Parketový lev z nesmrteľnej snímky Horúčka sobotňajšej noci. Plné pery s drzým úsmevom, roztomilá brada, divokosť v očiach. Len ťažko si ho predstaviť v roli gangstra s atómovou zbraňou či samopalom v ruke. Nie to ešte ako alkoholika – intelektuála. To už nie je taká romantika. Napriek tomu má v každej polohe neobyčajný šarm a sexepíl.
John Joseph Travolta je skutočný chlap, stačí sa len pozrieť – stoosemdesiat osem centimetrov vysoká mohutná postava, mužná tvár, drsná, no podľa mnohých dám zároveň aj príjemná. V pohľade sa mu miesi šibalstvo, smiech, divokosť i neha. Dobrosrdečný macko, no napriek tomu stále sexi, hovorí nejedna slečna. Od svojej prvej nominácie na Oscara za film Horúčka sobotňajšej noci uplynulo už veľa rokov a množstvo rôznorodých filmov a postáv. Popri menších pokleskoch ukázal John skutočné herecké nadanie.
Gény od rodičov
Každej jednej postave, nech už bola akákoľvek, vdýchol jedinečnosť a najmä vierohodnosť. Za veľa isto vďačí svojej mame, učiteľke herectva. No treba podotknúť, že otcove talianske gény, ktorý bol ako mladý hráčom amerického futbalu, sa na jeho figúre tiež značne podpísali. Narodil sa ako najmladšie zo šiestich detí 18. februára 1954 v New Jersey v meste Engelwood do rodiny z pracujúcej triedy. Otec Salvatore predával pneumatiky. „Veľa sme toho nemali, len umenie. Chodili sme spávať s príbehmi. A vedel som čítať a písať ešte pred nástupom do škôlky,” spomína si na detstvo Travolta. Všetci súrodenci sa v dospelosti nakoniec dostali k umeniu, či už hereckému alebo hudobnému. Mama Helen bola členkou miestnej hereckej skupiny a mladý talent sa k nej pridal už v útlom detstve. Popri tom začal navštevovať aj tanečné kurzy. Po ukončení strednej školy sa s vervou vrhol na herectvo ako profesiu. Najskôr uspel v reklamách a divadelných hrách. Johna to však ťahalo čoraz viac k filmu. V roku 1972 sa dostal konečne pred filmovú kameru. Začal s menšími úlohami v televíznych seriáloch. Filmoví kritici postrehli jeho talent hneď na začiatku. Prvú významnejšiu, hoci malú rolu získal v slávnom trileri Carrie (Carrie, 1976). Vzápätí sa vymrštil medzi hviezdnu elitu, a to vďaka filmu Horúčka sobotňajšej noci (Saturday Night Fever, 1977). Svojím tanečným nadaním, vášňou a citlivosťou, ktoré vo filme predvádza v každom jednom pohybe, sa dostal medzi idoly vtedajšej mládeže. John i samotný film sa v 70. rokoch minulého storočia stali kultovkou. Faninky šaleli, strhávali zo seba podprsenky, hoci iné, aké strhávajú dnes. A zrejme už aj pred inými idolmi. No triky a ošiaľ majú stále rovnaké. Povedali by ste si, že už nie je kam stúpať. A predsa… O rok neskôr sa objavil v podobne ladenej úlohe v muzikály Pomáda (1978) po boku krásnej Olivie Newton-John. A výsledok? Vznikol najziskovejší hollywoodsky muzikál všetkých čias.
Johnova hviezda vyletela vysoko na oblohu, vybuchla, zažiarila, explodovala a… a nič. Možno za to mohol filmový prepadák Moment by moment (1978), ktorý vznikol v tom istom roku ako Pomáda. Lenže bola hotová finančná katastrofa. Napriek ďalšej snímke Mestský kovboj (Urban Cowboy, 1980), v ktorom opäť potvrdil svoje herecké nadanie, začala Johnova kariéra rýchlo upadať. Filmy ako Zostať nažive (Staying Alive, 1983) pod režisérskou taktovkou Sylvestra Staloneho či romantická dráma Dokonalí (Perfect, 1985) s troma nomináciami na Zlatú malinu, ho tlačili stále hlbšie do zabudnutia.
Kokain a twist
Lenže Travolta nie je z tých ľudí, ktorí sa zmieria s nekonečným pádom. Na výslnie ho napokon dostala trilógia rodinných komédií Pozri kto to hovorí (Look Who‘s Talking/1989; Look Who‘s Talking Too/1990; Look Who‘s Talking Now/1993). O čo v týchto bláznivých komédiách ide? V úlohe taxikára sa John zoznámi so slobodnou a tehotnou účtovníčkou, ktorá má tridsaťtri rokov a práve jej praskla voda. Prvý diel, ktorý je z trilógie, samozrejme, najlepší, je plný humoru, romantiky aj úsmevnej drámy. Počas dvanástich mesiacov od uvedenia získala snímka tržbu takmer 150 miliónov dolárov. Partnerkou bola Johnovi sympatická herečka Kirstie Alley, s ktorou sú si dodnes blízki. V pokračovaní rodinnej komédie tvorili už pár a rodina sa rozrástla o ďalšieho potomka. Tretí diel prináša ďalšie milé príhody, v ktorých okrem detí vystupujú už aj psy, sexuchtivá šéfka a žiarlivá manželka, zapadnutá v snehu hlboko v horách. Humorne už posledný diel zaostáva za svojimi predchodcami, ale stále sa pri pozeraní príjemne zabavíte.
V živote herca sa však okrem účinkovania v spomínaných komédiách za približne šestnásť rokov (ak to počítame od nesmrteľnej Pomády) neudialo nič extra. Nič, čo by divákov či kritikov zodvihlo zo stoličiek. Nič, čím by sa charizmatický chlap zapísal do dejín strieborného plátna. V roku 1994 však prišiel veľký zlom. Do rúk sa mu dostal scenár k filmu Pulp Fiction (Pulp Fiction, 1994). Do role obézneho gangstra s ulízanými vlasmi, ktorého zastrelia vlastnou zbraňou v momente, keď si zapráva nohavice vychádzajúc zo záchoda, sa mu sprvu príliš nechcelo. Kultový režisér Quentin Tarantino ho však dokázal presvedčiť. Ako treťotriedny gangster Vincent Vega dostáva napokon za úlohu strážiť krásnu manželku obávaného bossa. Úlohy znudenej krásky sa s ľahkosťou zhostila Uma Turman. Okrem scény, kde jej vrazí striekačku s adrenalínom do srdca na koberci drogového dílera, ktorý jej na hrudník nakreslí bodku červenou fixkou, je preslávené aj ich tanečné vystúpenie s twistom v klube U mazaného králička. Mimochodom, so svojím twistom vyhral aj v reálnom živote ešte ako mladý chlapec. Cit pre hudbu a rytmus má totiž v krvi od detstva. A navyše miloval Beatles a hrával na gitare…
Na vrchole slávy
Pulp Fiction si okamžite získal divákov a samotný Vincent, teda John si odniesol okrem upevnenia znovuzrodenej popularity aj nomináciu na Oscara a Zlatý Glóbus. Na opačnej strane zákona ostáva aj v krimi komédii Chyťte ho! (Get Shorty, 1995), kde si ako gangster Chili Palmer špiní ruky vymáhaním dlhov. Spolu s René Russo, Genom Hackmanom a Dannym DeVitom zabezpečili divákom uvoľnenú komédiu. Príjemná bláznivá oddychovka zase priniesla Travoltovi Zlatý Glóbus. Keďže negatívne postavy sa mu osvedčili, rozhodol sa siahnuť ešte vyššie. V trileri Operácia zlomený šíp (Broken Arrow, 1996) sa zmocňuje dokonca jadrovej zbrane. Protipól mu robí herec Christian Slater, priateľ a kolega z elitnej pilotnej bombardovacej jednotky. Režisér John Woo má na konte však oveľa lepšie diela. Napriek tomu, že Travoltovi vo filme veríte každý krivý pohľad, v skutočnosti je to celé dobráčisko: „V osobnom živote som ako pes, hlavne lojálny. Ale vo filmoch som skôr taký drzý kocúr. Spomeňte si na moje úlohy v Pulp Fiction, Horúčke sobotňajšej noci alebo Pomáde. V skutočnosti som oveľa prítulnejší.“
Hrdina aj filozof
Cez ležérnu komédiu Michael, kde stvárňuje anjela síce s krídlami, no s cigaretou a pivom v rukách, mysteriózny film Fenomén (Phenomenon, 1996), v ktorom sa dostáva do hlbšej polohy na aké býva zvyknutý, sa dopracováva k ďalšiemu dielu režiséra Woo, trileru Tvárou v tvár (Face/Off, 1997). Travolta je pre zmenu tentoraz na strane zákona. Ako agent FBI sa snaží dolapiť nebezpečného psychopatického teroristu, ktorého si zahral Nicolas Cage. Výmena tvárí a celej identity hlavných protagonistov strhujúceho trileru je nosnou myšlienkou filmu, ktorý si získal divákov i kritiku. A to znamená, že John sa drží na vrchole, ba čo viac, nakrúca ročne dva až štyri filmy. K skutočne majstrovským dielam z tohto obdobia patrí vojnová dráma Tenká červená línia (The Thin Red Line, 1998), kde si zahral malú rolu generála. Hlavnými hviezdami snímky so siedmimi nomináciami na Oscara boli Sean Penn, George Cloony či Woody Harrelson. Rok 2004 prináša dva výborné filmy: Posádka 49 (Ladder 49, 2004), v ktorom stojí na čele hasičského zboru. Pod krídla si berie mladého neskúseného nováčika. Tejto dramatickej role sa bravúrne zhostil Joaquin Phoenix. Druhá snímka je chvíľami úsmevná a chvíľami filozofická dráma Pieseň lásky samotárky (A Love Song for Bobby Long, 2004) so Scarlett Johansson v hlavnej ženskej role. Travolta sa tu predstavuje s blond vlasmi, striebristým strniskom a zanedbaným vzhľadom ako bývalý profesor literatúry Bobby Long. Dni trávi popíjaním, fajčením, čítaním a ignorovaním svojich zdravotných problémov. „Spolubojovníka“ mu robí jeho chránenec, nádejný spisovateľ Lawson Pines, ktorého hrá Gabriel Macht. Do života im vtrhne prekrásna a svojská Scarlett alias Pursy a všetkým trom sa prevráti život naruby. Samozrejme, s pozitívnymi dôsledkami pre každého z nich. Komorný, nenápadný film so skutočnou hĺbkou. John vtisol svojej postave neuveriteľné charizma, uveríte mu každé slovo, ale pre milovníkov akčných scén či uletených komédií to veru nie je to pravé.
Skorumpovaný agent
V roku 2005 sa s Umou Thurman stretáva pred kamerou po tretíkrát. V komédií Buď cool (Be Cool, 2005), ktoré je voľným pokračovaním úspešnej snímky Chyťte ho!, si dokonca aj zatancujú. Čo si Travolta veľmi pochvaľuje. O rok neskôr ako vyšetrovateľ Elmer C. Robinson ide po krku zvodnej Salmy Hayek. Tá ako Martha Beck tvorí s Jaredom Letom alias Raymondom Fernndezom vraždiaci pár v dramatickom trileri Zabijaci osamelých sŕdc (Lonely Hearts, 2006). Ďalším filmom zmierňuje krvavosť a drámu. V ležérnej komédií Divé svine (Wild Hogs, 2007) sa spolu s Timom Allenom, Martinoim Lawrenceom a Williamom H. Macym rozhodne zmeniť svoj trochu nudný rodinný život na predmestí. Nasadajú na motorky a vydávajú sa naprieč Amerikou.
V nasledujúcom roku sa nedostal pred kamery, avšak svoj podmanivý hlas prepožičal disneyovskému animovanému filmu s jednou nomináciou na Oscara, Bolt. V roku 2009 sa spolu s Denzelom Washingtonom dostal pod taktovku už zosnulého režiséra Tonyho Scotta. V akčnej dráme Únos metra 123 (The Taking of Pelham 1 2 3, 2009) sa Travolta stáva opäť zloduchom. Po priemernej komédií Starí psi (Old Dogs, 2009) sa s oholenou hlavou a hustou bradou a fúzmi ocitá v kriminálke Horúce pozdravy z Paríža (From Paris with Love, 2010). Ako arogantný, krutý a násilnícky agent FBI má tiež svoje čaro. V roku 2012 prináša na strieborné plátno režisér Oliver Stone skutočnú lahôdku. Popri hviezdnych menách ako Salma Hayek, Benicio Del Toro či Aaron Taylor-Johnson sa objavuje aj John Travolta. Mexický kartel, ktorému šéfuje Salma Hayek verzus marihuanoví králi s blond kočkou Ophéliou. Symbióza života v milostnej a dobre fungujúcej trojke s jointom v puse a hromadou peňazí v rukách rúca práve obávaná kráska Salma. Uchmatne chlapcom jedinú vec, ktorú skutočne milujú, Ophéliu. Travolta si v tomto strhujúcom filme zahral skorumpovaného agenta z protidrogového oddelenia.
Po boku De Nira
Minuloročný triler Sezóna zabíjania (Killing season, 2013) si Travolta skutočne užil. Po tridsiatich siedmych rokoch opäť stál po boku Roberta De Nira, ktorého obdivuje odkedy ho po prvýkrát videl. Pred kamerou sa stretli vo filme New York, New York. „On nastavil nový trend v herectve, kedy sa celkom stotožníte s postavou, naučíte sa kvôli tomu hrať na saxofón či absolvujete dril boxerského tréningu. Aj ja som na svoju rolu musel deväť mesiacov tvrdo trénovať,“ vysvetľuje Travolta. V napínavom trileri sa opäť po rokoch stretnú vojnoví veteráni – De Niro ako Američan Benjamin Ford a Travolta ako bývalý srbský vojak Emil Kovac. Predvádzajú súboj muža proti mužovi, vyrovnávajú staré účty, otvárajú staré rany. A čo prinesie budúcnosť? Tri nové Travoltove filmy sa objavia na plátne už čoskoro. John má za sebou slušnú kariéru, skutočné filmové lahôdky i občasné prepadáky. Napriek mnohým akčným a dramatickým snímkam však celú kariéru naštartoval tancom. A na to nezabúda: „V New Yorku musíte vedieť najmä tancovať a spievať, pokiaľ chcete dostávať zaujímavé postavy. Tanec je súčasťou mojej duše. Keď tancujem, som šťastný.“
Johnovi synovia
Až donedávna by sa dalo povedať, že John je šťastný aj keď netancuje. Je šťastný, pretože žije prekrásny život v kruhu rodiny, stále je aktívnym hercom a má svoje koníčky, na ktoré si napriek nabitému programu nájde vždy čas. No krutý zlom nastal v roku 2009, keď mu zahynul šestnásťročný syn Jett. Svoj vysnený film John už nenatočí. O čom mal byť? „Film podľa vlastnej knihy. O chlapcovi, ktorý cestuje Amerikou v dobe prechodu vrtuľových lietadiel na prúdové. Toho by stvárnil môj syn a ja by som si zahral napríklad kapitána.“ Celá rodina trávila čas v dovolenkovom sídle na Bahamách. Jett trpel od malička Kawasakiho chorobou sprevádzanej kŕčmi a stratou vedomia, okrem toho bol autista. Po niekoľkých rokoch vysadil svoje lieky, ktoré strácali účinnosť. Záchvaty mával zhruba raz do týždňa. Po jednom takomto záchvate sa už neprebral. Rodičia ho našli v bezvedomí v kúpeľni, lekári v nemocnici mohli už len konštatovať smrť. Zdrvený Travolta dokázal predstúpiť pred novinárov až po dvoch dňoch. „Jett bol najúžasnejší syn, akého si rodičia mohli priať a rozžiaril život každému, koho stretol.“
Celá tragédia získala navyše ďalší rozmer vydieraním. Šofér sanitky a bahamská senátorka boli obvinení z vymáhania horibilnej sumy za mlčanie. Vyhrážali sa, že zverejnia okolnosti Jettovej smrti. Podľa šoféra chcel Travolta syna odviezť na letisko a nie do nemocnice. Napriek tomuto tvrdeniu skončila sanitka predsa len v nemocnici. Senátorka radila šoférovi, ako má Travoltu vydierať, ako má postupovať. Po obvinení svoj mandát zložila. Smútiaci rodičia sa, samozrejme, bránili. Travolta vypovedal na súde, prežíval bolesť znova a znova. Po roku trápenia, súženia a nekonečných útrap stiahol žalobu. „Naťahovanie procesu na moju rodinu ťažko dolieha. Je načase to ukončiť.“ Po synovej smrti sa skrúšený otec psychicky zrútil. Titulky v novinách prinášali mnohé kontroverzné informácie. Začalo sa špekulovať o vplyve Travoltovho vierovyznania na synovu chorobu a smrť. Ako prívrženec scientológie vraj odmietal synovi podávať lieky. Jedny noviny tvrdili, že len vďaka viere sa dokázal pohnúť ďalej, iné zase, že chcel svoju vieru zatratiť. On sám sa otvorene priznáva: „Ako viete, scientológiu milujem. Už ju vyznávam tridsaťosem rokov a myslím si, že bez nej by som tu nebol. Počas ostatných rokov ma zasiahlo veľa strát a negatívnych vecí a skutočne mi skvele pomohla dostať sa cez ne.“ Každopádne veľmi pribral a trpel nespavosťou. A chorobným strachom o svoju rodinu. Travolta má s manželkou Kelly Preston, ktorá je tiež herečka, ešte trinásťročnú dcéru Ellu. A po Jettovej smrti sa upäl práve na ňu. Chodieval ju kontrolovať aj niekoľkokrát za noc, čakával ju pred záchodom, pripravoval raňajky, obedy, večere, skákal okolo nej ako sa len dalo. Celá tá starostlivosť však vtedy osemročné dieťa stresovala a ubíjala. Ella si po dvoch rokoch mohla však od otcovej pozornosti oddýchnuť. V januári 2011 strhol na seba pozornosť nový člen rodiny. Travoltovi sa narodil syn Benjamin. „Nášmu životu i domovu dal Benjamin novú iskru a nádej,“ priznal dojatý otec.
plôšky
Johnova úchylka
* Veľkou Johnovou záľubou je lietanie. Keď si pozriete jeho dom, poviete si, že je to skôr posadnutosť ako záľuba. Obrovský obytný komplex na Floride pripomína hangár a terminál letiska. Pred samotným domom stojí kruhový objazd.
* Svojim okrídleným miláčikom nechal postaviť prístreškové haly a nechýba ani navigačná hala a pristávacia dráha dlhá niekoľko kilometrov. Samozrejme, je to v druhom rade aj dom pre reálne bývanie, takže tu nájdete aj romantické zákutia či bazén.
* Všetko pripomína luxusný hotel inšpirovaný lietadlami. V súčasnosti má Travolta jedenásť tryskových licencií. Evidentne to nie je len obyčajné hobby. Získal dve prestížne letecké ocenenia v roku 2003 a 2007. Môžete ho dokonca vidieť v reklame na luxusné letecké hodinky značky Breitling.
Zaujímavosti
* V roku 1985 si počas návštevy Bieleho domu zatancoval s princeznou Dianou, čím jej splnil želanie.
* Krátku detskú knihu, podľa ktorej chcel Travolta natočiť film so svojím synom Jettom, napísal a ilustroval v roku 1992.
* Herec čelil niekoľkým obvineniam zo sexuálneho obťažovania mužov. Za homosexuála ho označil Robert Randolph vo svojej knihe o tajných homosexuálnych praktikách hollywoodskych hviezd.
* Autor zažaloval Travoltu a jeho právnika za šírenie nepravdivých informácií. Údajne mali o ňom rozširovať informácie o psychických problémoch. Spor v roku 2012 nakoniec vyhral herec.
* Čo by si prial k 60. narodeninám? Zahrať si v Bondovke zloducha.
Prekliata Pomáda
* Po tragických udalostiach, ktoré postihli protagonistov slávneho muzikálu Pomáda, sa začalo špekulovať o prekliatí hollywoodskeho trháku.
* Jeff Conaway – Kenickie, Dannyho (Travoltov) najlepší priateľ: Sláva ho pohltila, stal sa závislým na kokaíne, alkohole a liekoch proti bolesti. Pred pár rokmi utrpel vážnu nehodu s viacerými fraktúrami a krvácaním do mozgu. Len s veľkým šťastím prežil. No v máji 2011 počas rekonvalescencie sa predávkoval liekmi a skolaboval. Ostal v kóme. Rodina rozhodla o jeho odpojení z prístrojov.
* Olivia Newton-John – Sandy: Po muzikály Pomáda prišli len filmové katastrofy, pokúšala sa preraziť vo svete módy, otvorila butik, no skrachoval ako aj jej manželstvo. Najväčšia tragédia však prišla v roku 1992, kedy jej otec zomrel na rakovinu. O pár dní neskôr odhalili vyšetrenia rovnakú chorobu aj u samotnej herečky. Po niekoľkých rokoch trápení ju našťastie porazila. Netešila sa však dlho, v roku 2005 sa záhadne stratil jej partner.
* Dennis Stewart – Craterface, hlava druhého gangu: Umrel na AIDS v roku 1994.
* Joan Blondell – servírka Vi: Rok po premiére zomrela na leukémiu, o ktorej vedela už na premiére Pomády.
* Allan Carr – producent filmu: Umrel na rakovinu pečene v roku 1999.
* Bronte Woodward – scenárista: Umrel náhle v roku 1980.
* Warren Casey – tvorca filmu: Podľahol chorobe AIDS v roku 1988.