Mad Max – Zbesilá cesta

Ako by vyzeral svet po obrovskej katastrofe? Dokázalo by ľudstvo zachovať súčasnú podobu civilizácie? Vybudovali by ľudia po apokalypse novú spravodlivú spoločnosť, alebo by sa vytvorili skupinky, ktoré by medzi sebou neľútostne bojovali o zvyšky zdrojov nevyhnutných na prežitie?

 

FURY ROAD

 

V jednom sa všetci zhodujú: v období krátko po apokalyptickej katastrofe by ľudí čakal krvilačný zápas o prežitie, lebo by v nich prevládlo presvedčenie, že šancu na prežitie majú iba silnejší. Ba mnohí „vizionári“ upozorňujú, že v kritických situáciách sa „slabší“ dokonca môžu stať aj obeťami postapokalyptických kanibalov. Tak či tak – kto by prežil, čelil by neskutočnej agresivite, a to aj zo strany jedincov, ktorých dnes považujeme, za najmierumilovnejšie bytosti. Do drsného sveta, v ktorom vládne pravidlo, že „silnejší berie všetko a slabší je odsúdený na zánik“, nás už po štvrtýkrát zavedie kultový filmár George Miller, duchovný otec legendárnej filmovej série Mad Max a zakladateľ postapokalyptického žánru v kinematografii.

 

story 3Strach z apokalypsy

George Miller svoju kultovú trojdielnu sériu Mad Max nezačal vôbec „postapokalypticky“. Naopak, prvú časť (1979) natočil v duchu westernu a obsahovala klasické westernové motívy – ľudia žijúci mimo spoločnosti, akt pomsty, zápas jednotlivca (obhajujúceho právo a spravodlivosť) proti skupine ľudí, pre ktorých morálka nič neznamená. Samozrejme, hlavný hrdina Max Rockatansky (v podaní fenomenálneho Mela Gibsona) na konci príbehu dosiahne svoje – pomstí sa vrahom, čo mu zabili manželku i dieťa a vydá sa na cestu do neznáma, aby našiel pokoj v duši. Snímka napriek obmedzenému rozpočtu dosiahla obrovský úspech, a tak bolo len otázkou času, kedy príde jej pokračovanie. Istú dobu Millera zamestnávala otázka, do akého sveta svojho hrdinu vyšle. Napokon sa rozhodol pre postapokalyptickú éru, ktorá bola v tom čase pomerne „populárna“. Práve vrcholila studená vojna medzi USA a Sovietskym zväzom. Ľudstvo malo oprávnené obavy z vypuknutia tretej svetovej vojny, v ktorej by už nedominovali klasické zbrane, ale atómové bomby. A tak sa v roku 1981 objavila v kinách druhá časť Mad Max a o štyri roky neskôr aj tretia časť. Obe časti sa odohrávali vo svete zničenom atómovou vojnou. Austrálske diaľnice a púštne oblasti ovládli zločinecké gangy, ktoré pre kvapku nafty terorizovali a likvidovali každého, kto sa im postavil do cesty. Pravda, až do momentu, kým sa na scéne neobjavil Šialený Max, osamelý jazdec s vlastnou morálkou a vlastnými pravidlami, čo sa nebál a keď bolo treba, bez váhania sa postavil na stranu „normálnych ľudí“.

FURY ROAD

Keď po roku 1989 skončila studená vojna, už málokto očakával, že by Miller prišiel s ďalším postapokalyptickým filmom. A dlho skutočne na to nebol dôvod. Lenže svet sa opäť začal meniť k horšiemu a znova sa objavili aktuálne hrozby: vojna proti globálnemu islamskému terorizmu, možnosť, že by sa totalitné režimy či teroristi dostali k jadrovým zbraniam, celosvetová ekonomická kríza, intenzívne znečisťovanie a ničenie prírody, úbytok prírodných zdrojov, prírodné katastrofy vyvolané globálnym otepľovaním… Opäť sa v nás prebudil strach z možnej apokalypsy. A úmerne tomu v posledných rokoch narástol aj počet snímok s postapokalyptickou témou. K ich autorom sa pridal aj Miller, keď sa rozhodol konečne zrealizovať už niekoľko rokov plánované štvrté pokračovanie Mad Maxa.

 

Návrat Maxa

Vo štvrtom pokračovaní snímky Mad Max: Zbesilá cesta sa autor vracia do života cestného bojovníka Maxa Rockatanskeho. Ten, prenasledovaný pohnutou minulosťou, verí, že jediný spôsob, ako prežiť, je vydať sa na osamelú púť. V apokalypsou zničenej Austrálii však narazí na ozbrojenú skupinu v obrnenom voze, na ktorej čele stojí nebojácna holohlavá Furiosa (Charlize Theron). Citadelu, odkiaľ utekajú, terorizuje šialený Immortant Joe (Hugh Keays-Byrne), ktorému ktosi ukradol niečo nenahraditeľné. Že by to bol práve jeho hárem? Nuž, uvidíte. Rozzúrený vojenský vodca zvolá všetky svoje gangy a vo vysokooktánovej cestnej vojne nemilosrdne prenasleduje utekajúcich rebelov, aby im ukázal, kto je skutočným pánom púšte. No ešte netuší, kto sa mu zapletie do cesty… Ako fascinujúca naháňačka skončí, neprezradíme, vari len toľko, že Maxa už nehrá Mel Gibson, ale Tom Hardy. Maxovi skalní fanúšikovia však nebudú sklamaní, lebo filmovú rolu zvládol na absolútnu „jednotku s hviezdičkou“.

 

FURY ROADPríliš dlhé čakanie

Prečo Miller na štvorku Šialeného Maxa čakal neuveriteľných tridsať rokov? Nuž, po tretej časti (1985) síce plánoval natočiť štvrtú, no z finančných dôvodov projekt pozastavili. V roku 2003 oznámil, že scenár k novému filmu je už v počiatočných fázach prípravy. Dokonca bol známy už aj rozpočet: sto miliónov dolár. A hlavnú rolu mal opäť vziať na seba Mel Gibson. Natáčanie malo začať v máji 2003 v Austrálii, no producenti sa napokon rozhodli presunúť sa do Namíbie. Kvôli tamojšej nestabilnej politickej situácii a Gibsonovej dlhodobej pracovnej vyťaženosti sa však všetko odložilo na ďalší rok. A medzitým vypukla vojna v Iraku. Producenti zrejme usúdili, že natáčať postapokalyptický film by mohol byť „politicky citlivý krok“, a preto opäť všetko na istý čas stopli. Keď v novembri 2006 Miller už nechcel ďalej čakať, vyhlásil, že tak či tak natočí snímku, pričom potvrdil, že sa už pracuje na novom scenári. Komplikácie však neustávali – Gibson ohlásil, že už nemá záujem o účasť v projekte. A tak sa hľadala vhodná alternatíva na post hlavného hrdinu. Trvalo to tri roky, kým režisér v roku 2011 ohlásil začiatok nakrúcania. Dvojicu hlavných hrdinov mali stvárniť Hardy a Theron. A keď sa už chcel filmový štáb vybrať do Austrálie, prudké dažde premenili púšť v Broken Hill (tu sa natáčala aj „dvojka“) na sviežu zelenú krajinu. Nevyspytateľná príroda posunula výrobu filmu až na december 2012. Pre istotu si však filmári za miesto nakrúcania vybrali Namíbiu. Našťastie, filmárov už nič neprekvapilo a v pokoji nakrútili film za 150 miliónov dolárov. Ten sa do kín dostáva práve v týchto dňoch.

 

Tomáš Szmrecsanyi

foto Continental film

 

Celý článok si prečítate v májovom čísle GOLDMAN (2015)