Jonas Jonasson – K humoru cez depresie

Muž, ktorý má dnes vlastný vrtuľník a môže si kúpiť, čo chce, si pred pár rokmi prešiel vlastným peklom. Nie pre nedostatok peňazí, ale depresie, ktorých sa nevedel zbaviť. Spôsobilo ich vražedné pracovné tempo a stres. Kto ho v tom období poznal, čakal by od neho hocičo… určite však nie brilantný humor, ktorým si získal srdcia čitateľov po celom svete.

 

 

Jonas Jonasson

 

 

 

Na to, aby predviedol svoje úžasné rozprávačské umenie, si počkal takmer štyridsaťosem rokov. Vybalil to však vo veľkom štýle a z jeho prvotiny, 300-stranovej novely „Storočný starček, ktorý vyskočil z okna a zmizol“, boli (a dodnes sú) unesení čitatelia na všetkých kontinentoch. Pochádza zo Švédska a jeho meno – Jonas Jonasson – sa spája aj s ďalšou úspešnou knihou „Analfabetka, ktorá vedela počítať“. Milovníci kvalitnej literatúry dnes so zatajeným dychom čakajú, čo ďalšie im naservíruje. Hoci Jonassovými knihami by sme nezaplnili ani jednu malú policu v domácej knižnici, smelo ho možno zaradiť ku spisovateľom, ktorých hviezda zasvietila raketovou rýchlosťou a dokázali na nebi žiariť nielen jednu krátku noc. Pokojne si môže potriasť rukou s J. K. Rowlingovou, Stephenom Kingom či Stephenie Meyerovou.

 

man 6

 

 

Mediálny magnát

Avšak pekne po poriadku. Jonas Jonasson, celým menom  Pär-Ola Jonas Jonasson (pôvodne Per Ola Jonasson) sa narodil ako najmladší z troch bratov 6. júla 1961 vo švédskom Växjö (195 km juhovýchodne od Göteborgu, druhého najväčšieho mesta vo Švédsku, mimochodom, práve tu sa v roku 2002 stalo Slovensko majstrom sveta v hokeji po víťazstve 4:3 nad Ruskom). Syn vodiča sanitky a zdravotnej sestry mal k písaniu vždy veľmi blízko. Už počas štúdia švédčiny a španielčiny na univerzite v Göteborgu začal písať pre najväčší švédsky denník Expressen – do jeho sa po štúdiu zaradil naplno. Darilo sa mu a mal našliapnuté stať sa v denníku najvyšším šéfom. No v roku 1994 sa po 15 rokoch rozhodol túto prácu opustiť. „Bolo to po prvýkrát, čo som vyliezol z okna,“ hodnotí toto obdobie. Ako spomína, nevedel presne, čo chce, no cítil, že potrebuje zmenu. Stal sa mediálnym konzultantom a o rok neskôr už bol z neho producent švédskeho televízneho kanálu TV4. Založil aj vlastnú mediálnu spoločnosť OTW, ktorá už o niekoľko rokov zamestnávala viac ako 100 zamestnancov.

Pracovné tempo takmer bez oddychu si vyžiadalo svoju daň v podobe syndrómu vyhorenia. Jedného dňa, keď sa mu nedarilo zohnať na rozhovor športové hviezdy, jeho srdce začalo biť takou rýchlosťou, že cítil, akoby umieral na infarkt. Ten sa našťastie nepotvrdil, no organizmus sa pre neustály stres ocitol na pokraji kolapsu. Netrpela len psychika, ale aj telo. A tak pre veľké bolesti chrbta musel vyhľadať odbornú pomoc. Absolvoval niekoľko operácií, užíval antidepresíva, navštevoval terapie… úľava však aj tak neprichádzala ani po pár mesiacoch, ako mu tvrdili lekári… ale až po niekoľkých rokoch. Keď nevládal prejsť už ani z izby do kuchyne, pochopil, že ak chce prežiť, musí všetko zmeniť od základov. V roku 2005 predal svoju spoločnosť za 10-miliónov libier a presťahoval sa do odľahlej pokojnej provincie Södermanland na juhovýchode Švédska.

„Bola to úľava nebyť zodpovedný za množstvo ľudí. Dalo mi to slobodu,“ zhodnotil po čase. Nápad napísať román nosil v hlave už dlho a vedel, že potrebuje najmä pokoj, aby sa mohol sústrediť. „Predtým som pracoval sedem dní v týždni, minimálne 16 hodín denne,“ spomína v rozhovore pre telegraph.co.uk. To, že občas napísal zopár stránok plánovanej knihy, mu pomáhalo aspoň ako-tak vyrovnávať sa so stresom, no nestačilo to. Do Södermanlandu si vzal so sebou mačku menom Molotov (čitateľom známu z románu o storočnom starčekovi). Dalo by sa povedať, že začal žiť sen – mal dosť peňazí a konečne si mohol robiť, čo chcel, nielen sa 24 hodín denne naháňať.

 

stolety_starik_ktery_vylezl_oknem_a_zmizel_DVD_00428-1.indd

Nórka z internetu

K úplnej spokojnosti mu však stále čosi chýbalo. Láska. Aj keď občas s niekým randil, na prvom mieste vždy stála práca, a tak ani jeden vzťah nevydržal. Riskol to a ako 44-ročný nadviazal cez zoznamku Match.com kontakt so 40-ročnou Nórkou. Prvé rande mali na štokholmskom letisku a druhé u neho doma, kde už zostala. Po dvoch rokoch búrlivého vzťahu sa vo februári 2007 zobrali. Krátko po narodení syna sa však manželstvo dostalo do problémov. Snažili sa ho zachrániť tým, že sa presťahovali do mestečka Ponte Tresa pri švajčiarskom jazere Lugano, kde on svoju nervozitu „ventiloval“ aj písaním.  Nový začiatok sa ale nekonal a po dlhých ťahaniciach prišiel rozvod. Syn, ktorý sa mu stal zmyslom života, zostal v jeho starostlivosti. Ako s odstupom času priznal, tak túžil po láske a rodine, že prehliadal neskutočnú rozdielnosť pováh, záujmov aj životných cieľov seba i manželky, no krátko trvajúce manželstvo ani tak neľutuje. Zostalo mu z neho skvelé dieťa, ktoré napĺňa jeho život tak, ako nič a nikto predtým. Od roku 2010 s ním žije na najväčšom švédskom ostrove Gotland, kde napísal svoj druhý úspešný román Analfabetka…

 

Andrea Zoborová

foto SITA, archív

 

Celý článok si prečítate v júnovom čísle GOLDMAN (2015)