BMW i7 Protection

 

Nová generácia pancierovaných vozidiel v segmente luxusných sedanov

Model BMW i7 Protection s plne elektrickým pohonom je prvým pancierovaným sedanom na svete a skutočným priekopníkom, keď spája bezkonkurenčnú koncepciu ochrany s najvyššou úrovňou komfortu jazdy a vnútorného priestoru, pokročilými prvkami výbavy a dynamickými vlastnosťami. Poháňajú ho dva výkonné elektromotory a spĺňa všetky požiadavky triedy ochrany VR9.

 

Pancierovaný model BMW i7 Protection ponúka prispôsobenú ochranu pred útokmi strelnými zbraňami a výbušninami v certifikovanej triede VR9, pričom sklá spĺňajú kritériá klasifikácie VPAM 10, čo predstavuje najvyššiu úroveň ochrany pre vozidlá na ochranu civilných osôb. BMW i7 Protection, prvý plne elektrický model vo svojej kategórii ochrany, tak dokazuje, že vynikajúce vlastnosti z hľadiska úrovne bezpečnosti, jazdnej dynamiky, komfortu jazdy a vnútorného komfortu možno dokonale spojiť s prísnym zameraním na trvalú udržateľnosť.

 

Ochranné jadro BMW Protection Core

Inovatívny koncept ochrany pre nový pancierovaný sedan BMW spája tradičné know-how so špičkovou technológiou. Jedinečné ochranné jadro BMW Protection Core prvý raz využíva celú nosnú konštrukciu karosérie z pancierovej ocele a jeho trojrozmerne skonštruované prvky sú vyrobené z mimoriadne odolných za tepla tvarovaných oceľových zliatin. Táto samonosná ochranná bunka sa spája s pancierovanými dverami, pancierovaním podvozka, strechy a bezpečnostným sklom. Na streche aj spodnej časti karosérie sa nachádza špeciálne pancierovanie poskytujúce maximálnu ochranu pred výbušninami a chráni aj pred útokmi dronov s výbušnými náložami či pred úlomkami rozptýlenými z ručných granátov pri detonácii. Na zozname štandardných bezpečnostných prvkov pre BMW radu 7 Protection sa nachádza aj samotesniaca palivová nádrž so špeciálnym krytom, ktorý jej umožňuje utesniť sa po zásahu guľkou, čo bráni strate paliva.

V rámci certifikačného procesu preukazujú prvky špeciálnej ochrany svoju schopnosť odolávať napadnutiu a podstupujú náročné procesy. Okrem toho odborníci z nezávislého štátneho skúšobného ústavu vykonávajú na vozidle testy strelných zbraní a výbušnín.

 

Väčší priestor, nižšia hmotnosť, lepšia obratnosť

Pri pohľade zvonku odlišuje tento pancierovaný sedan od bežného modelu BMW radu 7 iba niekoľko detailov, a tak na cestách pre osoby vyžadujúce ochranu predstavuje ich diskrétny, nenápadný vzhľad dodatočný bezpečnostný faktor. Inovatívny koncept ochrany v modeli BMW i7 Protection umožnil optimalizáciu jeho hmotnosti, vďaka čomu má nielen výrazne vyššiu nosnosť, ale pozitívne vplýva i na jeho jazdné vlastnosti. Optimalizovaná hmotnosť sa spája so zvýšenou tuhosťou karosérie (ďalšia výhoda ochranného jadra BMW Protection Core) a poskytuje bezkonkurenčnú úroveň agility. To všetko sa premieta do mimoriadne presného ovládania, vynikajúcej dynamiky v zákrutách aj do vynikajúcich hodnôt zrýchlenia a maximálnej rýchlosti.

 

Bezpečnosť, nulové emisie, nulové kompromisy

Model BMW i7 Protection prvýkrát prináša do segmentu pancierovaných vozidiel zážitok z plne elektrickej mobility a zákazníkom ponúka možnosť vybrať si vozidlo, ktoré z hľadiska bezpečnosti a technológie trvalo udržateľného pohonu nevyžaduje žiadne kompromisy. Jeho lokálne bezemisné pohonné ústrojenstvo obsahuje elektromotor na prednej náprave a taktiež na zadnej náprave. Využíva množstvo komponentov prevzatých z pohonného systému najvýkonnejšieho čisto elektrického sériového BMW i7 M70 xDrive (kombinovaná spotreba elektrickej energie v cykle WLTP: 23,7 – 20,8 kWh/100 km) a prináša špičkový výkon. Oba elektromotory spolu vytvárajú elektrický systém pohonu všetkých kolies s kombinovaným výkonom až 400 kW (544 k) a maximálnym kombinovaným krútiacim momentom 745 Nm. Okamžitý nástup výkonu, distribúcia výkonu na všetky štyri kolesá a inteligentné prepojenie všetkých systémov pohonnej jednotky a podvozku zaručujú výnimočnú trakciu, smerovú stabilitu a dynamické schopnosti. BMW i7 Protection šprintuje z pokoja na 100 km/h za 9,0 sekundy, pričom maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na 160 km/h.

Technológia podvozku prešla špeciálnymi úpravami a vyladením a v každej situácii poskytuje mimoriadny výkon. Vďaka robustnej základnej konštrukcii a sofistikovaným podvozkovým systémom si cestujúci na zadných sedadlách môžu vychutnať výnimočnú úroveň komfortu jazdy s precízne naladeným ovládaním, a to aj pri ostrej jazde, napríklad pri úniku pred útokom. Presnosť a dynamickú odozvu pri rýchlom prejazde zákrut taktiež zvyšuje funkcia natáčania zadných kolies Integral Active Steering.

BMW i7 Protection dostal 20-palcové disky kolies z ľahkej zliatiny (čo umožňuje použitie mimoriadne výkonného brzdového systému) a pneumatiky Michelin v rozmeroch 255-740 R510 špeciálne vyvinuté pre pancierované sedany. Ich veľký priemer a extrémne vysoký objem vzduchu zvyšujú komfort jazdy, pričom väčšia kontaktná plocha prospieva trakcii a stabilite jazdy. Pneumatiky PAX majú runflat pás na ráfiku kolesa, takže aj v prípade úplnej straty tlaku umožňujú pokračovať v jazde rýchlosťou až 80 km/h.

 

Asistenčné systémy

V súlade so štatútom pancierovaných vozidiel dostal model BMW i7 Protection rozsiahlu paletu asistenčných systémov. Funkčnosť tejto technológie sa zameriava na podporu profesionálnych šoférov – informáciami a upozorneniami, no bez aktívneho zasahovania do ovládania vozidla. Vysoko pokročilé senzory a kamery poskytujú vo všetkých situáciách presné podrobné informácie o oblasti okolo vozidla – s funkciami ako Parking view, Panorama View, Remote 3D View a BMW Drive Recorder či funkciami varovných systémov pred zrážkou vpredu, pred križovatkou Crossroads Warning, pred vybočením z jazdného pruhu Lane Departure Warning i systémom čítania dopravných značiek s obmedzením rýchlosti Speed Limit Info.

 

Komfortná výbava

Súčasťou štandardnej výbavy vozidla je elektrické vyhrievanie čelného skla a predných častí bočných okien. Na požiadanie sa dodáva aj špeciálne upravené nezávislé vykurovanie. V zozname doplnkov možno nájsť i chladiaci box na nápoje integrovaný medzi zadnými sedadlami. Jeho objem 8 litrov ponúka priestor na dve fľaše s vodou a dva poháre, ktoré možno podľa želania ochladiť na 4 °C alebo 10 °C.

Špičkový zvukový zážitok ponúka audiosústava Bowers & Wilkins Diamond Surround Sound System. Digitálny zosilňovač s výkonom 1.265 wattov, individuálne nastaviteľné ekvalizéry a 28 reproduktorov poskytujú plný, rovnomerný zvuk pre všetkých na palube. K systému patrí dvojica budičov integrovaných do každého zo sedadiel, ktoré premieňajú nízke basové frekvencie na citeľné vibrácie.

V štandardnej výbave sa nachádza aj motorizovaná asistencia pri otváraní a zatváraní dverí či elektricky ovládané rolety na oknách v druhom rade sedadiel. Rolety sa rozprestierajú horizontálne od B-stĺpika smerom k C-stĺpiku a ponúkajú tzv. špionážnu pozíciu. V tomto prípade sa slnečná clona stlačením tlačidla otvorí približne o desať centimetrov, čím umožní výhľad von. Z tejto polohy majú cestujúci možnosť slnečnú clonu úplne otvoriť, alebo zatvoriť. Bočné rolety dopĺňa špecifická rolovacia slnečná clona zadného okna.

 

Široká škála individuálnych úprav

Možnosti vonkajšieho dizajnu sa úzko spájajú s tými, ktoré sú k dispozícii pre štandardné verzie automobilov a umožňujú modelu BMW i7 Protection zachovať si na verejných priestranstvách nenápadný vzhľad. Pokiaľ ide o farbu, možno využiť takmer všetky odtiene karosérie dostupné pre nový model BMW radu 7 a platí to aj pre laky BMW Individual a špeciálne laky BMW Individual. Ku štandardnej osvetlenej ľadvinke BMW Iconic Glow si ako voliteľné príslušenstvo možno vybrať aj krištáľové svetlomety BMW Iconic Glow.

Vybavenie a dizajn interiéru možno prispôsobiť osobným potrebám a želaniam. Ponuka voliteľných sedadiel a vnútorných povrchov pochádza z bohatého zoznamu doplnkov pre novú rodinu BMW radu 7. Multifunkčné sedadlá, kožené čalúnenie BMW Individual Merino a vyhrievané a ventilované sedadlá pre cestujúcich vpredu a vzadu tvoria súčasť štandardnej výbavy, pričom všetky sedadlá môžu na želanie poskytovať masážnu funkciu. Balík prvkov Executive Lounge obsahuje komfortné sedadlá s funkciou polohovania zadného sedadla za predným spolujazdcom.

 

Operačný systém BMW iDrive

BMW i7 Protection využíva najnovšiu generáciu ovládacieho systému BMW iDrive založenú na operačnom systéme BMW Operating System 8.5, ktorý sa používa intuitívne a ktorý všetky dôležité informácie zobrazuje vodičovi v správnom čase a na správnom mieste v priamom zornom poli na zakrivenom displeji BMW Curved Display. Špeciálne funkcie pre ochranu cestujúcich sa ovládajú aj prostredníctvom systému BMW iDrive. Možno ich aktivovať a ovládať pomocou dotykovej obrazovky stredového ovládacieho displeja.

Na želanie možno dodať aj prídavné vnútorné zrkadlo s kamerou. Prenáša panoramatický záber z cúvacej kamery na ovládací displej, a to pri všetkých rýchlostiach jazdy a na akomkoľvek druhu trasy.

Štandardne montovaný komunikačný systém umožňuje cestujúcim komunikovať s ľuďmi vonku bez toho, aby museli otvárať dvere či okná. Kľúčové prvky tvoria mikrofóny integrované do vonkajších spätných zrkadiel, vonkajší reproduktor, hands-free mikrofón zabudovaný do stropu a doplnkové reproduktory v interiéri. Okrem toho možno do odkladacej priehradky na stredovej konzole namontovať tyčový mikrofón, ktorý umožňuje efektívnu komunikáciu s ľuďmi mimo vozidla aj so zatvorenými oknami.

 

Ochrana pre rôzne scenáre útoku

BMW i7 Protection možno presne prispôsobiť akémukoľvek účelu, vrátane systému prívodu čerstvého vzduchu, hasiaceho prístroja s automatickým a manuálnym spúšťaním, výstražných blikacích svetiel, rádiových vysielačov a držiakov vlajok pre prípad, že by vozidlo bolo v oficiálnej službe, plus ďalšie špeciálne možnosti podľa požiadaviek zákazníka. Dlhoročné skúsenosti, ktoré automobilka BMW nazbierala pri výrobe pancierovaných vozidiel, umožnili dosiahnuť pre model BMW i7 Protection vynikajúcu úroveň ochrany. Na rozdiel od dodatočných riešení realizovaných externými poskytovateľmi zaisťuje integrálna koncepcia ochrany týchto vozidiel nielen maximálnu bezpečnosť pri ozbrojenom útoku, ale aj dobre vyriešenú ovládateľnosť a dynamické reakcie očakávané v nebezpečných situáciách. Skúsenosti z vývoja najúspešnejšieho svetového výrobcu prémiových automobilov priniesla množstvo inovatívnych funkcií, ktoré umožňujú ľuďom vyžadujúcim špeciálnu ochranu vychutnať si ešte bezpečnejšiu a istejšiu mobilitu.

Zákazníci na celom svete môžu využívať výhody individuálnych diskrétnych poradenských konzultácií a mnoho ďalších služieb. Možno tiež vyhovieť špecifickým požiadavkám, pokiaľ ide o dodatočné ochranné či komfortné prvky. Servis a údržbu ochranných sedanov zabezpečuje medzinárodná sieť servisných stredísk BMW, pričom práce v certifikovaných odborných dielňach vykonávajú výhradne vyškolení odborníci. Automobilka BMW ponúka aj špeciálne kurzy pre vodičov – organizuje ich už viac ako 35 rokov a poskytujú rôzne úrovne intenzity v závislosti od predchádzajúcich znalostí účastníkov. Konajú sa po celom svete pod vedením vysokokvalifikovaných odborníkov a ich obsah siaha od komplexných teoretických lekcií až po praktické cvičenia ovládania vozidla a výcvik taktickej reakcie.