DWAYNE JOHNSON Vládca akčných filmov

Dwayne JohnsonVelikán vo všetkých významoch slova a vo svojich 42 rokoch žijúca legenda wrestlingu i Hollywoodu. Nepochybne, na stvárnenie najslávnejšieho mytologického antického hrdinu niet povolanejšieho herca ako Dwayne „The Rock“ Johnson.

HERCULES

S niektorými typmi filmových postáv, napríklad komixoví či mytologickí hrdinovia, sa spájajú obzvlášť vysoké očakávania divákov. Ak má film uspieť, musí ich naplniť. Niekedy sa to podarí viac, niekedy menej, inokedy vôbec nie. Ako v prípade nedávneho filmu Herkules: Zrod legendy. Diovho syna v ňom stvárnil herecký manekýn Kellan Lutz, známy predovšetkým z (ne)slávne známej upírskej ságy Twilight. Pohorel. Ako uštipačne postrehli niektorí kritici, na plátne sa prezentoval pohľadom teľaťa a chudobnejšou paletou výrazových prostriedkov, než sme v úlohe Herkula videli u jeho nehereckým predchodcov. Po charizme, akou v 50. rokoch minulého storočia oplýval hrdina talianskych produkcií Steve Reeves, alebo aspoň iný herecký manekýn pomlčka Herkules, Kevin Sorbo, by ste v Lutzovom podaní nenašli ani stopy. Hollywoodski producenti akoby tušili, že Zrod legendy sa stane všestranným prepadákom, a tak si pre nás tohto roku pripravil dvojitú nádielku filmov o Diovom synovi. Našťastie, druhý z dvojice, ktorý sa práve valí do našich kín, s tým Lutzovým vôbec nesúvisí. Pošramotenú postavu mýtického poloboha prichádza napraviť v súčasnosti najuznávanejšia a najúspešnejšia hviezda akčných filmov – pre Dwayna Johnsona bola postava Herkula odjakživa vysnená postava.

Hercules_v1Wrestling v krvi

Akou životnou cestou sa raz uberú nohy Dwayna Douglasa Johnsona by ste s veľkou pravdepodobnosťou uhádli už keď 2. mája 1972 po prvýkrát uzrel svetlo sveta. Rodák z kalifornského Haywardu sa totiž narodil do rodiny, v ktorej sa takmer každý nejakým spôsobom venoval wrestlingu: či už bratranci, starí rodičia (aj babka!) alebo otec Rocky Johnson, svojho času jedna z najvýraznejších postáv tohto „športu“. Budúci „The Rock“ nevyrastal v bohatstve, v 70. rokoch mal wrestling ešte ďaleko od nablýskanej megalomanskej šou, v ktorej sa točia milióny. A práve táto skutočnosť Dwayna priviedla k príhode, ktorá dramaticky ovplyvnila jeho priority. Písal sa rok 1984 a mladý Dwayne býval na Havaji. Keď sa jedného dňa vracal spolu s matkou domov, na vchodových dverách bytu našiel visací zámok. Vysťahovali ich. „Boli sme tam iba ja a moja matka a ja som ju videl plakať,“ spomína Johnson. „Nemohli sme nič robiť. Pamätám si, ako veľmi som chcel, aby sa nič podobné už nikdy nezopakovalo. Chcel som sa nejakým spôsobom stať slávnym, aby nás už nikdy nevysťahovali.“ So slovom úspech sa mu v tom čase spájali predovšetkým dve mená. Sylvester Stallone a Arnold Schwarzenegger. Svalovci, ktorých poznal z akčných filmov. „Hovoril som si, že oni sú úspešní, ich nikto nikdy nenúti vysťahovať sa.“ Dwayne sa rozhodol dostať sa k úspechu rovnakou cestou ako oni. Cestou, ktorá sa začína vybudovaním svojho tela. A tak sa vrhol do posilňovania. Na strednej škole začal ťažiť z pohybového nadania a silnej, mohutnej postavy. Darilo sa mu v atletike a predovšetkým v americkom futbale – vďaka nemu napokon získal univerzitné športové štipendium. Súťažné úspechy pokračovali aj počas jeho vysokoškolského štúdia, s tímom Miami Hurricanes dokonca vyhral národný šampionát. Nebyť zranenia chrbtice, Dwayne by sa napokon zrejme stal hviezdou profesionálnej ligy NFL. S víziou športovej kariéry v troskách sa musel poobzerať po inej životnej ceste. Po ukončení univerzitného vzdelania s bakalárskym titulom z kriminológie a fyziológie v roku 1995 zamieril do šoubiznisu. Do odvetia, imitujúceho šport, ktoré mal takpovediac v krvi. Dwayne Johnson sa rozhodol stať hviezdou zinscenovaných zápasov amerického wrestlingu.

John Cena, Dwayne Douglas Johnson

Arogantný záporák

Keď sa o synovom zámere dozvedel Johnson senior, spočiatku nebol nadšený. Odhodlanie však Dwaynovi nevyhovoril a napokon i súhlasil, že ho bude trénovať. Johnson junior najprv vo federácii WWF absolvoval niekoľko skúšobných zápasov a potom v nej v roku 1996 debutoval. Ešte nie ako „The Rock“, ale ako Rocky Maivia. Mimochodom, vo WWF sa stal prvým wrestlerom tretej generácie. Spočiatku nastupoval ako tzv. face – zápasník, ktorý sa v zápasoch ako aj mimo ringu (ale stále v rámci wrestlingovej šou) prezentuje na spôsob „kladnej“ postavy. Jeho snahy získať priazeň a povzbudzovanie publika sa však nestretli s nadšenou odozvou. Fanúšikovia ním opovrhovali a mladý wrestler čelil presnému opaku toho, čo chcel dosiahnuť. Patril medzi najneobľúbenejších zápasníkov. V snahe získať popularitu, ktorá je alfou a omegou kariéry v tomto biznise, pristúpil na drastickú zmenu a celkom zmenil koncept svojej wrestlingovej postavy. Na jeseň 1997 nastúpil do ringu s novým imidžom a pod novým pseudonymom. Zrodil sa The Rock. Podlizovanie divákom sa stalo minulosťou. Na rozdiel od predchádzajúcej ringovej inkarnácie The Rock stvárňoval arogantného záporáka. Publikum systematicky verbálne napádal. A taktiež ostatných wrestlerov či v rámci šou aj novinárov WWF. A fanúšikovia ho „žrali“. Vďaka šoumenským kvalitám a výrečnosti sa zaradil medzi najpopulárnejších wrestlerov sveta. Paradoxne, jeho herecko-športová rola vôbec nekorešpondovala s s tým usmievavým, prívetivým chlapíkom, ktorým je Dwayne v súkromí. Mnohí fanúšikovia si túto skutočnosť uvedomili až o roky neskôr, keď wrestlingový ring opustil.

Žezlo od Arnolda

Obrovská Johnsonova popularita už koncom 90. rokov upútala pozornosť televíznych producentov, a to mladému zápasníkovi vynieslo niekoľko menších televíznych úloh. Mihol sa napríklad v sitcome Tie roky sedemdesiate… (1998), v dokumente Gladiátori 2000 (1999) aj v sci-fi seriáli Star Trek: Voyager (2000). Rok 2001 sa niesol v znamení prvých vážnejších krokov do filmových vôd. V menších rolách sa objavil v krimi thrilleri Presný zásah a v dobrodružnom filme Múmia sa vracia, kde stvárnil Kráľa Škorpióna. Jeho postava si napriek len dvoj- či trojminútovému priestoru získala takú pozitívnu odozvu, že hollywoodski guruovia jej o rok neskôr dožičili vlastný film – Kráľ Škorpión. Hoci sa Johnson ocitol v hlavnej úlohe po prvýkrát v živote, dostal zaň mimoriadne štedrý honorár a jeho výška 5,5 milióna dolárov mu dokonca vyniesla zápis do Guinnessovej knihy rekordov. Filmárom sa táto investícia oplatila. Iba v USA zarobil Kráľ Škorpión viac ako 91 miliónov dolárov. Z Dwayna Johnsona sa razom stala jedna z najväčších akčných hviezd súčasnosti, ak nie celkom najväčšia. Pomyselné žezlo vládcu akčného žánru prevzal na filmovom plátne od samotného Arnolda Schwarzeneggera. Ak to aj nebol zámer, práve tak vyznela krátka scéna v komédii Vitajte v džungli (2003), v ktorej do baru prichádzajúci Johnson míňa odchádzajúceho Arnolda, ktorý mu s úsmevom zaželá: „Dobre sa bav!“

Film Review Fast Five

Séria prepadákov

Po Kráľovi Škorpiónovi mal „The Rock“ pred sebou neľahkú úlohu. Musel obhájiť vydobytú pozíciu v niekoľkých ďalších projektoch, aby dokázal, že prvotný úspech nebola žiadna náhoda. A túto úlohu takmer nezvládol. Hoci Vitajte v džungli, Kráčajúca skala (2004) alebo Buď cool (2005) ťažili z popularity jeho wrestlingovej postavy a tiež popularity filmovej prvotiny, tržbami výrazne zaostali za očakávaniami. Johnson medzičasom opustil wrestlingový ring a začal sa koncentrovať len na filmovú kariéru. Napriek tomu ho čakali ďalšie prepadáky – filmová verzia počítačovej hry Doom (2005), športová dráma Gang v útoku (2006) a prekomplikovaný Southland Tales (2006). Hrozilo, že niekdajšieho wrestlera čaká osud vyhasnutých akčných hviezd ako Steven Seagal, Jean-Claude van Damme či Dolph Lundgren. Tí po sérii úspešných kinohitov nadobro zakotvili vo vodách béčkových produkcií, ktoré zďaleka obchádzajú kiná a končia priamo na DVD nosičoch. Úpadok Dwaynovej kariéry dočasne zastavili až komédie Plán hry (2007) a Dostaňte agenta Smarta (2008) – do kín prilákali približne toľko divákov, ako Kráľ Škorpión.

Film Review Journey 2

Viac svalov i úspechu

Potom prišla ponuka od človeka, ktorý jediný mohol s Johnsonom súperiť o titul najpopulárnejšej akčnej hviezdy súčasnosti. Bol ním Vin Diesel. Pripravoval piate pokračovanie filmovej série Rýchlo a zbesilo. Neoslovil ho len tak z čista-jasna. „Keď minulý rok vyšiel film Rýchli a zbesilí a zarobil za prvý víkend premietania 72 miliónov dolárov, s gratuláciou mi zavolal iba jediný človek. Dwayne. Jediný človek z toľkého množstva, s ktorými som dovtedy spolupracoval,“ vysvetľuje Diesel. Vo filme Rýchlo a zbesilo 5 (2011) však dvojica akčných hviezd nehrá parťákov. Dwaynovej postave, agentovi tajnej služby Luke Hobbsovi, sa ilegálne mestské preteky, ktoré sú jadrom filmovej série, vôbec nepozdávajú. Vo filme sa dokonca dostanú do intenzívneho súboja muža proti mužovi. Rýchlo a zbesilo 5 v Johnsonovej kariére tvorí míľnik hneď vo dvoch ohľadoch. Po prvé, predstavil celému svetu jeho nový, ešte drsnejší imidž: zbavil sa vlasov, nechal si briadku a predefinoval pojem „filmový svalovec“. Pravda, Dwayne nebol ani v predchádzajúcich rokoch práve „krehotinka“. Pri jeho aktuálnej mohutnosti však človek nadobúda dojem, že okolo neho spontánne obiehajú menšie osobné autá. Čo sa stalo? Johnson sa pod dohľadom známeho trénera kulturistických šampiónov Georga Faraha zbavil desiatich kilogramov tuku a nalepil na seba nových pätnásť kilogramov svalov. A po druhé, Rýchlo a zbesilo 5 sa stal Johnsovým prvým skutočným kino trhákom s tržbami cez 250 miliónov dolárov. Trhákmi sa stali aj jeho ďalšie filmy: komédia Cesta na tajomný ostrov 2 (2012) alebo G. I. Joe: Odveta (2013), kde si zahral po boku Brucea Willisa. Okrem toho roku 2013 na filmovom plátne opäť spojil sily s Vinom Dieselom. Ich Rýchlo a zbesilo 6 prekonalo všetky očakávania a zarobilo takmer osemsto miliónov dolárov.

Film Review Fast Five

Herkules

Tento rok sa Dwayne Johnson valí do kín v úlohe, ktorú možno považovať za jeho životnú. Zahrá si Herkula, mýtického poloboha a po tejto úlohe údajne túžil od čias, kedy sa prvýkrát dostal k filmu. Už prvé zábery, ktoré trailer snímky ponúkol, potvrdzujú, že ak si niekto zaslúži hrať Diovho syna, je to práve on – kombinuje v sebe to najlepšie zo všetkých hercov, ktorí túto postavu stvárnili v minulosti. Na plátno prináša fyzickú impozantnosť, (takmer monštruóznosť) kulturistického šampióna Lou Ferrigna z 80. rokov 20. storočia, charizmu Steva Reevesa z 50. rokov a okrem toho aj čosi navyše: charakter a uveriteľnosť. Na rozdiel od väčšiny predchodcov budete Dwaynovi bezvýhradne veriť každé slovo, každý výraz tváre. A to je pre film mimoriadne dôležité. Dwaynov Herkules je viac komplikovanejší muž, než zidealizovaný valibuk a v novej snímke Bretta Ratnera (Červený drak, X-men: Posledný vzdor) dostáva klasický mytologický príbeh nový rozmer. Dej začína v momente, kedy Herkules splnil povestných dvanásť úloh, aby sa vykúpil zo svojich minulých hriechov. Poznačený stratou rodiny teraz žije vo vyhnanstve a živí sa prácou žoldniera.

HERCULES

Najtvrdšia rola

Náročná úloha znamená náročnú prípravu. A nevyhnú sa jej ani hviezdy ako Dwayne Johnson. „Osem mesiacov som kvôli tejto úlohe trénoval a pracoval tvrdšie, ako kedykoľvek predtým. Počas filmovania som šesť mesiacov žil sám a zamkýnal sa pred ostatnými. Mojím cieľom bolo celkom sa transformovať na túto postavu. Stratiť sa v nej.“ Súdiac podľa prvých dojmov z filmu, snaha bola úspešná. Keďže podľa prognóz priláka Dwaynov Herkules do kín dostatočné množstvo divákov nato, aby sa rozbehli prípravy pokračovania, natíska sa otázka, či bude bývalý wrestler ochotný si zopakovať takú náročnú prípravu na natáčanie. Novinárom sa zdôveril, že áno. „Nielenže by som to urobil znovu. Dal by som sa nato aj dvakrát!“

Filmové zemetrasenie

Hoci nás tento rok čaká netypicky chudobná nádielka Dwaynových filmov, už ten budúci sa situácia zlepší. Johnson okrem iného spojí sily s austrálskou speváčkou Kylie Minogue v katastrofickom filme San Andreas, mapujúcom skazonosné zemetrasenie v Los Angeles.  Taktiež sa dočkáme siedmeho pokračovania filmovej série Rýchlo a zbesilo, ktorej dokončenie oddialila tragická smrť jedného z hlavných predstaviteľov, Paula Walkera. Vo filme sa okrem Vina Diesela a ďalších „skalných“ predstavia aj nové postavy (napríklad i Kurt Russel). Hrdinovia  filmu navyše skrížia päste s takými hviezdami akčných filmov ako Angličan Jason Statham (Kuriér, Crank, Expendables), thajský nasledovník Jackieho Chana Tony Jaa (Ong-Bak) či úradujúca šampiónka zmiešaných bojových umení Ronda Rousey – vychádzajúca hviezda akčného žánru. A čo vzdialenejšia budúcnosť? Okrem potenciálneho návratu do mytologických vôd v podobe pokračovania Herkula sa šušká, že Dwayne stvárni aj inú mytologickú postavu: biblického Goliáša.

Zaujímavosti

* Meria 193 cm, váži okolo 120 kg.

* Je rozvedený, má dcéru.

* Trpí arachnofóbiou, strachom z pavúkov.

* Za exotický vzhľad vďačí kombinácii černošského pôvodu z otcovej strany a samojského pôvodu z matkinej strany.

* Prvý rok vo wrestlingu vystupoval pod pseudonymom Rocky Maivia, čo bolo spojenie pseudonymov jeho otca a starého otca.

* Profesionálnemu wrestlingu sa venoval jeho otec Rocky Johnson, starý otec z matkinej strany, Peter Maivia, strýkovia Afa a Sika Anoa´i a bratranci Manu, Yojozuma, Rikishi, Rosey a Umaga. Ako promotérka v ňom pôsobila Dwaynova stará matka Lia Maivia, ktorá po manželovej smrti viedla Asociáciu polynézskeho profesionálneho wrestlingu.

* Podľa magazínu Forbes jeho filmy v roku 2013 utŕžili viac než filmy ktoréhokoľvek iného herca.

* V rokoch 2011 – 2013 sa ako The Rock na niekoľko zápasov vrátil do wrestlingu.

* Chcel by si zahrať zápornú postavu v bondovke tak, ako sa to podarilo jeho starému otcovi Petrovi vo filme Žiješ len dvakrát (1967).

* Okrem Vina Diesela je dobrým priateľom aj Arnolda Schwarzeneggera.

* V sitcome Tie roky sedemdesiate… (1998) stvárnil svojho otca.

* S fanúšikmi aktívne komunikuje cez kontá na sociálnych sieťach.

Herkules (2014)

HERCULES

* Pre členov štábu platil prísny zákaz zhotovovania videozáznamov a fotografií z miest nakrúcania. Kvôli jeho porušeniu prišlo o prácu viac ako 50 ľudí.

* Prísny zákaz mal jedinú výnimku. Niekoľko fotografií mohol so svojimi fanúšikmi zdieľať iba Dwayne.

* Vlasy ani brada, ktoré nosí vo filme, nie sú jeho vlastné.

* Brada nie je umelá ani ľudská, bola vyrobená zo srsti jaka.

* Počas filmovania vstával ráno o štvrtej, aby pred príchodom na scénu stihol posilňovanie a približne štvorhodinové líčenie.

* Film sa mal pôvodne natáčať v Rumunsku, napokon si filmári vyhliadli štúdia a exteriéry v blízkosti Budapešti.

* Kyjak a umelú leviu kožu Dwayne po natáčaní vždy bral so sebou na hotel. „Robil som to zo zvyku, aby som zostal verný duchu postavy. Bránilo mi to zblázniť sa. Toto a tequila,“ vysvetlil so smiechom.

 

Filmoví Herkulovia

* Steve Reeves (1926 – 2000, 185 cm, 90 kg) – Americký bývalý kulturistický šampión a neskôr hviezda európskych filmov žánru „meč a sandále“.

* Alan Steel (Sergio Ciani) (1935, 180 cm, 90 kg) – Taliansky kaskadér a dablér Stevea Reevesa, ktorý sa časom stal hviezdou talianskych filmov.

* Reg Park (1928 – 2007, 185 cm, 100 kg) – Britský bývalý kulturistický šampión a príležitostný herec.

* Kirk Morris (Adriano Bellini) (1943, 185 cm, 90 kg) – Bývalý kulturista a herec v talianskych filmoch žánru „meč a sandále“.

* Arnold Schwarzeneger (1947, 187 cm, 115 kg) – Herkules v New Yorku (1970) sa stal jeho filmovou prvotinou, kvôli extrémne silnému akcentu ho museli nadabovať.

* Lou Ferrigno (1951, 195 cm, 125 kg) – Americký kulturistický šampión a jeden z najväčších súťažných sokov Arnolda Schwarzeneggera, preslávil sa ako komixový Hulk v rovnomennom seriáli a béčkových filmoch zo 70. a 80. rokov.

* Kevin Sorbo (1958, 191 cm, 104 kg) – Americký herec a model, známy aj stvárnením hlavnej postavy v sci-fi seriáli Andromeda.

* Kellan Lutz (1985, 185 cm, 93 kg) – Herec a model, známy z filmového spracovania knižnej ságy Twilight.

 

Filmografia

2001 – Longshot (Presný zásah)

2001 – Múmia sa vracia

2002 – Kráľ Škorpión

2003 – Vitajte v džungli

2004 – Kráčajúca skala

2005 – Buď cool

2005 – Doom

2006 – Gang v útoku

2006 – Southland Tales

2007 – Plán hry

2007 – Poliši z Rena

2008 – Dostaňte agenta Smarta

2009 – Hora čarodejníc

2009 – Planéta 51

2010 – Fízli zo zálohy

2010 – Neľútostný pomstiteľ

2010 – Why Did I Get Married Too?

2010 – Zase ona!

2010 – Zúbková víla

2011 – Rýchlo a zbesilo 5

2012 – Cesta na tajomný ostrov 2

2013 – Empire State

2013 – G. I. Joe 2: Odveta

2013 – Pot a krv

2013 – Práskač

2013 – Rýchlo a Zbesilo 6

2014 – Herkules

Autor: Dušan Valent; Foto: Sita