Horror – Poltergeist

Strašidelný dom, bytosti z iných dimenzií, nevinná obeť uväznená medzi dvoma svetmi, náš najskrytejší strach… Tieto klasické hororové motívy dokážu našou mysľou vždy poriadne zakývať. Najmä ak ich majstri duchárskych filmov vedia v správnych dávkach a vo vhodných okamihoch naservírovať.

 

Najnovší film z dielne Sama Raimiho (autora snímok Spider-Man, Evil Dead, Nenávisť) pod režijným vedením Gila Kenana prináša nový pohľad na svetoznámu klasiku z roku 1982 o rodine, ktorej dom prenasledujú temné sily. Útoky neznámych bytostí sa stupňujú a vo chvíli, keď si vezmú so sebou najmladšiu dcéru, musí sa rodina zomknúť, aby ju zachránila skôr, kým nebude neskoro. Ako je možné, že hororové motívy, ktoré ľudia dobre poznajú už dlhé roky, dokážu vyvolať najstrašidelnejšie pocity? Jednoducho. Stačí trochu viac reálnosti v snímke a pri pohľade na rodinu, ktorú týrajú temné sily, si spomenieme na tú vlastnú i na vlastný dom. Navyše, tento príbeh v 3D dáva možnosť prežiť hrôzu na plátne ešte oveľa intenzívnejšie.

 

Rodina v ohrození

Nový Poltergeist ponúka vzrušujúcu hororovú jazdu pre fanúšikov hororov či thrillerov a na rozdiel od originálu, ktorý sa odohrával v období ekonomického rozvoja USA, v aktuálnom filme cítiť všeobecný pocit dezilúzie a úpadku amerického predmestia. To ešte v 80. rokoch minulého storočia predstavovalo ideálne miesto na bývanie, no dnes ponúka už len šedivú spleť malých ošarpaných domov s reťazovými plotmi a ich obyvatelia patria skôr k nižšej spoločenskej vrstve. Súčasný ekonomický úpadok vystavuje ľudí rôznym tlakom, a tie nemusia vždy bez problémov zvládať.

 

horror 1

Hrdinovia filmu sa snažia žiť typický spokojný život na predmestí, ale veľmi sa im to pre nenaplnené očakávania nedarí. „Eric prežíva ťažké obdobie – prišiel o prácu a má pocit, že sa nevie postarať o rodinu, ktorá sa mu začína rozpadať pred očami,” hovorí Sam Rockwell, predstaviteľ otca rodiny. Keď sa k tomu pridá útok nadprirodzených síl, situácia sa mu úplne vymkne z rúk.

Divák sleduje Bowenovcov od začiatku ich cesty do nového domova. Prejde s nimi celý dom, izbu po izbe, nazrie do každého rohu aj šatníka. Deti si ako prvé všimnú, že v dome sa deje niečo zvláštne – dokonca ešte predtým, ako rodičia dom kúpia. Griffin, prostredný syn, nájde Maddy, najmladšiu dcéru, ako sa rozpráva s niekým… niečím neviditeľným v šatníku. Keď sa rodina presťahuje, čoskoro zistí, že má do činenia s duchmi. „Je prirodzené, že ako prví sa s nimi stretnú Maddy a Griffin,“ hovorí producent Raimi. „Deti sú zvyčajne viac otvorené novým situáciám a využívajú svoju fantáziu. Takže detské postavy majú väčšie šance zachytiť prítomnosť tajomných bytostí, ktoré navštevujú ich dom. Dospelí nie sú schopní zachytiť ´neznáme frekvencie´ tak jednoducho ako deti.“

 

Tajomná bytosť v šatníku

Maddy sa do domu zamiluje vďaka novému imaginárnemu kamarátovi zo šatníka. Griffin je plachý, bojazlivý a uzavretý do seba. Na nový dom sa však teší len do chvíle, keď zistí, že jeho izba sa nachádza v podkroví, ďaleko od ostatných a začne si namýšľať, že strom za oknom je nebezpečný. Nik mu však neverí… Až pokým ho nezačne Poltergeist vliecť cez celý dom. Kendra, najstaršia zo súrodencov, podobne ako rodičia si spočiatku nevšíma veci naokolo a hnevá sa, že sťahovaním prišla o svoju starú školu a priateľov. Väčšinu času trávi telefonovaním a bratovým príbehom nevenuje pozornosť. No zakrátko sa všetko sa zmení. „Keď sa Maddy prihovárajú hlasy z obrazovky alebo šatníka, nebojí sa im odpovedať. Je zvedavá a nebojí sa, a to ju robí veľmi zraniteľnou. Potom jej obľúbená bábika zmizne v šatníku a ona neváha a vyberie sa za ňou. Zrazu ju obklopí temnota a ocitne sa v pasci. Poltergeist ju vtiahol do priestoru medzi dvoma svetmi,“ opisuje hlavnú scénu režisér. Zásadný zlom nastáva v momente, kedy rodičia objavia šokovanú Kendru, na ktorú niečo zaútočilo v garáži a Griffina, ako visí zo stromu. Prehľadajú celý dom a zistia, že Maddy nikde nie je. Napokon si zisťujú, že sa stala obeťou paranormálnych síl.

 

Tomáš Szmrecsayni

foto Forum Film

 

Celý článok si prečítate v májovom čísle GOLDMAN (2015)