovania mi dala spomínaná plachetnička Micro 550, na ktorej trénujem a závodím aj na slovenských vodách.
More, loď, plavba… čo pre vás znamenajú?
Momentálne celý môj život. Moje hobby sa stalo mojou prácou a moja práca mojou záľubou. Myslím, že v dnešnej dobe je to zriedkavé a som skutočne rád, že patrím medzi tých šťastlivcov, ktorí v živote robia to, čo ich baví a v čom sú dobrí. Pred piatimi rokmi som v chorvátskom Primoštene stretol ženu môjho života, čo ma zblížilo s morom ešte viac. A s manželkou sa už tretí rok tešíme z nášho malého Kubka a dúfame, že raz sa z neho tiež stane jachtár ako jeho otec a dedo. Za relatívne krátke obdobie sa mi zmenil život a táto zmena ma posunula vpred. Bez Anky by som určite nebol tam, kde teraz som. More je môj druhý domov. Pätnásť týždňov v roku som na vode a zvyšok letnej sezóny trávim s rodinou v chorvátskom Šibeniku. Na zimu sa každý rok sťahujeme späť do Žiliny.
Reklamný guru, pán Ogilvy, tvrdí, že muž, ktorý chce byť úspešný v biznise, nemusí byť rodený ekonóm, ale v každom prípade by mal byť rodený vizionár. Súhlasíte?
Súhlasím. K úspechu však nestačí len dobrý nápad. Na to, aby sa stal človek úspešným, je nápad a odvaha len začiatkom dlhej cesty, na ktorej číhajú rôzne prekážky. Je dôležité vytrvať a mať aj kúsok šťastia. Vždy je dôležité veriť v seba a kráčať za svojím cieľom.
Pamätáte si na moment, kedy vám v rámci vášho biznisu tieklo do topánok a vy ste mali chuť všetko „spláchnuť“ a odsťahovať sa na opustený ostrov s fľašou koňaku?
Ja na opustené ostrovy chodím pravidelne (smiech)… Ale vážne. Musím priznať, že som zažil aj ťažké chvíle. Na druhej strane, kto ich nezažil, nevie, o čom je skutočný „biznis“. Tie chvíle boli už dávno a s úsmevom na ne spomínam, pretože ma veľa naučili. Donútili ma na chvíľu zastaviť, pozrieť sa na veci z inej strany a otvorili mi nové obzory – vďaka tomu som sa dokázal posunúť ďalej.
Ako zvyknete relaxovať, dobíjať si baterky?
Veľmi rád chodievam do Nórska. Kamarát má za polárnym kruhom domček na vidieku, kde si viem dokonale vychutnať pokoj a skutočne sa zrelaxovať. Na malom člnku chodievame na ryby alebo na túry po okolitých kopcoch. Na Slovensku veľmi radi s manželkou chodíme na huby a na prechádzky so synom.
Existujú veci, na ktoré neľutujete obetovať viac peňazí?
Dobré jedlo a víno sú pre mňa jasná voľba. Nie som typ, ktorý sa uspokojí s mastným chlebom a cibuľou, hoci aj ten mám veľmi rád. Považujem sa skôr za gurmána. Rád varím a viem si vychutnať delikatesy. Veľa cestujem, a to mi umožňuje ochutnávať špeciality svetovej kuchyne.
Ako by ste opísali šťastie?
To nie je jednoduchá otázka. Pre mňa znamená šťastie, keď sa môžem tešiť z každodenných maličkostí s mojou krásnou rodinou. A keď ich vidím zdravých, to ma robí najšťastnejším.
Tomáš Szmrecsányi
foto Jozef Barinka