Alain Despert

Alain Despert

Umelecký ambasádor Francúzskej Polynézie, konkrétne ostrova Bora Bora, Alain Despert sa narodil 6. júna 1943 vo francúzskom Nantes. Po štúdiách v Štrasburgu sa na niekoľko rokov usadil v Provensálsku a na Azúrovom pobreží, no v roku 1986 opustil Európu a začal žiť na ostrove Bora Bora.

 

Alain Despert foto 3

 

Bora Bora

Pod vplyvom očarujúcej krásy južného Tichomoria tu naplno rozvinul svoj tvorivý talent a jeho prežiarené farebné obrazy každodenného života Francúzskej Polynézie čoskoro padli do oka mnohým fanúšikom umenia. Keď redaktor časopisu Town & Country prišiel na Bora Bora, aby o ostrove napísal reportáž, natoľko ho upútali Despertove obrazy, že ich nezabudol zahrnúť do svojho článku. Záujem o práce Alaina Desperta sa zvyšoval stále viac a viac. Hobby sa zakrátko zmenilo v profesiu na plný úväzok. A tak prišlo rozhodnutie – presťahovať sa do New Yorku, a tu naplniť svoj umelecký sen.

 

Alain Despert foto 4

 

Absolut Despert

Krátko po príchode do New Yorku (1990), ho objavil marketingový génius značky Absolut vodka a zahrnul jeho dielo do legendárnej celosvetovej reklamnej kampane. Obraz fľaše Absolut, plávajúcej v lagúne Bora Bora, publikovali mnohé medzinárodné časopisy a dielo Absolut Despert vystavili v štokholmskom Spirit Museum. Despertove obrazy sa začali objavovať v galériách v New Yorku, Los Angeles, San Francisco, Miami, Santa Fe… a jeho diela boli vybrané do prestížnych zbierok spolu s takými umelcami ako Keith Haring, Roy Lichtenstein, Robert Rauschenberg či Jim Dine.

 

 Alain Despert foto 2

 

Art Studio

Po desiatich rokov maľovania a vystavovania v Spojených štátoch a Paríži sa Alain vrátil na Bora Bora (2001). Tu sa usadil a znovu začal maľovať v pokojnom, nádhernom prostredí ostrova, tak ako to vždy miloval. Postavil si štúdio na vysokom kopci s výhľadom na čarovnú modrú lagúnu a okolie. Tu pracoval, ale aj vítal mnohých vážených klientov, vrátane osobností šoubiznisu i kráľovskej rodiny. Celosvetová publicita jeho aktivít, samozrejme, znamenala aj zvýšený záujem o samotný ostrov.

 

 Alain Despert foto 5

 

Do Európy

Po desiatich rokoch života na Bora Bora sa vrátil do Európy (2011) znovuobjavovať krásy Stredozemného mora. Na Malte predstavil svoju retrospektívnu výstavu, zahŕňajúcu 20 rokov práce a 50 reprezentatívnych obrazov, ktorú slávnostne inauguroval prezident Malty. Despertova maľba maltskej vlajky sa stala súčasťou zbierky Národného múzea umenia a oficiálne ju vyhlásili za súčasť kultúrneho dedičstva Malty.

 

 Alain Despert foto 6

 

Milovaný ostrov

Po dvojročnom objavovaní Stredomoria sa Despert rozhodol vrátiť do Francúzskej Polynézie – keď vyhlásil, že žiadne miesto na Zemi sa nedá porovnať s krásnou prírodou a fascinujúcim pokojom na Bora Bora. Návrat na milovaný ostrov v roku 2014 mu vnukol množstvo novej inšpirácie a energie pre pokračovanie vo svojej tvorivej vášni.

 

 Alain Despert foto 7

 

Nezameniteľný rukopis

Alain Despert je samouk s pozoruhodným talentom pre kreovanie brilantných farebných kombinácií. Jeho originálny štýl charakterizujú plynulé línie v celom spektre obrazov a každé jeho plátno fascinuje nekonečnou fantáziou a pulzujúcou energiou. Či figurálne, alebo abstraktné obrazy, či dávnejšie, alebo súčasné práce, všetky majú jeden osobitý, nezameniteľný rukopis: Despert.