Baku 2015 – Krátka správa o jednom meste

Mal som šťastie navštíviť viacero miest a krajín a netajím, že do mnohých som cestoval s nemalými predsudkami. Predsudkami, ktoré som si vytvoril na základe správ z médií. Napokon, ako inak si človek utvorí názor? Iba čítaním, počúvaním či pozorovaním.

 

baku 9

 

Pokiaľ človek nikam nevycestuje, veľa toho nenapozoruje, o to viac teda – číta a počúva. A vtedy sa mnohokrát dozvie samé nezmysly, polopravdy a lži. Preto treba cestovať a utvárať si vlastný nezávislý názor… Aby nás kdejaký truľko od počítača nepresviedčal o niečom, čo sám v živote nevidel, ba nevie si ani predstaviť onú (ne)skutočnosť, o ktorej píše. Aj preto som rád, že som Baku navštívil osobne a mohol si utvoriť názor neovplyvnený spoza kancelárskych stolov redakcií.

 

baku 6

Európska metropola

Odchádzal som do krajiny, ktorá v mojom ponímaní evokovala viac ázijský naturel (ktosi sa ma dokonca vtipne opýtal, prečo sa vôbec chystám kdesi do Ázie medzi ovce a kozy) a vrátil som sa z dvojmiliónovej metropoly, ktorá dnes hravo konkuruje najkrajším európskym mestám. Baku rastie úžasnou dynamikou, porovnateľnou s mestami ako Dubai, Dauhá či Abú Dabí. Očarí úžasnými stavbami a vy ich v duchu porovnávate so stavbami na Manhattane či s priestorovou veľkorysosťou Pekingu, a nad tým všetkým sa vznáša akýsi osobitý ruský flair. Londýn na vás zasa dýchne, keď sa zadívate na flotilu miestnych taxíkov, v dizajne takom typickom pre britskú metropolu. Ich šoféri šesťprúdovým bulvárom na nábreží kľučkujú s typickým južanským temperamentom a vy medzitým v nepretržitých kolónach sledujete samé nové autá. A ich značky? Suverénne konkurujú hrdým názvom nad opulentnými výkladmi miestnych butikov – De Beers, Dior, Chopard, Tods, Hermés, Louis Vuitton, Rolex, Gucci, Blancpain…

 

baku 1Budúci svetoví šampióni

Európske hry v Baku naše médiá väčšinou ignorovali, podaktoré sa predviedli s argumentom, že podujatie nemá žiadnu tradíciu. Bingo… Akú tradíciu by aj mohlo mať, keď sa konalo prvý raz v histórii. Ale nad bystrosťou tejto myšlienky sa jej autor zrejme nikdy nezamyslel… Svojho času sa aj majstrovstvá sveta v atletike (Helsinky, 1983) konali ako prvé a nikomu z médií nenapadlo ignorovať ich, naopak celý svet sa tešil a televízie prenášali skvelé súboje v jednotlivých disciplínach. Paradoxne, médiá, ktoré sa rozhodli nevenovať pozornosť športovým výkonom v Baku, už neváhali s chuťou informovať svojich čitateľov o „škandáloch“ medzi športovcami, čo sa na takýchto podujatiach občas prihodí, keďže adrenalín a športové vášne niekedy presiahnu hranice fair play.

 

 

baku 4

Istotne, tvrdenie, že vo viacerých disciplínach chýbala svetová športová špička, má svoju váhu, avšak na jednotlivých športoviskách tento fakt bolo pramálo cítiť. Všetci, čo prišli súťažiť, chceli vyhrať, vydať zo seba maximum a potešiť divákov; navyše, väčšina zo zúčastnených mladých športovcov už ašpiruje na účasť na najbližšej olympiáde či svetových šampionátoch, a tak osobná skúsenosť z kontinentálneho merania síl im pomôže víťaziť aj na svetových .

 

 

baku 8Azerbajdžan 12. – 28. jún 2015

Áno, Azerbajdžan chcel júnovými Európskymi hrami pozitívne prekvapiť, jeho hlavné mesto sa pred celým svetom chcelo ukázať v tom najlepšom svetle… a aj sa mu to podarilo. Počnúc úvodným ceremoniálom, ktorý kreativitou a technickou dokonalosťou v ničom nezaostal za najväčšími svetovými eventami (ba zaspievala i Lady Gaga), pokračujúc skvelou organizáciou súťaží, logistikou i servisom a končiac úžasnými modernými športovými halami.

 

Medailové zisky športovcov SR

* zlatoErik Varga, Zuzana Rehák Štefečeková (športová streľba, mix trap)
* zlatomiešané družstvo atlétov (súťaž III. ligy ME družstiev)

* striebroPavol Kopp (športová streľba, ľubovoľná pištoľ 60)
* striebroErik Varga (športová streľba, trap)

* bronzIstván Lévai (grécko-rímske zápasenie, do 66 kg)
* bronzJuraj Tužinský (športová streľba, vzduchová pištoľ 60)
* bronz Viliam Tankó (box, do 52 kg)

* najúspešnejší športovec SR – Erik Varga (zlato i striebro)

 

 

Samo Paško

foto Andrea Millerová

 

Letné dvojčíslo GOLDMAN (2015)