Búrlivé futbalové prestupy
Prestupové vody bývajú v prestávkach medzi ligovými súťažami vždy búrlivé. Tento rok sa však oproti iným rokom rozčerili ešte viac. Na uplynulých majstrovstvách sveta v Brazílii totiž zažiarili mnohí talentovaní hráči (i tí menej známi) pred zrakmi celého sveta. Turnaj tak okrem známych superhviezd ponúkol aj mnohé nové mená.
Nové futbalové tváre sa vďaka presvedčivým výkonom dostali do zápisníčkov klubových mecenášov a mnohé z nich katapultovalo do najväčších veľkoklubov. Marketingovo-obchodný futbalový kolos sa ešte viac rozhýbal a o hráčov sa v zákulisí viedli neľútostné boje. Mnohé tímy i napriek miliónovým dlhom neváhali vyplatiť astronomické sumy, aby uspokojili hlad fanúšikov po nových spasiteľoch. Predovšetkým v znamení biznisu sa niesol aj Pohár šampiónov, prestížny predsezónny turnaj, zorganizovaný v Kanade a USA, ktorého sa zúčastnili výlučne prestížne európske veľkokluby. Do akej miery sa jednotlivým tímom vrátia zainvestované financie, ukáže až nová sezóna. No už teraz si možno predstaviť sumár toho najdôležitejšieho, čo sa na letných transferových trhoch udialo.
Premier League
Nová sezóna anglickej ligy, ktorá nesie od roku 1992 názov Premier League, začala 16. augusta 2014 a skončí 24. mája 2015. Titul obhajuje Manchester City, nováčikmi sú Leicester City, Bolton Wanderers a Queens Park Rangers, ktorí nahradili zostupujúcu trojicu tímov Cardiff, Fulham a Norwich. Za najväčších ašpirantov na najvyššie priečky sa všeobecne považujú Chelsea, Liverpool a oba manchesterské kluby.
Manchester City
Úradujúci anglický šampión, ktorý sa zaradil medzi najväčších európskych gigantov, keď sa pred šiestimi rokmi stal novou „hračkou“ multimiliardového konzorcia Abu Dhabi United Group, nechce nechať ani v tejto sezóne nič na náhodu. Klub, ktorý z historického hľadiska stále ostáva v tieni konkurenčného Manchester United, sa naďalej môže spoliehať na kvalitný a široký káder, prešpikovaný najväčšími esami súčasného (nielen) európskeho futbalu. Tím zostavený okolo kapitána Vincenta Kompanyho či medzinárodného triumvirátu superstrelcov Yaya Touré – Sergio Agüero – Edin Džeko posilnilo viacero zaujímavých mien, vrátane veterána Franka Lamparda, ktorý je na hosťovaní z amerického New York City FC. Z ostatných posíl sa zaujímavým javí perspektívny stopér Eliaquim Mangala. Člena tímu „galského kohúta“ na uplynulých MS získali Angličania z Porta za necelých 32 miliónov libier. Ďalší zaujímavý hráč – brazílsky defenzívny štít Fernando, ktorého manažér Manuel Pellegrini získal za 12 miliónov libier, taktiež prišiel z tímu portských „drakov“. Tímu sa na tri roky upísal aj francúzsky internacionál Bacary Sagna, tomu vypršal kontrakt v londýnskom Arsenale. Brankársky post vystuží Argentínčan Willy Caballero, ktorého Pellegrini pozná ešte z pôsobenia v Malage. Tím „Citizens“ naopak opúšťajú Joleon Lescott, Gareth Barry, Costel Pantilimon, Jack Rodwell a Javi Garcia.
Chelsea FC
Ďalší anglický zástupca v novej edícii Ligy Majstrov, londýnska Chelsea, vstupuje do novej sezóny opäť s najvyššími ambíciami – a opäť pod prísnym dohľadom portugalského excentrika Josého Mourinha. Ambiciózny tím sa však bude musieť vysporiadať s odchodom klubovej legendy Franka Lamparda, ktorý po trinástich sezónach opustil Londýn a zamieril do klubu americkej MLS, New York City FC. Pravda, minimálne do 31. decembra ešte zostane v Premier League, keďže konkurent v boji o titul, Manchester City, získal Lamparda na hosťovanie. Tím opúšťa i ďalšia dlhoročná opora Ashley Cole, ktorý po vypršaní kontraktu zamieril do talianskeho AS Rím. Po jednej sezóne sa porúča aj kamerunský bombardér Samuel Eto’o. Vedenie tímu Chelsea obetovalo taktiež brazílskeho reprezentačného obrancu Davida Luiza, za ktorého však od parížskeho Saint-Germain získalo nemalý balík peňazí – 50 miliónov libier, čo Luiza vynieslo na prvé miesto v rebríčku najdrahších obrancov. Netreba opomenúť ani pre našinca zaujímavú informáciu o Slovákovi Milanovi Lalkovičovi, ktorý definitívne prišiel o šancu presadiť sa do prvého tímu Chelsea, keďže odchádza do Mladej Boleslavi. Náhradami za vyššie menovaných by mali byť Césc Fabregas, posila z FC Barcelona za 27 miliónov libier a superstrelec Diego Costa z klubu španielskeho majstra Atlética Madrid, za ktorého Chelsea obetovala 32 miliónov. Z Atletica prichádza aj brazílsky obranca Filipe Luís a po skončení hosťovania sa odtiaľ vracia i skvelý brankár Thibaut Courtois. Fanúšikovia Chelsea sa však tešia ešte na jeden veľký návrat – po dvojročnej čínsko-tureckej anabáze sa do tímu vracia žijúca klubová legenda, Didier Drogba.
Manchester United
„Červení diabli“ z Old Trafford prvýkrát po 25 rokoch budú chýbať v európskych pohárových súťažiach, čo je samo osebe dôvodom na výrazné zmeny. Tie neobišli ani manažérsky post, ktorý vo veľkoklube tohto typu býva privilégiom, no i prekliatím zároveň. Prepusteného Davida Moyesa nahradil ostrieľaný holandský kouč Louis van Gaal, známy svojou nekompromisnosťou. Za asistenta si zvolil klubovú ikonu Ryana Giggsa, ktorý tak definitívne zavesil kopačky na klinec.
Mužstvo opustili Nemanja Vidić, Patrice Evra aj dlhoročná opora zadných radov Rio Ferdinand. Snahu vpustiť čerstvý vzduch do kabíny Manchestru dokumentuje aj zmena na pozícii kapitána mužstva, ktorú obsadil útočník Wayne Rooney. Medzi najnovšie akvizície mužstva patrí španielsky stredopoliar Ander Herrera – „diabli“ ho získali za 36 miliónov libier z Athletica Bilbao. Veľa si vedenie United sľubuje aj od talentovaného obrancu Luka Shawa, ktorý vo svojich devätnástich rokoch stihol už skutočne dosť – stal sa najmladším účastníkom MS v Brazílii a jeho letný prestup zo Southamptonu za 30 miliónov libier z neho spravil najdrahšieho tínedžera svetového futbalu. Mierny dôvod na optimizmus fanúšikov dávajú aj výkony v príprave, v rámci ktorej „červení diabli“ vyhrali aj kvalitne obsadený Pohár šampiónov. Pokiaľ sa naň van Gaalovej družine podarí nadviazať aj v súťažnom ročníku, s tímom z Old Traffordu bude treba opäť vážne rátať.
FC Liverpool
Ďalší tradičný anglický celok má za sebou sezónu, ktorú síce možno hodnotiť ako úspešnú, zároveň však na Anfield Road zanechala akúsi pachuť po premárnenej šanci na zisk vytúženého titulu. Dôvod na radosť ale určite ponúka fakt, že mužstvo z mesta, ktoré dalo svetu Beatles, sa po štyroch rokoch predstaví v najprestížnejšej európskej klubovej súťaži, Lige majstrov. Jeden z najväčších strojcov poslednej úspešnej sezóny, uruguajská superhviezda Luis Suárez, bude však už „hrýzť“ obrany súperov v drese Barcelony, vďaka čomu sa liverpoolska pokladnica obohatila o slušných 75 miliónov libier. Z Liverpoolu odišiel aj španielsky reprezentačný gólman Pepe Reina, ktorý bol v minulej sezóne „odložený“ na hosťovanie v Neapole. Svoje ďalšie kroky nasmeroval do bavorského veľkoklubu Bayern Mníchov. Liverpool naopak získal zopár zaujímavých posíl, na čele s dvojicou zo Southamptonu – reprezentant Albiónu Adam Lallan a Chorvát Dejan Lovren – ktorí anglického vicemajstra stáli 25, resp. 20 miliónov libier. Ďalšou zaujímavou akvizíciou za necelých 20 miliónov libier je mladý srbský krídelník Lazar Marković z Benficy, ktorého hlavnou devízou je nevídaná akcelerácia a zo Sevilly prišiel člen širšieho španielskeho reprezentačného kádra Alberto Moreno. Mladú belgickú pušku, Divocka Origiho, zatiaľ vedenie Liverpoolu plánuje nechať na hosťovaní vo francúzskom Lille.
Bundesliga
Tradičná nemecká súťaž odštartovala 22. augusta 2014, záverečné kolo je naplánované na 23. mája 2015. Liga v krajine úradujúcich majstrov sveta pozostáva z 18 celkov, nováčikmi sú 1. FC Kolín a SC Paderborn. V novom ročníku sa už nepredstavia 1. FC Norimberg a Eintracht Braunschweig. Titul obhajuje Bayern Mníchov. Ten sa bude o prvenstvo naťahovať pravdepodobne opäť s Borussiou Dortmund, aj keď v úspech veria aj ďalšie celky.
Bayern Mníchov
Tím z bavorskej metropoly treba i v tejto sezóne považovať za vážneho ašpiranta na najvyššie pozície, či už v domácich, alebo medzinárodných súťažiach. V poslednej sezóne Bayern získal takmer všetko, čo sa dalo, vrátane prvenstva v oboch domácich súťažiach či na MS klubov. Jedinou chybičkou krásy bolo vystúpenie v Lige majstrov, v ktorej Bavori neobhájili prvenstvo, keď v semifinále vypadli s Realom Madrid. Tím nepostihli žiadne turbulencie, napokon, nebol ani dôvod. Medzi najväčšie mená, ktoré opustili káder Bayernu, patrí belgická ikona Daniel van Buyten, ktorý sa rozhodol ukončiť kariéru. Klub opúšťa aj chorvátsky kanonier Mario Mandžukić, ktorého zlanáril španielsky šampión Atlético Madrid. Aj majster sveta Toni Kroos mení dres – svoje chirurgicky presné prihrávky už bude rozdávať v kráľovskom veľkoklube Real Madrid. Nemecký tím naopak vystužil kráľ strelcov uplynulej sezóny, poľský útočník Robert Lewandowski, ktorý prišiel z konkurenčnej Borussie Dortmund, keď mu u vicemajstra vypršal kontrakt. Príležitosť presadiť sa v Bayerne dostanú aj Sebastian Rode z Eintrachtu Frankfurt a mladý španielsky obranca Juan Bernat, posila z Valencie. Nemeckých futbalistov potešil aj príchod skúseného španielskeho gólmana Pepeho Reinu, ktorý v poslednej sezóne hájil svätyňu SSC Neapol.
Borussia Dortmund
Korunný princ Bundesligy, Borussia Dortmund, mieri vysoko aj v novej sezóne. Mužstvo trénera Jürgena Kloppa opustila mašina na góly – Robert Lewandowski – a jeho prestup do tímu najväčšieho rivala, Bayernu Mníchov, domácich fanúšikov určite nepotešil. Istou satisfakciou môže byť príchod talianskeho „kapokanoniera“ Cira Immobileho, ktorému 22 ligových gólov v drese AC Turín prihralo i miestenku v nominácii Squadry Azzura na MS v Brazílii. Čiastka, ktorú dortmundské vedenie zaplatilo protistrane, atakovala hranicu 20 miliónov eur. Žolíkom nemeckého vicemajstra by mohol byť i kolumbijský reprezentant Adrián Ramos, ktorý v poslednej sezóne nastrieľal za Herthu Berlin pekných 16 gólov. Ramosova cena na prestupovom trhu sa vyšplhala na 9,7 milióna eur. Dortmund si tiež uplatnil opciu na tureckého stredopoliara Nuriho Sahina, ktorý v Borussii hosťoval už v uplynulej sezóne. Prestup „natvrdo“ údajne vyšiel na 7 miliónov eur. Nemecký reprezentant Matthias Ginter, obranca so štatútom majstra sveta (hoci na ihrisko sa v Brazílii nedostal), zasa posilnil zadné rady za približne 10 miliónov eur z tímu SC Freiburg. Nakoľko kostra tímu Borussie zostala nezmenená a Lewandowského odchod sa podarilo – aspoň na papieri – zaceliť, ambícia vyzvať Bayern v súboji o titul nemusí byť nereálna.
La Liga
Sezóna La Ligy, zvanej aj Primera Division, ďalšej zo „silnej štvorky“ európskych súťaží, sa začala 24. augusta 2014 a potrvá do 23. mája 2015. Titul obhajuje Atlético Madrid, očakáva sa však, že do boja o titul opäť výrazne zasiahnu aj najdominantnejšie kluby histórie La Ligy: FC Barcelona a Real Madrid. Namiesto vypadnuvších Osasuny, Valladolidu a Betisu Sevilla sa v najvyššej súťaži predstavia Eibar, Deportivo La Coru?a a po 42 rokoch aj Córdoba.
Atlético Madrid
Atlético Madrid sa zaradilo k tímom, ktorým sa v poslednom období podarilo vystúpiť z tieňa svojho slávnejšieho mestského konkurenta. Už v posledných štyroch rokoch dosahovalo pozoruhodné výsledky, no pri hľadaní aspoň sčasti takej úspešnej sezóny ako tá posledná, by sa zapotili aj najväčší miestni pamätníci. Atlético v závere uplynulej sezóny vypálilo rybník obom hlavným superfavoritom (Realu aj Barce) a k dokonalosti chýbal už len triumf vo finále Ligy majstrov (v ňom sa pre zmenu tešili hráči „bieleho baletu“). Obhájiť vlaňajšie pozície bude mimoriadne ťažké, nie však nemožné, keďže vedenia Atlética nezaháľalo a i v lete bolo aktívne na prestupovom trhu.
Namiesto minuloročných opôr Diega Costu a Filipeho Luisa, ktorí odišli do londýnskej Chelsea, prišiel z Bayernu za 22 miliónov eur chorvátsky strelec Mario Mandžukić a z Realu Sociedad za 30 miliónov francúzsky reprezentant Antoine Griezmann, ktorý má tiež záľubu v deptaní súperových brankárov. Konkurenciu na brankárskom poste zvýši talentovaný slovinský gólman Jan Oblak, za ktorého madridskí funkcionári neváhali vyplatiť Benfice Lisabon 16 miliónov eur, čo z Oblaka robí najdrahšieho brankára v histórii La Ligy. Medzi ďalšie nové tváre patria brankár Miguel Ángel Moya a dvaja ostrieľaní zadáci – Brazílčan Guilherme Siqueira a Argentínčan Cristian Ansaldi (ten je však iba na hosťovaní zo Zenitu Petrohrad).
FC Barcelona
Máloktoré mužstvo sa môže pochváliť takou celosvetovou popularitou, akej sa tešia „blaugranas“. Katalánsky veľkoklub si tento štatút vybojoval nielen politikou v oblasti skladby tímu (Barca spravidla siaha len po tých najkvalitnejších jednotlivcoch), ale predovšetkým vďaka dych vyrážajúcim výsledkom v posledných rokoch. Iné sa nebudú očakávať ani túto sezónu, o to viac, že práve Barca oplývala zo všetkých európskych veľkoklubov azda najväčšou aktivitou na hráčskom trhu.
Káder zaznamenal po poslednej – na barcelonské pomery neúspešnej – sezóne značné otrasy, pričom najvyššie hodnoty na Richterovej škále vyvolal nepochybne príchod „zlého chlapca“ Luisa Suáreza z Liverpoolu, ktorého cena sa vyšplhala na astronomických 75 miliónov libier. Zadné rady posilnil Belgičan Thomas Vermaelen z Arsenalu Londýn za 19 miliónov eur a barcelonský kouč Luis Enrique môže počítať aj so službami francúzskeho zadáka Jérémyho Mathieua, za ktorého Valencia zinkasovala rovných 20 miliónov eur. Zaujímavou posilou do útoku je chorvátsky reprezentant Ivan Rakitić, ktorý v uplynulých sezónach v Seville zaujal svojím neustálym progresom. Po hosťovaní v Celte Vigo sa vracia talentovaný odchovanec barcelonskej akadémie Rafinha a kompletnú obmenu zaznamenal brankársky post, kde dvojicu Victor Valdés – José Manuel Pinto nahradili Chiľan Claudio Bravo z Realu Sociedad a mladý Nemec Marc André ter Stegen z Borussie Mönchengladbach. Obaja stáli vedenie tímu zhodne po 12 miliónov eur. Klub opustili Cesc Fabrégas (Chelsea), Carles Puyol (koniec kariéry) či kanonier Alexis Sanchez, za ktorého londýnsky Arsenal zaplatil úctyhodných 42 miliónov eur. Cristiana Tella zasa zapožičala Barcelona portugalskému Portu, ktoré vlastní i opčné práva na tohto stále nádejného útočníka.
Real Madrid
Kráľovský veľkoklub bude v novej sezóne obhajovať prvenstvo v najprestížnejšej európskej klubovej súťaži – Lige majstrov, zároveň by si však opäť po troch rokoch rád podmanil aj španielsku La Ligu. Vedenie mužstva opäť mohutne zalovilo vo vodách prestupového trhu, po MS bohatých na mnohé veľké ryby. Skúsený kouč Carlo Ancelotti si tak môže mädliť ruky, keďže do kádra pribudli najjagavejšie hviezdy uplynulého šampionátu: kráľ strelcov James Rodriguez, majster sveta Toni Kroos, ako aj kostarický brankársky čarodejník Keylor Navas. Hoci ide iba o troch hráčov, manažment tímu to stálo nemalé prostriedky. Veď len cena kolumbijského objavu Rodrigueza, hrajúceho v minulej sezóne za „kniežatá“ z Monaca, sa vyšvihla na hriešnych 80 miliónov eur, čo ho zaradilo na štvrté miesto v historickom rebríčku najdrahších futbalistov (hneď za jeho nových spoluhráčov Cristiana Ronalda a Garetha Balea, ako aj Luisa Suáreza z konkurenčnej Barcelony).
Prototyp moderného ofenzívneho záložníka Kroos dal zbohom Bayernu, za čo nemecký šampión zinkasoval cca 30 miliónovú finančnú injekciu. Kostarický gólman Keylor Navas, ktorý na world cupe privádzal vyhlásených kanonierov do zúfalstva a svoju krajinu senzačne doviedol až do elitnej osmičky turnaja, prišiel z Levante za 10 miliónov eur, čím sa zvýšila konkurencia aj na brankárskom poste. Naopak, kráľovský klub opúšťa Diego Lopez, minuloročná brankárska jednotka Realu v lige, aby hájil svätyňu AC Miláno. Do Serie A putuje aj útočník Álvaro Morata, za ktorého zaplatil Juventus Turín 20 miliónov eur. Brazílčan Casemiro zasa minimálne jednu sezónu strávi na hosťovaní v Porte.
Serie A
Sezóna sa na Apeninskom polostrove začala 30. augusta 2014, záverečné kolo je na programe 31. mája 2015. Staronovými účastníkmi Serie A sú Palermo, Empoli a Cesena, z najvyššej súťaže sa porúčali Catania, Bologna a Livorno. Titul obhajuje historicky najúspešnejší tím Juventus Turín, o titul sa však budú usilovať aj SSC Neapol či AS Rím. V návrat na vyššie pozície dúfajú aj oba milánske mužstvá – Internazionale a AC.
Juventus Turín
Hegemón posledných troch ročníkov Serie A Juventus Turín nemieni podliezť latku ani v novej sezóne a mieri opäť len na najvyššiu pozíciu. Vedenie „Juve“ v záujme zachovania konkurencieschopnosti doplnilo káder takmer na všetkých postoch. Diery muselo plátať po odídencoch Fabiovi Quagliarellovi (AC Turín) či Federicovi Pelusovi (Sassuolo), po slabšej poslednej sezóne sa porúčal aj čiernohorský útočník Mirko Vučinić, ktorý si vyskúša exotickú destináciu v Al-Džazíre. Na hosťovanie do Queens Park Rangers odišiel aj čilský krídelník Maricio Isla. Naopak, z hosťovania v Janove sa vracia obranca Marco Motta. Z hráčov, prestupujúcich do radov „starej dámy“, má azda najväčšie meno španielsky útočník Álvaro Morata, ktorého „Juve“ získalo za 20 miliónov eur z Realu Madrid. Skúsenosť do zadných radov vnesie Francúz Patrice Evra, ktorý prišiel z Manchestru United za 1,2 milióna eur. Juventus zalovil aj v domácich vodách – na hosťovanie prišli Argentínčan Roberto Pereyra z Udine i naturalizovaný Talian, narodený v Brazílii, defenzívny univerzál Romulo, kmeňový hráč Verony. Zo Sassuola zasa stiahol svojho odchovanca, stredopoliara Lucu Marroneho. Mladý dánsky obranca Frederik S?rensen prišiel do tímu po doriešení spoluvlastníckych práv, o ktoré sa taliansky šampión doteraz delil spolu s Bolognou. Dobrú investíciu do budúcnosti sľubuje tiež angažovanie francúzskeho tínedžera Kingsleyho Comana, ktorý kontrakt v „Juve“ uprednostnil pred lukratívnymi ponukami od viacerých anglických celkov.
SSC Neapol
Tím z mesta, kde sa svojho času preslávil „božský“ Diego Maradona, je už niekoľko rokov pod drobnohľadom aj slovenských fanúšikov. Neapol v poslednej sezóne bojoval na viacerých frontoch so striedavými úspechmi – kým v domácej Serie A sa im opäť podarilo obsadiť priečku zaručujúcu účasť v play off o postup do skupinovej fázy Ligy majstrov (3. miesto) a domáci pohár dokonca vyhrať, v pohárovej Európe (či už v LM, alebo v Európskej lige) opäť neprerazili. Mužstvo okolo kapitána Hamšíka pod vedením prísneho taktika Rafaela Beniteza chce však už v tejto sezóne učiniť zadosť svojej ambícii presadiť sa ešte výraznejšie.
Kostra tímu zostala nezmenená, k istým kozmetickým úpravám však došlo. Vedenie Neapola rozšírilo káder o holandského reprezentanta a účastníka MS Jonathana de Guzmána, ktorý strávil posledné dve sezóny vo Swansea. Vítaným posilnením neapolskej defenzívy je Francúz Kalidou Koulibaly z belgického Genku. Toho doplní španielsky útočník Michu, člen širšieho reprezentačného kádra (taktiež prišiel z anglického Swansea – na hosťovanie). Novou tvárou je i argentínsky reprezentačný brankár Mariano Andújar z Catanie – mal by vraj v bráne plnohodnotne nahradiť Pepeho Reinu. Z organizácie Neapolu naopak prepustili francúzskeho obrancu, Anthony Réveillera i švajčiarskeho reprezentanta Valona Behramiho, ktorý sa upísal nemeckému Hamburgu. Stopér Paolo Cannavaro, ktorý minulú sezónu dohrával na hosťovaní v Sassuole, sa už do Neapolu nevráti a v celku zo severu Talianska zakotvil „natvrdo“.
Zaujímavé prestupy
Kto, kde a za koľko
* Gareth Bale (Wales, Real Madrid) – oficiálne najdrahší hráč planéty, z Tottenhamu prestupoval v roku 2013 údajne za 86 miliónov libier.
* Cristiano Ronaldo (Portugalsko, Real Madrid) – z Manchestru United prestupoval v roku 2009 za vtedy rekordných 80 miliónov libier.
* Luis Suárez (Uruguaj, FC Barcelona) – jeho letný prestup z Liverpoolu, mnohými označovaný za „prestup roka“, stál 75 miliónov libier.
* James Rodriguez (Kolumbia, Real Madrid) – najlepší strelec MS 2014 prestúpil z AS Monaco za 63 miliónov libier.
* Zlatan Ibrahimovič (Švédsko, Paríž St. Germain) – hodnota jeho prestupu z Interu Miláno do Barcelony v roku 2009 vyšla na 59 miliónov libier.
* Neymar (Brazília, FC Barcelona) – v roku 2013 prestupoval zo Santosu za 48,6 milióna libier.
* Lionel Messi (Argentína, FC Barcelona) – hráč považovaný za najlepšieho futbalistu súčasnosti (či dokonca histórie) prestupoval do mládežníckych štruktúr „blaugranas“ ešte ako 13-ročný v roku 2000 z Newells Old Boys.
* Arjen Robben (Holandsko, Bayern Mníchov) – jeho prestup z Realu Madrid sa zrodil v roku 2009 za 25 miliónov eur.
Tomáš Bóka
foto SITA