Ben-Hur

 

Spisovateľ Lew Wallace napísal v roku 1880 román, z ktorého sa stal fenomén aj vďaka genialite filmára Williama Wylera. Odkaz príbehu o láske a nenávisti medzi dvoma bratmi totiž nebol aktuálny len v ére Rímskej ríše či v období, kedy spisovateľ žil, ale takým zostáva aj na začiatku 21. storočia. Jednoducho, ľudské vlastnosti sa ani za tisícročia nemenia.

 

 

Reč je o pomstychtivosti a schopnosti odpúšťať. Ben-Hur (v podobe literárnej aj filmovej) ponúka nadčasový epický príbeh o potomkovi významného kniežacieho rodu z Jeruzalema, ktorého adoptívny brat Messala, vysoko postavený príslušník rímskej armády, krivo obviní zo zrady. Jeho rodina vrátane milovanej manželky skončí vo väzení a on sám je zbavený majetku a odsúdený na doživotné galeje. Po troch rokoch strávených na mori sa však Ben-Hur vracia na scénu – s jedinou myšlienkou: pomstiť sa Messalovi za všetky spôsobené príkoria. Vyzve ho na súboj v pretekoch štvorzáprahov, aby dokázal, že pravda stojí na jeho strane. Nájde vo svojom srdci priestor na odpustenie? Na to prináša odpoveď režisér Timur Bekmambetov, ktorý sa pokúsil zdolať vysokú latku, nastavenú fenomenálnou snímkou z roku 1959 (212 minút, 11 oscarov).

 

collage ben hur2

 

1. vs 21. storočie

Keď Bekmambetova producenti prvýkrát oslovili, aby sa ujal réžie nového spracovania jedného z najobľúbenejších filmov v histórii, spočiatku váhal: „Ben-Hur z roku 1959 nie je iba film, je to fenomén, ktorý ovplyvnil kultúru celého 20. storočia. Preto moja prvá reakcia na ponuku točiť remake bola: ´V žiadnom prípade!´ Našťastie ma Sean Daniel, jeden z producentov, presvedčil, aby som si prečítal scenár, ktorý sa ukázal neuveriteľne zmysluplný a imponujúci. Okrem úžasného akčného náboja nesie v sebe aj hlbokú myšlienku a všetky postavy sú akoby vystrihnuté z reálneho života. Ich emócie a skutky univerzálne rezonujú aj v moderných časoch, hoci je dej zasadený do obdobia spred dvoch tisícov rokov.“ Aj scenárista John Ridley mal isté pochybnosti, keď ho oslovili s návrhom napísať scenár: „Najzarytejší fanúšikovia pôvodného filmu z roku 1959 môžu akúkoľvek úpravu považovať za zneváženie, ale neuvedomujú si, že aj postavy boli napísané ešte 80 rokov pred nakrútením pôvodného filmu. Ľudia majú tendenciu pamätať si len Charltona Hestona a konské závody, ale Ben-Hur ako klasický charakter má omnoho širší rozmer. Ben-Hur aj Messala sú také výrazné osobnosti, že sa k tomu príbehu môžete vracať znova a znova. Chcel som spor dvoch bývalých priateľov podať rovnako napínavo ako finálny súboj štvorzáprahov.“ A Bekmambetov dodáva: „V mnohých významoch stále žijeme v Rímskej ríši, stále žijeme jej hodnotami. Moc, závisť a úspech vládnu svetom, ľudia tvrdo bojujú o všetko a len málokto si uvedomuje, že skutočné hodnoty nájdu vo vzájomnej spolupráci a odpúšťaní.“

Prečo malo zmysel natočiť nanovo príbeh, ktorý už raz dobyl svet kinematografie? Odpoveď prináša výkonný producent Mark Burnett: „Na tie časy to bolo neuveriteľné. Pravdou však je, že napriek tomu, čo ten film znamená pre mňa a mnohých ďalších fanúšikov, moje deti o ňom nikdy nepočuli. Pochopil som, že mnohí ľudia potrebujú moderné spracovanie klasického príbehu, a tak sme využili výhody nových technológií a vytvorili vzrušujúce predstavenie pre ďalšiu generáciu divákov.“

 

 

collage ben hur

 

 

Bratia a rivali

Vhodných adeptov na stvárnenie hlavných postáv filmári hľadali po celom svete. Daniel dokonca casting prirovnáva k epickému príbehu o Ben-Hurovi: „Film funguje iba vtedy, keď si dve hlavné postavy sadnú. Z dvoch (nevlastných) bratov sa stanú rivali na život a na smrť. Keď spolu Jack Huston a Toby Kebbell skúšali, bolo jasné, že sme narazili na niečo výnimočné.“ Hlavným kritériom pre postavu Ben-Hura bola šikovnosť, schopnosť stvárniť tvrdého aristokrata a zároveň vyžarovať láskavosť. Adept na rolu navyše musel načrtnúť vlastný koncept Ben-Hura tak, aby bol čo najautentickejší. „Jack dokázal, že zvláda všetko. Pritom pôvodne sa uchádzal o úlohu Messalu, ktorú dostal Toby. Avšak po našom rozhovore mi bolo jasné, že som práve našiel jeruzalemského princa Judaha Ben-Hura! Mal som pocit, že pochádza z tých čias. Pevný, dobre stavaný, skúsený jazdec.“ Producentka Roma Downey dopĺňa: „Jack vytvoril výnimočný portrét muža na jeho životnej púti… mení sa fyzicky aj duševne… zo šarmantného princa sa stáva zlomený muž, zrazený na kolená. Roky strávené na galejách mu spevnili svaly i zatvrdili srdce. Aby prežil peklo otroctva, musí v sebe živiť túžbu po pomste.“

Pre Messalu, Ben-Hurovho adoptívneho brata a pôvodne najlepšieho priateľa, vybrali Tobyho Kebbella a producent Duncan Henderson tvrdí, že postave dodal nový rozmer. „Na plátne doslova žiari – dobre vyzerá a jeho sila vychádza z dobre stavaného tela, ako aj z hĺbky duše. Veríte mu, že Ben-Hura má rád, že jeho konanie v druhej polovici filmu ovplyvňuje láska a sklamanie.“ Toby Kebbell: „… film nie je len o konských záprahoch. Ponúka príbeh o bratskej láske, o rodinných vzťahoch, o tom, ako veľmi ubližujeme občas tým, ktorých milujeme, a ako často potrebujeme odpustenie. Všetko, o čom hovorím, pochádza z pôvodnej knižnej predlohy. Postavy Ben-Hura a Messalu sa navzájom ovplyvňujú… V príbehu je láska a zároveň nenávisť, ale ak niečoho pridáte veľa, stratíte podstatu ústredného konfliktu, ktorý poháňa dej dopredu.“

 

 

Legenda na pľaci

Keď sa Ben-Hurovi podarí utiecť z otrokárskej galeje, šejk Ilderim sa ho ujme a naučí ho mnohým zručnostiam – okrem iného aj viesť konský štvorzáprah. Ilderima, ktorý dostal oproti románu aj filmu z roku 1959 väčší priestor, stvárnil Morgan Freeman. „Potrebovali sme herca Morganovho kalibru, aby sme postave dodali tú správnu vážnosť. Ilderim v jeho interpretácii je cynický, emotívny, múdry a prefíkaný zároveň. Neukáže všetky svoje tromfy naraz, ale máte pocit, že to, ako sa postavy pohybujú z bodu A do bodu B, bolo vždy súčasťou jeho plánu.“

 

Tomáš Szmrecsányi

foto Forum Film

 

Celý článok si prečítate v letnom dvojčísle GOLDMAN (2016)