Kanye West
Najúspešnejší umelec 21. storočia
Má len 36, no na hudobnej scéne už pôsobí takmer dvadsať rokov. Kanye Omari West ako americký spevák, raper, producent, dizajnér, módny návrhár, celebrita, snúbenec Kim Kardashian a tiež jeden z najvplyvnejších černochov po Barackovi Obamovi riadi dnešný svet umenia a všetko, čoho sa chytí, premení na zlato.
Hoci sa narodil v Atlante (štát Georgia), považujú ho za najúspešnejšieho interpreta z Chicaga. Sem sa totiž ako trojročný sťahoval aj s matkou Dondou C. (Williams) West. Na rozdiel od susedov sa nemal až tak zle. Pochádzal totiž zo strednej vrstvy, jeho matka pôsobila ako profesorka anglického jazyka na Univerzite Clark Atlanta a neskôr na Chicagskej štátnej univerzite. Zrejme aj vďaka tomu sa mohli na isté obdobie presťahovať do čínskeho Nanjingu, kde Donda učila a desaťročný Kanye navštevoval základnú školu. Tu medzi ostatných študentov bez problémov zapadol, rýchlo si osvojil jazyk (ktorý dnes už takmer úplne zabudol) a mal aj celkom slušné známky. Jediným temnejším momentom bol rozvod rodičov, po ktorom prežil svoje detstvo väčšinou len po boku matky. Na otca však nezanevrel a v roku 2006 mu dokonca pomohol založiť vlastnú kaviareň. Prvé náznaky umeleckého cítenia začal prejavovať už keď mal päť rokov a napísal prvé básne. V tom období sa svetom pomaly začal rozširovať rap a samotné Chicago bolo jedným z jeho rodísk. Pri zrode celej kultúry hip-hopu stál Kanye vlastne od začiatku. V siedmej triede dokonca predal miestnym interpretom prvé hudobné kompozície.
25 dolárov
Keď mal trinásť, napísal prvý rap song Green Eggs and Ham a prehováral matku, aby mu zaplatila 25 dolárov za hodinu v nahrávacom štúdiu. Samotná Donda síce z toho všetkého veľmi nadšená nebola, no syna naplno podporovala, čo sa jej onedlho aj vyplatilo. Pri návštevách nahrávacieho štúdia sa dal totiž dokopy s producentom No I.D., známym ako krstný otec chicagského rapu. Ktovie, ako by sa vyvíjal jeho osud, keby sa títo dvaja nestretli. No I.D. sa na dlhú dobu stal jeho hlavným mentorom a zaučil ho aj do samplovania, ktoré sa neskôr stalo jeho najtypickejším znakom. Kanye dostal možnosť nahrávať v štúdiu a možno zarobiť aj nejaký ten dolár. Postupne sa dostával do kategórie producentov, čo pôvodne nechcel. Od začiatku totiž chcel preraziť ako raper, no jeho lyrické nadanie nepatrilo medzi najlepšie. Taktiež proti nemu hrala i skutočnosť, že mal bezproblémové detstvo a na rozdiel od ostatných raperov nemohol rapovať o ťažkom živote na dne spoločnosti, o drogách, prestrelkách a podobných témach, ktoré tvorili základ vtedajšej hudby. Po úspešnom ukončení strednej školy začal študovať na Chicagskej štátnej univerzite, no štúdium prerušil a naplno sa oddal hudbe. Svojím rozhodnutím matku nepotešil, no tá časom prišla na to, že ani toto nebol krok vedľa.
Osudová nehoda
Najväčší a možno najdôležitejší moment v jeho kariére priniesla spolupráca s labelom Roc-A-Fella Records. V roku 2000 sa stal jeho dvorným producentom a ako jednu z prvých úloh dostal prácu na albume The Blueprint pre Jay Z-ho, ktorý sa zaraďuje medzi najlepšie hip-hopové diela všetkých čias, čo mnohí pripisujú práve Kanyeho produkcii. Aj napriek veľkému úspechu však Kanye nechcel zapadnúť do kategórie producentov a túžil sa stať raperom. Po niekoľkých odmietnutiach od hlavných vydavateľstiev sa nad ním zľutoval samotný label Roc-A-Fella a ponúkol mu kontrakt. Vtedy však jeho cestu za slávou skrížila autonehoda. V noci 23. októbra 2002 na ceste z nahrávacieho štúdia zaspal za volantom a spôsobil nehodu. Z auta sa našťastie dostal živý, no kvôli zlomenine sánky musel podstúpiť vážnu operáciu aj s následným zdrôtovaním čeľuste. Možno práve úraz ho nakopol, aby aj cez zdrôtované ústa narapoval song Through The Wire, v ktorom okrem opisu osobných strastí z tej doby ďakuje bohu, že mal počas nehody zapnutý bezpečnostný pás. Song sa oficiálne dostal von ako súčasť mixtapu Get Well Soon… a predznamenal jeho prvý sólový album.
College Dropout
Počas rekonvalescencie mal Kanye čas na rozmýšľanie nad novým albumom, a tak College Dropout skompletizoval v krátkom čase. Keďže sa na verejnosť dostal pár mesiacov pred oficiálnym vydaním, reagoval na tento fakt významnými úpravami, doplnením nových veršov, vylepšením použitých nástrojov a vo februári 2004 vyšiel takmer celkom iný album. Through the Wire sa medzičasom stal obrovským hitom a dosiahol na 15. priečku v rebríčku Billboard 100. Úspech zaznamenala aj pesnička Slow Jamz, na ktorej počuť aj Twista a Jamie Foxx a stala sa prvým number one hitom, na ktorom spolu vystúpila trojica interpretov. Na albume Kanye prezentoval nezávislosť od názorov iných a samostatnosť v rozhodovaní, čo vystihovalo aj hlavné motto celého jeho života. Zrejme aj vďaka tomu sa dočkal úspechu vo všetkých rozmeroch. Album označovaný ako najlepší debut roka a najlepší hip-hopový album roka sa stal trojnásobne platinový a Kanyemu zabezpečil 10 nominácií Grammy – z nich dve premenil na víťazstvo („album roka“ a „najlepší rapový album“).
Late Registration
Po úspechoch s Dropoutom investoval zarobené peniaze (cca 2 milióny dolárov) do tvorby nového projektu. Na rozdiel od predchádzajúceho albumu chcel hlbšie prepracovať samotnú hudbu, a tak si na projekt Late Registration objednal živý orchester. K tomuto kroku ho motivoval najmä album Roseland NYC Live od britského tria Portishead, nahraný s newyorskou filharmóniou (1998). S podobnou hudbou však v praxi nemal takmer žiadne skúsenosti, a preto mu bol veľkou pomocou skladateľ Jon Brion. Nebál sa pustiť ani do klasiky v podobe Bondovky – Diamonds Are Forever (1971). Z nej si požičal podklad pre song Diamonds from Sierra Leone, ktorý pôvodne naspievala Shirley Bassey. Táto pesnička mu vyniesla Grammy za najlepší rapový song roku 2006. Aj napriek postupnému úpadku predaja CD nosičov sa koncom roku 2005 predalo vyše 2,3 miliónov kusov. Vďaka úspechom sa však začali ohlasovať aj prvé známky negatívnych účinkov slávy. Počas benefičného koncertu obetiam hurikánu Katrina (odvysielaný v septembri 2005 na kanáli NBC) sa rozhodol vyliať si pred divákmi srdce a mimo pripraveného scenára vyhlásil, že sa George Bush vôbec nestará o čiernych ľudí v USA. Jeho príhovor vyvolal zmiešané pocity a samotný prezident označil túto situáciu za jeden z najodpornejších momentov celého jeho úradovania… A kontroverzie pokračovali ďalej, napríklad keď sa Kanye na titulke časopisu Rolling Stone objavil v úlohe Ježiša Krista s tŕňovou korunou…
Graduation
Ďalší z prelomových momentov jeho kariéry prišiel, keď sa zúčastnil turné kapely U2, Vertigo. Pri nich sa naučil využívať hudobné prvky rockových kapiel ako Rolling Stones či Led Zeppelin a svoje lyrické schopnosti zdokonalil pri počúvaní Boba Dylana a Johnnyho Casha. Plný nových poznatkov si tak s pripravovaným albumom Graduation vytýčil obrovský cieľ: prekonať vtedajšieho kráľa hip-hopu, 50 Cent-a, ktorý plánoval v roku 2007 vydať album Curtis. Ten v predajnosti Kanye bez problémov prekonal. V rape totiž došlo k veľkým zmenám. Zo žánru, dovtedy určenom len drsným pouličným gangsterom, sa stala masová záležitosť a jasným dôkaz o tom podával aj Kanyeho song Stronger. Ten sa so samplom od Daft Punk dostal na vrcholy rebríčkov a použitím elektronickej hudby spolu s jednoduchým motivačným textom (nevymedzeným len pre určitú skupinku fanatikov) sa z rapu zrazu stala multižánrová pôda. Okrem hudobných zmien priniesol Graduation veľký pokrok aj v iných smeroch, keď vydláždil cestu pre novú vlnu interpretov: Kid Cudi, Lupe Fiasco, Wale, Drake a ďalší… ktorí sa v rape mohli presadiť už aj bez ťažkého detstva či života v kontakte so zbraňami a drogami.
Kvôli neveľmi častej kombinácii žánrov zaujal aj song Homecoming s prizvaným Chrisom Martinom z Coldplay. Samotnú pesničku nahral West pôvodne pod názvom Home a v trochu inom znení s Johnom Legendom – ešte pred College Dropoutom – avšak na album sa vtedy nedostala. Zaujímavou osobnosťou, ktorá sa podieľala na albume Graduation, je Japonec Takashi Murakami. Vytvoril jeho cover a svojou spoluprácou v módnej oblasti so značkami ako Marc Jacobs či Louis Vuitton výrazne ovplyvnil Kanyeho po stránke obliekania a celkového prepojenia s módou.
808s & Heartbreak
A potom prišla smrť matky a rozchod s dlhoročnou priateľkou. Westa tieto udalosti zdrvili natoľko, že už nedokázal rapovať. No pripravil pre celý svet iné veľké prekvapenie. Album 808s & Heartbreak celý nahral cez hlasový modulátor Auto-Tune, ktorý mu ako-tak pomohol skryť jeho smútok. Elektronicky upravený hlas v spojení s hudbou bicieho automatu Roland TR-808 (album po ňom dostal názov). Single ako Love Lockdown alebo Heartless zaznamenali okamžite obrovský úspech, kompozíciou albumu a použitými technikami predbehol Kanye dobu o niekoľko rokov (na používaní Auto-Tune si svoju kariéru následne založilo množstvo interpretov, keď im pomohol skryť aj veľké hlasové nedostatky). V období vydania albumu si naplánoval veľké turné Glow in the Dark Tour, na ktorom ho sprevádzala aj Rihanna, Lupe Fiasco i zoskupenie N.E.R.D. na čele s Pharrellom Williamsom a ktoré s celkovým počtom 61 koncertov (a ziskom vyše 30 miliónov dolárov) okrem Ameriky neobišlo ani Európu, Áziu, Nový Zéland či Austráliu.
Móda vs. Hudba
Kanye vyrastal v období, kedy luxusné oblečenie bolo povinnou súčasťou kariéry každého rapera, a tak už od začiatku plánoval preraziť aj v módnom priemysle. V období College Dropout preferoval značku Ralph Lauren a ich polokošele. Následne si obľúbil Louis Vuitton, podľa ktorej mu na jednu dobu prischla prezývka Louis Vuitton Don. S každým ďalším albumom priniesol do módy niečo nové. Po Late Registration začal preferovať obleky a presadil trend nosenia slnečných okuliarov aj v noci, následne ho uchvátil streetwear a značky ako LRG, Crooks & Castles, A Bathing Ape, alebo Billionaire Boys Club. Po vydaní Graduation zasa všetci chceli nosiť takzvané Shutter Shades. Po 808s & Heartbreak fanúšikovia už predsa len zaznamenali menšie ustálenie.
Prvé kroky k vytvoreniu vlastnej značky spravil v roku 2004. V klipe ku pesničke New Workout Plan a reklame pre Boost Mobile mal na sebe polokošele s malým logom „Dropout Bear“, ktoré mali byť prvým produktom jeho novej značky Pastelle Clothing. Tá sa následne dostala aj do niekoľkých textov jeho pesničiek (Stronger). Ohlásená značka sa však ani za štyri roky nedostala do predaja.
Svoju prvú kolekciu DW Kanye West s dámskym oblečením predstavil až na parížskom Fashion Weeku roku 2011 a zo strany návrhárov sa dočkala pozitívnych ohlasov. No médiá ju prijali celkom opačne. Aj preto na štýle svojich kúskov markantne zapracoval a v júni 2012 opäť na parížskom Fashion Weeku predstavil pokračovanie kolekcie. To sa dočkalo už len pozitívnych reakcií. Začiatkom minulého roka sa spojil s francúzskym džínsovým magnátom, značkou A.P.C. a svetu priniesol mini kolekciu, ktorej motto znelo: „v jednoduchosti je krása“. Do predaja sa dostali zväčša jednofarebné džínsy a tričká s takmer žiadnymi vzormi…
Nike Air Yeezy
S teniskami Nike Air Yeezy spravil West azda najvýznamnejší zápis do histórie. Prvý pár odhalil verejnosti počas vystúpenia na Grammy 2009. Tenisky, ktoré kompletne navrhol sám, perfektne odrážali výraz vtedajšej doby s high-top siluetou, farebnou kombináciou, podrážkou, ktorá svieti v tme a, samozrejme, aj faktom, že ich vytvoril najvýznamnejší interpret posledných rokov. Dostali názov podľa prezývky, ktorú mu vymyslel Jay-Z ešte v roku 2003 a po prvýkrát sme ju mohli počuť na tracku Lucifer z albumu The Black, ktorý pomáhal produkovať (Jay-Z: „Kanyeezy, ty si génius. Znova si to dokázal.“) Od tej doby si príponu „eezy“ k menu pridalo množstvo interpretov (Lil Wayne – Weezy, Chris Brown – Breezy, Drake – Drizzy či Majk Spirit – Speezy).
Keď ako-tak opadol ošiaľ z Nike Air Yeezy, značka Louis Vuitton sa rozhodla, že s Westom vytvorí jedinečnú kolekciu tenisiek z najkvalitnejších materiálov. Bolo jasné, že ich cena bude astronomická a ošiaľ okolo celej spolupráce bude ešte väčší ako u Nike. A zúfalstvo fanúšikov ešte vzrástlo, keď sa na internete objavili prvé fotky. Tie odhalili nádhernú siluetu s vynikajúcim spracovaním a okrem množstva drobných detailov mal každý model z trojice aj vlastnú históriu: Kanye ich navrhol podľa troch svojich najlepších kamarátov (módny poradca Don C, dvorný kaderník Ibn Jasper, anglický producent Mr Hudson). Každý z modelov sa stal ikonou a vlastniť ich bolo výhradou hŕstky bohatých šťastlivcov, keďže priemerná cena jedného páru sa pohybovala okolo 1.000 dolárov.
Od prvého vydania Nike Air Yeezy uplynuli tri roky a internetom sa začali šíriť špekulácie o ďalšej verzii tenisiek. Vtedy sa Kanye stal súčasťou akčnej mini snímky, Black Mamba pre divíziu Nike Basketball – ako súčasť reklamy na nové tenisky basketbalistu Kobeho Bryanta. Kanye po boku Kobeho bol veľkou senzáciou, no ešte viac pozornosti prilákala jeho obuv – všetci tušili, že ide o nové Yeezy. O pár dní sa objavili aj prvé oficiálne fotky Nike Air Yeezy 2 v dizajne Black/Solar Red a na udeľovaní Video Music Awards Kanye odhalil dizajn Platinum/Wolf Grey. Do predaja sa obe verzie dostali v júni 2012 s cenovkou 245 USD. O tenisky bol taký záujem, že kvôli férovosti obchody pre zákazníkov organizovali lotérie o miestenku na kúpu páru… Okamžite po ich vydaní cena na eBay vystúpila na hranicu 4.000 dolárov. Prvý rekord však trhli ešte predtým. Do aukcie sa totiž jeden pár dostal niekoľko dní pred oficiálnym vydaním a za možnosť vlastniť takúto exkluzivitu ponúkol niektorý z prihadzujúcich vyše 90.000 dolárov.
Nike si zrejme neuvedomoval, akým veľkým tromfom disponuje a Kanyemu „dovolil“ len jeden model tenisiek na tri roky. A tak sa koncom roka 2013 rozhodol prejsť pod vlajku adidas. Tu dostal možnosť tvoriť bez obmedzenia a za kolekcie aj podiely, o ktorých s ním v Nike nechceli ani rozprávať.
MBDTF
Po dlhšej prestávke a množstve módnych projektov sa Westovi opäť zacnelo po hudbe a v roku 2009 počas pobytu na Havaji začal s nahrávaním albumu MBDTF (My Beautiful Dark Twisted Fantasy). Na Havaj sa vybral najmä kvôli oddychu, lebo permanentná vyťaženosť si aj u neho vyžiadala svoju daň… Jeho prepracovanosť dosiahla vrchol, keď na udeľovaní MTV Vide Music Awards 2009 šokoval „nezabudnuteľným výstupom“ – v kategórii „najlepší ženský klip“ vtedy súperili Taylor Swift (You Belong with Me) a Beyoncé (Single Ladies). Ocenenie získala Taylor Swift a rozhorčený West, nespokojný s verdiktom poroty, vyšiel z publika (sedel vedľa páru Beyoncé a Jay-Z) a priamo na pódiu počas Taylorinho ďakovného príhovoru zahlásil: „Hej, Taylor, som za teba naozaj šťastný a nechám ťa dohovoriť, ale Beyoncé mala jeden z najlepších videoklipov všetkých čias. Jeden z najlepších klipov!“ Pre Taylor, ktorá práve získala svoje prvé ocenenie, to bol obrovský šok a v zákulisí sa craj nevyhla poriadnemu plaču. Medzitým však Beyoncé vyhrala „klip roka“ a počas svojho príhovoru na pódium zavolala Taylor, objala ju a nechala dokončiť jej príhovor, ktorý kvôli Kanyemu musela prerušiť. Ten si však za svojím činom stál a prvé ospravedlnenie podal na svoj blog až po vlne nelichotivých tweetov a komentárov od mnohých celebrít. Ospravedlnenie potom po pár dňoch vymazal, no keď sa k záležitosti vyjadril aj Barack Obama, Kanye pridal opäť niekoľko riadkov s ospravedlnením. Incident sa zaradil k legendárnym momentom MTV a od tej doby sa dočkal množstva paródií…
Všetky nepríjemnosti chcel na Havaji hodiť za hlavu a s novým albumom chcel dokázať, že je stále najlepším vo svojom obore. Celý koncept postavil na témach „emocionálne vypätie“, „život celebrít“, „rasová diskriminácia“, „drogy a alkohol“, ktoré v spojení štýlov z predchádzajúcich albumov sa stali skutočným umeleckým dielom. Ako zvyčajne, ku tvorbe si prizval mnoho hostí a počet spolupracujúcich na MBDTF akoby nemal konca. Nájdeme tu mená: RZA, Raekwon, Jay-Z, Eminem, Lil Wayne, Rick Ross, Fergie, Rihanna, Beyoncé, Ryan Leslie, Seal i Elton John, čo sa napokon odrazilo na vysokej kvalite a v recenziách album len zriedkavo dosiahol iné hodnotenie, než plný počet bodov. Po komerčnej stránke uspel vďaka hitu All of the Lights s Rihannou, fanúšikovia sa nadchýnali songom Power s minimalistickým klipom a po umeleckej stránke sa vrcholom stal song Runaway.
Watch The Throne
V roku 2011 všetko, čoho sa chytil, premenil na zlato. Svoju kariéru sa rozhodol posunúť o ďalší krok spoluprácou s Jay-Z. Ako väčšina podobných projektov, aj WTT bolo ohlásené pôvodne len ako EP s piatimi skladbami, no keďže sa dvojica rozhodla nahrávať po rôznych miestach sveta (Anglicko, Havaj, Austrália, Francúzsko) aj počas rôznych koncertov a turné, o dostatok pesničiek nemali núdzu. Už od začiatku išlo o projekt medzi Westom a Jay-Z, a tak sa veľa hostí na albume neplánovalo. Najzaujímavejší hosť Otis Reding síce zomrel ešte v roku 1967, no svojou piesňou Try a Little Tenderness ponúkol sample na song Otis, ktorý sa dočkal aj legendárneho klipu. V ňom obaja speváci rozbíjajú a následne upravujú Maybach 57, ktorý sa o pár mesiacov neskôr predal na aukcii.
Album WTT priniesol spoluprácu dvoch najväčších mien súčasného hip-hopu, no do histórie sa zapísal aj v iných smeroch. Taktikou s internetovým predpredajom o pár dní skôr, ako oficiálny predaj v obchodoch, sa vyhli tomu, aby sa album dostal na internet pred oficiálnym dátumom a pre prvých dvoch ľudí, ktorí si predobjednali WTT online, ponúkli možnosť zúčastniť sa zasadania pre reportérov a žurnalistov, na ktorom sa počúval celý album pred vydaním.
Yeezus
Ak chcel Kanye niekedy načerpať inšpiráciu pre novú tvorbu, vždy mu pomohlo umenie. Pre tieto prípady mal kúpený loft v Paríži, kde sa diala väčšina jeho nahrávaní aj napriek pravidelným sťažnostiam od susedov, ktorých svojou hudbou „otravoval“ do neskorej noci. Na pesničkách počuť len minimálne basy, ktoré by inak v podmienkach otvoreného loftu nedokázal nahrať. To všetko však presne zapadalo do celkovej koncepcie – jej prioritou bol minimalizmus. Nahrávalo sa len pár mesiacov, no on si už bol svojím dielom natoľko istý, že cez Twitter ohlásil jednoduchú správu „Jún osemnásť“ a všetci pochopili, že ide o dátum vydania albumu. O dva týždne neskôr mohli prvú skladbu New Slaves ľudia vidieť a počuť po prvýkrát na 66 miestach po celom svete – vďaka videoprojekciám na rôznych budovách. Okrem textu o otroctve, materializme, segregácii a rasizme zaujala najmä druhá časť pesničky, postavená na podklade hitu Gyöngyhajú lány legendárnej maďarskej kapely Omega, cez ktorý Kanye vypustil niekoľko vokálov. Akým spôsobom sa dostal k maďarskej tvorbe síce nie je známe, no celkový pocit z pesničky je neopísateľný a samotný prechod na časť od Omegy patrí k najepickejším momentom v hudbe minulého roku.
Kvalitu albumu Yeezus potvrdil Kanye hneď na druhý deň v šou Saturday Night Live, kde vystúpil s New Slaves a tiež so songom Black Skinhead. Album sa úplne odlišoval od Kanyeho predošlej tvorby a celkovo aj od konkurencie, no prekvapenie sa nekonalo ani pri uverejnení coveru albumu. Ten totiž v podstate neexistuje, keďže si Kanye zvolil len priehľadný plastový obal s kusom červenej lepiacej pásky na boku a produkciami vypísanými na zadnej strane bielym písmom. Celý album sa obišiel aj bez promotion či reklám, keďže podľa slov autora mal prinášať len čistú hudbu. Samotný album niektorí hodnotili ako vrchol hudby, iní boli sklamaní, že sa hudobník vybral inou cestou. Napriek tomu sa s Yeezusom dočkal dvoch nominácií Grammy a získal aj platinovú platňu za predaje v januári 2014. Navyše, vo februári vyšiel trailer k filmu, dokumentujúcemu Yeezus turné a v marci sa do predaja dostala kniha The Cultural Impact of Kanye West.
Rap ako žáner
* Jeho korene by sme našli už v hudbe rôznych afrických kmeňov, no prvé reálne črty začal naberať v 20. storočí – formáciou zo štýlov ako funk, disko, soul a blues.
* Skladba The Message od zoskupenia Grandmaster Flash and the Furious Five z roku 1982 sa svojím textom o politickej situácii, živote na okraji spoločnosti a drogách a tiež song Rapper’s Delight od The Sugarhill Gang sa považujú za najvýznamnejšie v celkovom smerovaní rapu.
* Samotný rap má mnoho subžánrov. K najvýznamnejším patrí gangsta rap, ktorý vznikol období 80. rokov v USA najmä vďaka zoskupeniu N.W.A. a ich nahrávke Straight Outta Compton.
* Prepojenie s rôznymi gangmi tvorilo základ rapovej hudby a každý z interpretov žil na okraji spoločnosti. Mnohí na to doplatili životom. Medzi najväčšie mená umelcov, ktorí položili svoj život za rap, patria Eazy-E (1995), Tupac Shakur (1996) a The Notorious B.I.G. (1997).
* Samplovanie (alebo po našom „vzorkovanie“) je hudobná technika, mnohými označovaná ako vykrádanie diel iných umelcov. Pri samplovaní si totiž pomocou nástroja alebo programu interpret požičia zvuk alebo časť pesničky od iného umelca a následnými úpravami z nej spraví podklad pre svoj song.
Zaujímavosti
* V roku 2009 si Kanye takmer zmenil meno na Martin Louis The King Jr. – ako spojenie mena Martin Luther King Jr a Kanyeho prezývky Louis Vuitton Don.
* Záver songu Blame Game z albumu MBDTF patrí epickému monológu Chrisa Rocka v úlohe partnera dievčaťa, ktoré predtým chodilo s Kanyem a získalo pri ňom množstvo skúseností. Fráza „Yeezy taught me / Yeezy ma naučil“ sa stala kultovou.
* Pod názvom Cruel Summer okrem albumu vyšiel aj film, ktorý mal premiéru na filmovom festivale v Cannes. Doteraz ho videlo len zopár šťastlivcov, no údajne ide o snímku s úžasným prepojením hudby a umenia, ktoré sa premietalo na siedmich plátnach zároveň.
Kanye a Kim
Kim Kardashian po nevydarenom vzťahu s hráčom NBA, Krisom Humphriesom (manželstvo trvalo 72 dní), našla šťastie v náručí Kanyeho Westa. Keď sa dvojici v lete 2013 narodila dcérka, dali jej príznačné meno North West. To už pomaly prichádzal čas, aby Kanye svoju lásku požiadal o ruku. V novembri 2013 ju teda vzal na baseballový štadión v San Franciscu a tam vo veľkom štýle s 15-karátovým klenotom pokľakol a žiadal „vezmi si ma“ za zvuku 50-členného orchestru, ktorý hral song od Lany Del Rey – Young and Beautiful, nasledovaný vlastnou skladbou Knock You Down. Celý akt zakončil ohňostroj. Svadba sa konala v máji 2014 v talianskej Florencii.
Peter Hlavička
foto SITA, archív