Avicii – Kráľ tanečnej scény

avicii4

Avicii

Kráľ tanečnej scény

Má len dvadsaťštyri rokov a už si získal rešpekt najväčších hudobných hviezd. Švédsky DJ a producent Tim Bergling je skrátka neprepočuteľný. Posledné roky patrí medzi najvyhľadávanejších svetových DJ-ov a každým svojím kúskom útočí na špičku hitparád.

Avicii

Stal sa suverénnym víťazom streamovacieho portálu Spotify, ktorý nedávno zverejnil zoznam dvadsiatich piatich mladých hudobníkov s výrazným vplyvom v hudobnom priemysle. Porotcovia brali do úvahy hity z celého sveta, ich úspech u poslucháčov či v hitparádach a celkový počet streamov. A plavovlasý Avicii je v súčasnosti novou modlou, ktorej zázračnú moc už v minulosti využili napríklad Robyn, Daft Punk, Coldplay, David Guetta a ďalší. Týmto kolegom pomohol s desiatkami singlov až napokon dozrel čas, aby sa Tim Bergling ukázal svetu v plnej kráse. Jeho debut True patril k najúspešnejším titulom minulého roka.

Po boku DJ-ov

Na svet prišiel 8. septembra 1989 vo švédskom Stockholme a o jeho detstve a dospievaní sa veľa nevie, ale je zrejmé, aké mal plavovlasý tínedžer záujmy. Jeho priateľ si všimol, ako profesionálne narába s elektronikou a mixovaním – zatvorený vo svojej izbe vytváral pozoruhodné kompozície, úplne odovzdaný spájaniu tónov a zvukov do živelného celku. Bolo len otázkou času, kedy svoj talent naplno využije. V hudobnom priemysle sa meno Tim Bergling začalo objavovať v roku 2008. Mal osemnásť, keď pripravil remix ústrednej melódie pre video hru Lazy Jones. To ho napokon priviedlo k vydaniu jeho prvej nahrávky (Lazy Lace) v Strike Recordings.

O dva roky začal spolupracovať so švédskym DJ-om Johnom Dählbäckom a vydali spolu skladbu Don´t Hold Back. Zakrátko spojil svoje sily s ďalšími svetoznámymi DJ-mi ako Tiësto a Sebastian Ingrosso. To rozhodne nebolo málo. Pre mladíka plného nápadov a nadšenia pre elektronickú hudbu sa otváral svet, v ktorom mohol naplno využiť svoju tvorivosť. V roku 2010 podpísal zmluvu s vydavateľstvom EMI, a to mu vydalo vokálovú verziu songu Bromance s názvom Seek Bromance. Po niekoľkých mesiacoch, presnejšie v roku 2011, sa ocitol po boku s neprehliadnuteľnou ikonou electro housu – Davidom Guettom. Spoločnými silami vydali skladbu Sunshine, ktorá získala nomináciu na cenu Grammy ako najlepšia tanečná pieseň. A v tvorbe pokračoval naďalej. V októbri 2011 vypustil do sveta skladbu Levels a dočkala sa hneď niekoľkých verzií. Skladbu napísal Avicii s priateľom Ashom Pournouriom a obsahuje vokálne prvky z gospelovej piesne Something´s Got a Hold on Me z roku 1962 od (predvlani zosnulej) americkej speváčky Etty James. Chytľavá skladba dosiahla 1. miesto v rebríčku vo Švédsku a stala sa hitom prvej desiatky v Rakúsku, Belgicku, Dánsku, Nemecku, Írsku, Taliansku, Holandsku, Nórsku, Slovensku, Švajčiarsku a Spojenom kráľovstve. Song Levels si pre pieseň Goog Feeling vypožičal aj americký rapper Flo Ridu a aj v tejto verzii sa stal koncom roka 2011 medzinárodným hitom.

avicii13

Z pekla do neba

Avicii vždy túžil vytvárať hudbu pre masy, ktorá by v nich vyvolávala tie najpríjemnejšie pocity plné lásky – či sú doma, alebo vo víre zábavy v nočnom klube. Aj preto kladie veľký dôraz na melódie a prihovára sa fanúšikom viacerých hudobných žánrov. V tejto súvislosti pôsobí zvláštne jeho pseudonym. Ako sa jeho umelecké meno zrodilo? Hudobník vysvetľuje, že Avic znamená v budhizme niečo ako Danteho peklo – názov ríše, do ktorej odchádzajú mŕtvi, ktorí spáchali najhoršie zločiny. Bytosti, ktoré sa tam dostanú, nemajú šancu na návrat. „Rozprával mi o tom jeden môj priateľ a uviazlo to v hlave. Keď som šiel prvý raz na MySpace, hľadal som nejaké meno a napadlo mi práve toto,“ hovorí mladík, ktorý istý čas vystupoval aj pod menom Tim Berg.

V roku 2012 vytvoril niekoľko zaujímavých remixov a jeho pieseň Two Million bola k dispozícii zadarmo na stiahnutie na jeho oficiálnych stránkach Soundcloud. Po nej nasledovala skladba Silhouettes s vokálmi švédskeho soulovo popového speváka Larsa Salema Al Fakira a v tanečných hitparádach sa jej skvele darilo. Oduševnený DJ zanechával po sebe nezmazateľné stopy. Dňa 26. septembra 2012 sa potom zapísal do hudobnej histórie: ako prvý DJ sa stal ťahákom preslávenej Radio City Music Hall v New Yorku. Na dvoch vypredaných koncertoch odznela aj nová skladba s Mikeom Posnerom Stay With You.

Cover_TRUE Avic_300CMYKCover_Levels_300CMYKCover_Hey Broth_300CMYKCover_Fade Into_300CMYK

Debut kráľa

Aviciiho hviezda žiarila stále jasnejšie – zúčastňoval sa prestížnych zahraničných vystúpení DJ-ov, ale okrem toho zatvorený v domácom štúdiu naďalej experimentoval s novými zvukmi. V septembri 2013 vyšiel jeho debut True. Na prvotinu nezaradil songy, ktoré už predtým vyšli ako single, ale pripravil úplne nový materiál. Desať hitov. Pilotným singlom sa ešte v júni stala skladba Wake Me Up s vokálom amerického soulového speváka Aloe Blacca. Plná optimizmu a nákazlivej melódie sa okamžite stala hitom. Nasledovala skladba Tie Make Me – v nej zaznel hlas Salema Al Fakira (premiéru mala 16. augusta 2013 v tanečnej šou BBC Radia 1).

Podobne ako prvá lastovička je ladený tretí singel Hey Brother s bluegrassovým spevákom a hudobníkom Danom Tyminskim. Obe piesne majú podobnú náladu, ale to poslucháčov neodrádza. Naopak. Avicii vo svojich songoch na nás vysiela nákazlivý optimizmus a bezstarostnosť, takže máte chuť odhodiť všetky starosti a ponoriť sa do víru zábavy. Samozrejme, našli sa aj kritici, ktorí Timovi vyčítali jeho výrazné vplyvy bluegrassu a country hudby. Avicii sa však nenechal zmiasť: „Vedel som, že to ľudí vyprovokuje… Zostal som verný svojmu zvuku, ale aj vlastným vplyvom a hudobným preferenciám. Pre mňa bude album úspešný, ak u ľudí zarezonuje – bez ohľadu na to, u koľkých. Snažil som sa o to, aby ten, čo má rád mňa, mal rád aj to, čo milujem. To pre mňa znamenajú fanúšikovia.“

V úspešnej hitovosti nezaostáva ani štvrtý singel Addicted To You, v ktorom zažiarila americká pesničkárka Audra Mae. Jej sugestívny výrazný vokál však piesni vtláča inú atmosféru, než u prechádzajúcich ochutnávok. „Som na tebe závislá / závislá na tvojej láske / ako silná droga / nemôžem sa jej nabažiť…“ spieva Audra naliehavo. Ani videoklip už neútočí len na poslucháčovu túžbu po zábave a uvoľnení ako pri prvých singloch – milostný vzťah dvoch mladých žien, ktoré sú na úteku a doplatia na svoje lúpežné prepadnutia, v ňom nekončí sladkým happy endom.

Na albume True si zahosťovala aj dánska speváčka Karen Marie ?rsted, ktorej spev pripomína zasnenú Lanu Del Rey. V záverečnom songu zasa zaznieva hlas Dana Reynoldsa z Imagine Dragons. S každou skladbou sa hudobník pohral, poobracal ju a ozdobil klenotom v podobe zaujímavého vokalistu, a tak desať trackov nielen osvieži, pobaví či roztancuje, ale hlavne, zaujme už na prvé počutie.

avicii8

Marcové nuansy

V marci sa v médiách objavili správy, že po Aviciim túži aj popová diva Madonna. Nie, nechce ním nahradiť svojho urasteného priateľa, dvadsaťšesťročného tanečníka Timora Steffensa. Rozhodla sa hudobne posunúť ďalej a ochutnať niečo nové po hudobnej stránke. Na jar na svojom profile na Instagrame zverejnila, že „som práve na ceste do štúdia, aby som pracovala s Aviciim.“ Určite z tohto spojenia vznikne zaujímavá spolupráca, ktorú ocenia fanúšikovia oboch umelcov.

Krátko po tejto informácii sa na pultoch objavila Aviciiho nahrávka True: Avicii By Avicii. Ako našepkáva samotný názov, nejde o ďalšiu radovú nahrávku, ale DJ sa pohral s vlastnými songami. Až na jednu výnimku (Heart Upon My Sleeve) dostali tanečnejšiu podobu všetky skladby z pôvodnej True. Na remixový album zaradil deväť piesní, ktorými sa chcel vymaniť z mainstreamového zvuku, čo sa mu aj podarilo. Vokály ustúpili do úzadia, namiesto nich nastupujú tvrdé klubové beaty, elektro, klasické disko i downtempo. Hoci nahrávka nie je nejako revolučná vo svete tanečnej hudby, prezentuje podstatu Aviciiho tvorby.

Marec patril Timovi v dobrom i zlom. Musel totiž zrušiť vystúpenie 28. marca na Ultra Music Festival v centre amerického Miami, pretože deň predtým ho hospitalizovali pre silnú bolesť brucha, nevoľnosti a horúčku z podráždeného žlčníka. „Tim bol sklamaný, že nemohol urobiť všetko pre svojich fanúšikov,“ priznal manažér dídžejskej superstar, ktorá sa rozhodne nešetrí. Veď už na konci roka 2012 pobudol Tim jedenásť dní v newyorskej nemocnici s akútnou pankreatitídou a musel pripustiť, že pod jeho zlý zdravotný stav sa podpísalo intenzívne tempo a životný štýl, ktorý posledné roky vedie. Viac ako tristo predstavení ročne, celodenné párty a na nich litre alkoholu – to zamáva s každým. „Ste stále na cestách, život máte zbalený v kufri a potom sa dostanete na miesto, kde je všade zadarmo alkohol. Je potom zvláštne odmietnuť piť,“ priznal Avicii pre magazín GQ. „Nečakal som, že to bude pokračovať… Bol som taký nervózny. Získal som návyk, pretože som sa spoliehal, že ma alkohol povzbudí a dodá sebavedomie, tak sa stanete ľahko závislým.“ Priaznivci však dúfajú, že Avicii ich ešte dlho bude sprevádzať nočnými zábavami a klubmi. Patrí totiž do novej generácie umelcov EDM (Electronic Dance Music), ktorých sláva ďaleko presiahla hranice rodnej krajiny i žánru. Stal sa hviezdou nielen nočných klubov a festivalov, ale už aj tvárou módnej značky Ralph Lauren a čoskoro bude propagovať i novú edíciu švédskej vodky. A to nie je všetko: Avicii sa postaral aj o oficiálnu hymnu pre Majstrovstvá sveta v Brazílii 2014. Dostala názov Dar um Jeito (Nájdeme cestu). 13. júla ju na záverečnom ceremoniáli šampionátu na štadióne Maracana v Rio de Janeiro ju predstavil nielen švédsky dídžej, ale aj hudobná legenda Santana, haitský raper Wyclef a brazílsky spevák Alexandre Pires.

ACL Music Festival

Najlepší DJ

Hardwell – Progresívny a electro housový DJ a hudobný producent, vlastným menom Robbert van de Corput, pochádza z Holandska. Narodil sa v roku 1988 a svojej záľube sa začal venovať ako 13-ročný. Vytvoril niekoľko hitov elektronickej tanečnej scény (EDM), obsadzoval popredné priečky v rebríčkoch najlepších DJ-ov a v roku 2013 bol hlasovaním zvolený za najlepšieho dídžeja sveta.

Armin van Buuren – Holandský DJ a producent sa narodil v roku 1976 a tvorí hudobný štýl trance, ktorý je melodickejší a emotívnejší ako techno. V roku 2003 uviedol na trh svoj debutový album 76. Po prvý raz sa na čelo rebríčka najlepších dídžejov sveta podľa DJ Magazine dostal v roku 2007. Prvenstvo obhájil aj v rokoch 2008, 2009, 2010 a 2012. Celkovo má na konte už päť triumfov, čo sa nikdy v histórii žiadnemu inému dídžejovi nepodarilo.

Tiësto – Vlastným menom Tijs Michiel Verwest sa narodil v roku 1969 v Holandsku. DJ a producent elektronickej tanečnej hudby oficiálne debutoval v roku 2001 albumom In My Memory. Krátko po vydaní druhej nahrávky v roku 2004 sa predstavil na otváracom ceremoniáli letnej olympiády v Aténach. Stal sa prvým DJ-om v histórii, ktorý naživo zahral na olympijských hrách.

David Guetta – Francúzsky house DJ sa narodil v roku 1967 a prvé vinyly začal mixovať ako 13-ročný. Na vrchol ho vystrelila skladba The World Is Mine z roku 2005. Je hviezdou tanečných festivalov, hral po boku mnohých slávnych kolegov a 14. júna 2007 sa stal prvým dídžejom, ktorý si zahral živý set na palube lietadla na linke Paríž – Ibiza.

DJ Afrojack – Holanďan, vlastným menom Nick van de Wall, sa narodil v roku 1987. Patrí medzi najuznávanejších mladých DJ-ov, spolupracoval s niekoľkými slávnymi spevákmi a v máji tohto roku debutoval nahrávkou Forget The World.

 

Monika Klimáčková

foto Universal Music, SITA, archív