Crime – Triády

 

Vládcovia čínskych štvrtí

Trvalo niekoľko storočí, aby sa z Číny rozmohla do celého sveta jedna z najvplyvnejších mafií. Čínske triády dokázali naháňať strach nielen brutálnymi praktikami, ale aj schopnosťou ovplyvniť politické smerovanie regiónu či dokonca krajiny, kde vo veľkom pôsobili.

 

Triády na rozdiel od väčšiny mafiánskych „kolegov“ existujú niekoľko storočí. Ich vznik sa datuje do 17. storočia, kedy existovala tajná spoločnosť Traja v jednom, zvaná tiež Triáda, ktorá bojovala proti cisárskej mandžuskej dynastii Čching (16441912) a snažila sa prinavrátiť moc panovníkom z rodu Ming. Legendy, ktoré majú aj reálne historické základy, rozprávajú, ako Mandžuovia v roku 1647 prevzali vládu nad Čínou a pátrali po členoch tajného spolku. Stopy ich zaviedli do shaolinského chrámu, ktorý vojaci zo strachu pred dobre vycvičenými mníchmi radšej spálili. Z piatich mníchov, ktorí útok prežili, sa neskôr stali zakladatelia triád. Cvičili bojové umenia a predovšetkým schopnosti pracovať tajne a infiltrovať sa všade tam, kde majú svoje ciele. (Iná verzia pôvodu názvu hovorí, že slovo triáda má symbolizovať tri základní čínske sily: nebo, zem, človek).

Tajné spoločnosti, pôvodne založené bojujúcimi mníchmi, svoje vzbury a povstania neúspešne viedli až do 20. storočia, kedy bola konečne zvrhnutá dynastia Čching. K obnoveniu dynastie Ming však už nikdy nedošlo…

 

crime2Starodávny kódex

Už prvé tajné spoločnosti, z ktorých neskôr triády vznikli, si budovali množstvo obradov, tradícií a rituálov, a tie súčasné na ne nadväzujú a pestujú si silný vzťah i rešpekt ku starým tradíciám a svojmu etickému kódexu. O triádach sa hovorí, že sú najrozšírenejšou mafiou na svete, keďže sa im darí všade tam, kde sa nachádza početná čínska komunita. Z minulosti prevzali vlastnú hierarchiu i spôsob dorozumievania. Napríklad stáročnú tajnú znakovú reč, opradenú mnohými povesťami, časom zdokonalili do takej miery, že sa bez použitia slov zaobídu aj niekoľko dní.

Na rozdiel od japonskej yakuzy operujú členovia triád menej okázalo. Ich kroky sú vopred riadne naplánované a fundované. Preto sa hovorievalo, že často ťahali za nitky miestnych, ale aj štátnych politikov.

 

Nelegálna látka

Niektorí historici stále pátrajú po dôkaze, podľa ktorého príslušníci triád boli pôvodne súčasťou revolučného hnutia Spoločenstvo bieleho lotosu. Išlo o tajnú sektu, ktorej história siaha až do 13. storočia (ba podľa niektorých ešte hlbšie do minulosti). Triády, podobne ako ich sicílski kolegovia, rozširovali a upevňovali svoju moc prostredníctvom distribúcie a výroby nelegálnej látky. Nešlo však o protizákonný alkohol, ale o zakázané ópium – to v 18. storočí na územie Číny začali dovážať Briti z koloniálnej Indie. V Číne sa rozmohol čierny trh s ópiom a do konca 19. storočia tu na ňom bolo závislých už viac ako 20 miliónov ľudí. Dopyt po tejto návykovej látke poklesol až v priebehu ďalšieho storočia, keď ópium vystriedali iné drogy (heroín, morfín…). Triády sa potom začali špecializovať aj na iné druhy nelegálnej činnosti.

V srdci Číny, Šanghaji, pôsobili dva najmocnejšie klany triád. Išlo o príslušníkov Červeného a Zeleného gangu. Jeden obchodoval s Francúzmi a druhý s Britmi. Napokon svoje sily spojili s ďalším gangom a združili sa do organizácie (neskôr politickej strany) Kuomintang – v nej si za vodcu zvolili Dr. Sunjatsena a neskôr vojenského veliteľa Čankajšeka. Činnosti triád dlho priala špecifická a málo politicky prehľadná situácia v novobudovanej republike, ktorá sa stále iba konsolidovala, avšak radikálny obrat nastal, keď vedenie štátu prevzala čínska komunistická strana. Triády vtedy museli presunúť hlavné pôsobiská obchodu (Hongkong, Tchaj-wan, Macao), ba aj výrobne drog premiestniť do Bangkoku.

Podľa mnohých je čínska mafia izolovaná od ostatných zločineckých organizácií vo svete, pritom málokto vie, že expanzia do amerického a európskeho podsvetia súvisí so sicílskou Cosa Nostra. V 30. rokoch minulého storočia, v období nedávno ukončenej prohibície, mafián Meyer Lansky dovážal do Európy a Severnej Ameriky heroín od práve triád.

 

Wan Kuok-koi, Wan Kuok-hungBojovníci kung-fu

Laici si príslušníka triád väčšinou predstavujú ako bojovníka, ktorý sa majstrovsky „oháňa“ rukami i nohami a efektne zneškodňuje protivníka. Áno, kung-fu patrí ku triádam, hoci jeho filozofiu si upravujú po svojom a zameriavajú sa hlavne na jeho účinnosť v boji. Nováčikov v bojovom umení cvičí dôležitý a starostlivo utajovaný člen gangu, prezývaný „Červená palica“ – niekedy ani samotní členovia mafie nepoznajú jeho presnú totožnosť a pôvod. Často ide o najlepšieho bojovníka, ktorého vyberá najvyšší člen klanu a vyjadruje mu tak plnú dôveru.

Triády bývajú veľmi dobre vycvičené, no záleží aj od územia, kde pôsobia. V rôznych lokalitách totiž rozvíjajú rozdielne druhy činnosti. V kuloároch odborníkov na ázijský organizovaný zločin sa napríklad hovorí aj o triádach pôsobiacich v Českej republike. Tam podľa neoficiálnych informácií ovládajú združenia čínskych podnikateľov, pôsobiacich v krajine. Keďže sú veľmi úspešní v legálnom podnikaní, dokážu účinne kryť aj svoje protizákonné aktivity. Tie sa týkajú predovšetkým nelegálnej migrácie a hazardu. Triády tu pracujú v menších počtoch a vyhýbajú sa pozornosti vyšších kruhov. Politika a hry mocných ich nezaujímajú. Samozrejme, to neplatí pre početnejšie skupiny triád inde vo svete. Donedávna triáda v čínskej štvrti v New Yorku ovládala všetko, čo sa týkalo ich územia. Ak kompetentní potrebovali v Chinatowne postaviť novú budovu, bez súhlasu triád nezatĺkli ani klinec…

Hoci podľa novších správ Interpolu triády už príliš nezasahujú do politických aktivít, stále sa spoliehajú na dosadzovanie svojich ľudí na posty, z ktorých môžu ovplyvňovať život v čínskej štvrti. Pritom triády sa v priebehu minulého storočia zvykli vždy postaviť na jednu zo strán, ktoré bojovali o moc v krajine. V období 1. svetovej vojny ešte nepôsobili ilegálne. Do podzemia sa stiahli až neskôr, v čase narastania vplyvu komunizmu a maoizmu, kedy sa stali odporcami režimu. Nestali sa z nich však žiadni revolucionári. Na území Číny im šlo hlavne o prežitie a expanziu do zahraničia.

 

Krutí a disciplinovaní

Aktivity triád za nekompromisného čínskeho komunistického režimu sa dali len veľmi ťažko presadzovať a ich počet tak postupne klesal. Čo sa však nedarilo v rodnej krajine, to sa darilo za morom. V USA boli úspešné v každom väčšom meste. Často spolupracovali aj s talianskou Cosa Nostra a hoci sa občas dostali do konfliktu, nikdy nie nadlho. Pred krutosťou a výcvikom triád museli klobúky skloniť neraz aj sicílski mafiáni. Číňania sú známi praxou, že zradcov dokážu mučiť nekonečne dlho – tisícročné znalosti čínskej medicíny o akupunktúrnych bodoch a uvoľnení svalov využívajú na zväčšovanie a predlžovanie bolesti vo všetkých častiach tela. Mimochodom, rôzne formy popráv pomalou smrťou definovali už cisárske výnosy ohľadom súdnej praxe pred viac ako dvetisíc rokmi.

V súčasnosti sa takmer všetky väčšie klany triád sústreďujú na obchodovanie s drogami, bielym mäsom, vydieračstvo a herne. Najväčší zdroj ich bohatstva však nepochádza z týchto (obľúbených filmových) aktivít, ale z obchodovania s plagiátmi v oblasti hudby, filmových nosičov, softwarov či značkového oblečenia. Vysoké zisky im prináša aj organizovanie nelegálnej imigrácie – podľa odhadov Europolu ročne do Európy prepravia 100.000 až 200.000 čínskych emigrantov, pričom za osobu inkasujú cca 10.000 dolárov.

 

Martin Karlík

foto SITA, archív

 

Celý článok si prečítate v marcovom čísle GOLDMAN (2016)