Bestiarium – Pontianak

 

Vražedná žena

Vzduchom sa vznáša omamná vôňa plumérie. Silný senzuálny zážitok však čoskoro naruší srdcervúci detský plač, ktorý sa slabo, ale o to nástojčivejšie ozýva odkiaľsi z diaľav. Keď sa do toho pridajú zavýjajúce psy, atmosféra stuhne. Po vôni kvetov už nie je ani závan, vzduch napĺňa mŕtvolná hniloba, pomaly ním presakuje hrôza a stiesnenosť… Psy zrazu nepokojne submisívne zakňučia. Blíži sa… Postrach mužov, ultimátna femme fatale – desivá Pontianak.

 

Historky o hrôzostrašných ženských démonoch sa hojne tradujú v celej oblasti juhovýchodnej Ázie, predovšetkým však v Malajzii a Indonézii, kde vznikli rozličné verzie toho istého mýtu. Traduje sa, že tieto kreatúry predstavujú nepokojné duše mŕtvych matiek, ktoré umreli počas tehotenstva alebo pôrodu. A medzi živých sa vracajú, aby dokonali pomstu voči mužom, ktorých vinia za svoj nešťastný osud. Ohľadom samotného mena existuje viacero vysvetlení: podľa najrozšírenejšej verzie predstavuje spotvorenú, skrátenú verziu pôvodného slovného spojenia Perempuan mati beranak (žena, ktorá zomrela počas pôrodu), podľa iného vysvetlenia vzniklo meno zo spojenia Puan mati anak (žena s mŕtvym dieťaťom).

 

Osudný flirt

O týchto beštiách sa traduje, že metódy uspokojovania túžby po odplate voči všetkým príslušníkom mužského pohlavia doviedli do absolútnej dokonalosti. V noci nadobúdajú podobu neodolateľných žien, ktorým neodolá žiaden muž, no akonáhle sa priblížia na dosah vytipovaných obetí, odhalia svoju skutočnú podobu: mŕtvolne bledú tvár, vypúlené oči zbavené života, strhané dlhé čierne vlasy a biele šaty. Obeť nestihne spracovať ani prvotný šok, keď jej neľútostný ženský démon vrazí nechutné hnáty s dlhými ostrými pazúrmi do brušnej dutiny. Niekedy si pocit triumfálnej pomsty voči pokoreným mužom doprajú priam vrchovate, keď ich najprv chladnokrvne zbavia reprodukčných orgánov a až potom sa pustia do ich vnútorností.

 

Možnosti ochrany

Cez deň Pontianaky načerpávajú silu ukryté v stromoch bánanovníkov, pričom neexistuje žiadny spôsob, ako ich počas tejto fázy zlikvidovať. Keďže sa medzi miestnymi obyvateľmi traduje, že budúce obete si vyberajú oňuchávaním častí oblečenia, ktoré sa sušia na balkónoch a v oknách, mnohí si oblečenie preventívne nechávajú vo vnútri. Keď však nepomôže ani to a ocitnete sa zoči voči pomstychtivej kreatúre, pomôže jediné – vraziť jej klinec do zátylku. Možno to znie ako nadľudská úloha, no ak sa to podarí, odmena bude sladká – kým bude mať klinec vrazený do šije, bude niesť podobu krásnej, neodolateľnej dámy, ba čo viac, stane sa z nej ideálna žena v domácnosti. Najistejší spôsob však predstavujú metódy, ktoré majú zabrániť samotnému vyvolaniu temných síl: ak žena umrie pri pôrode, odporúča sa do úst zosnulej vložiť perlu – tá jej zabráni škriekať a skuvíňať. Taktiež sa pod pazuchy dávajú vajíčka a do dlaní zapichujú ihly, čím sa údajne zabráni, aby nebohá ožila a vzlietla.

 

Tomáš Bóka

ilustrácia Michal Šumichrast

 

Celý článok si prečítate vo februárovom čísle GOLDMAN (2016)