Mal som šťastie navštíviť viacero miest a krajín a netajím, že do mnohých som cestoval s nemalými predsudkami. Predsudkami, ktoré som si vytvoril na základe správ z médií. Napokon, ako inak si človek utvorí názor? Iba čítaním, počúvaním či pozorovaním.
Pokiaľ človek nikam nevycestuje, veľa toho nenapozoruje, o to viac teda – číta a počúva. A vtedy sa mnohokrát dozvie samé nezmysly, polopravdy a lži. Preto treba cestovať a utvárať si vlastný nezávislý názor… Aby nás kdejaký truľko od počítača nepresviedčal o niečom, čo sám v živote nevidel, ba nevie si ani predstaviť onú (ne)skutočnosť, o ktorej píše. Aj preto som rád, že som Baku navštívil osobne a mohol si utvoriť názor neovplyvnený spoza kancelárskych stolov redakcií.
Európska metropola
Odchádzal som do krajiny, ktorá v mojom ponímaní evokovala viac ázijský naturel (ktosi sa ma dokonca vtipne opýtal, prečo sa vôbec chystám kdesi do Ázie medzi ovce a kozy) a vrátil som sa z dvojmiliónovej metropoly, ktorá dnes hravo konkuruje najkrajším európskym mestám. Baku rastie úžasnou dynamikou, porovnateľnou s mestami ako Dubai, Dauhá či Abú Dabí. Očarí úžasnými stavbami a vy ich v duchu porovnávate so stavbami na Manhattane či s priestorovou veľkorysosťou Pekingu, a nad tým všetkým sa vznáša akýsi osobitý ruský flair. Londýn na vás zasa dýchne, keď sa zadívate na flotilu miestnych taxíkov, v dizajne takom typickom pre britskú metropolu. Ich šoféri šesťprúdovým bulvárom na nábreží kľučkujú s typickým južanským temperamentom a vy medzitým v nepretržitých kolónach sledujete samé nové autá. A ich značky? Suverénne konkurujú hrdým názvom nad opulentnými výkladmi miestnych butikov – De Beers, Dior, Chopard, Tods, Hermés, Louis Vuitton, Rolex, Gucci, Blancpain…
Európske hry v Baku naše médiá väčšinou ignorovali, podaktoré sa predviedli s argumentom, že podujatie nemá žiadnu tradíciu. Bingo… Akú tradíciu by aj mohlo mať, keď sa konalo prvý raz v histórii. Ale nad bystrosťou tejto myšlienky sa jej autor zrejme nikdy nezamyslel… Svojho času sa aj majstrovstvá sveta v atletike (Helsinky, 1983) konali ako prvé a nikomu z médií nenapadlo ignorovať ich, naopak celý svet sa tešil a televízie prenášali skvelé súboje v jednotlivých disciplínach. Paradoxne, médiá, ktoré sa rozhodli nevenovať pozornosť športovým výkonom v Baku, už neváhali s chuťou informovať svojich čitateľov o „škandáloch“ medzi športovcami, čo sa na takýchto podujatiach občas prihodí, keďže adrenalín a športové vášne niekedy presiahnu hranice fair play.
Istotne, tvrdenie, že vo viacerých disciplínach chýbala svetová športová špička, má svoju váhu, avšak na jednotlivých športoviskách tento fakt bolo pramálo cítiť. Všetci, čo prišli súťažiť, chceli vyhrať, vydať zo seba maximum a potešiť divákov; navyše, väčšina zo zúčastnených mladých športovcov už ašpiruje na účasť na najbližšej olympiáde či svetových šampionátoch, a tak osobná skúsenosť z kontinentálneho merania síl im pomôže víťaziť aj na svetových .
Azerbajdžan 12. – 28. jún 2015
Áno, Azerbajdžan chcel júnovými Európskymi hrami pozitívne prekvapiť, jeho hlavné mesto sa pred celým svetom chcelo ukázať v tom najlepšom svetle… a aj sa mu to podarilo. Počnúc úvodným ceremoniálom, ktorý kreativitou a technickou dokonalosťou v ničom nezaostal za najväčšími svetovými eventami (ba zaspievala i Lady Gaga), pokračujúc skvelou organizáciou súťaží, logistikou i servisom a končiac úžasnými modernými športovými halami.
Medailové zisky športovcov SR
* zlato – Erik Varga, Zuzana Rehák Štefečeková (športová streľba, mix trap)
* zlato – miešané družstvo atlétov (súťaž III. ligy ME družstiev)
* striebro – Pavol Kopp (športová streľba, ľubovoľná pištoľ 60)
* striebro – Erik Varga (športová streľba, trap)
* bronz – István Lévai (grécko-rímske zápasenie, do 66 kg)
* bronz – Juraj Tužinský (športová streľba, vzduchová pištoľ 60)
* bronz – Viliam Tankó (box, do 52 kg)
* najúspešnejší športovec SR – Erik Varga (zlato i striebro)
Samo Paško
foto Andrea Millerová
Letné dvojčíslo GOLDMAN (2015)